Na šest let poslal plzeňský krajský soud do vězení Pavla Hrušku (60) za pokus o těžké ublížení na zdraví, kterého se dopustil na své praktické lékařce. Rozsudek zatím není pravomocný.

Podle spisu k napadení došlo loni 27. září přímo v ordinaci zdravotního střediska v Nové Roli na Karlovarsku. Zde Hruška přineseným nožem zaútočil v úmyslu bodnout ženu do břicha. Lékařka se naštěstí ubránila a utekla z ordinace, utrpěla přitom jen jednu 10 cm hlubokou ránu do boku a musela být následně hospitalizována. Do dneška má ale psychické problémy zapříčiněné posttraumatickým stavem a trpí poruchami spánku.

Před soudem odmítl Hruška, který je již patnáct let bez práce a po celou dobu žil na úkor své loni zemřelé matky, vypovídat. Podle znalců jeho osobnost vykazuje paranoidní a schizofrenické rysy s agresivním potenciálem.

Plné doznání

„Soud měl k dispozici plné doznání žalovaného, který podrobně v přípravném řízení vylíčil svůj atak a vyjadřoval se ke svému promyšlenému úmyslu lékařku napadnout. Jak sám uvedl, motivem útoku byla pomsta lékařům, kteří podle jeho názoru věnovali málo pozornosti jeho zdravotním problémům," uvedla v odůvodnění předsedkyně senátu Ivana Růžičková.

Původně chtěl lékařku pořezat v obličeji, ale protože nesnáší pohled na krev, vedl nůž proti jejímu břichu.

„Nevěřili mi, tvrdili, že jsem hypochondr a že simuluji a chovali se ke mně arogantně. Tak jsem se rozhodl si to se všemi lékaři vyřídit, aby si mě pamatovali," uvedl Hruška ve své výpovědi, s tím, že žádnou lítost necítí.

„Znalci uvedli, že trpí vážnou poruchou osobnosti, která se projevuje vztahovačností a nevraživostí vůči okolí. Za svůj čin je ale plně odpovědný. Vzhledem k tomu, že čin nespáchal v afektu, přemýšlel o něm a i vzhledem k jeho motivaci se soud domnívá, že šestiletý trest je adekvátní," uvedla dále soudkyně.

Po vykonání trestu mu bylo uloženo také ochranné ústavní psychiatrické léčení.