Krádež více než 160 metrů zábradlí na třech mostech mezi Karlovými Vary a Bečovem nad Teplou řeší karlovarští policisté. Pozinkové trubky, které jsou součástí konstrukce kovových svodidel, zmizely z mostů mezi 15. listopadem a 6. prosincem. Samotná svodidla nechali zloději bez povšimnutí.

„Podle pracovníků Ředitelství silnic a dálnic, kteří krádež ohlásili, odcizil zatím neznámý pachatel minimálně 264 metry trubek,” konstatoval Pavel Valenta, mluvčí karlovarských policistů. Škoda, kterou nenechavci správci komunikace způsobili, je předběžně odhadnuta na 50 tisíc korun. „Policisté žádají případné svědky, kteří v době od 15. listopadu viděli v popsaném úseku silnice I/20 možné pachatele nebo vozidlo, na němž byly trubky naložené, aby kontaktovali bezplatnou tísňovou linku 158,” vyzval veřejnost policejní mluvčí.

Zpráva o krádeži některé řidiče poděsila. „Na mostech je často náledí. Co když očesaná svodidla pod nárazem vozu ve smyku povolí?” reagoval na zprávu profesionální řidič Zbyněk z Karlových Varů.

Podle odborníků na problematiku bezpečnosti silničního provozu podobné nebezpečí naštěstí nehrozí. „Důležité je, že na místě zůstala samotná svodidla,” konstatoval Václav Ircing, západočeský pracovník BESIPu.

„Podle norem mají svodidla na silnicích prvních a druhých tříd zachytit minimálně deset až šestnáct tisíc kilogramů. Záleží ovšem na místních podmínkách a pochopitelně také na hmotnosti vozu, který do svodidel narazí,” uvedl Ircing. Horší by podle jeho slov bylo, kdyby svodidla zmizela úplně. „V tom případě by po nich zbyly patky, které by samy o sobě tvořily nebezpečnou překážku v silničním provozu. Už jsem se ale setkal s případem, kdy cestáři namontovali svodidla obráceně - patkami do silnice,” dodal Ircing.