S podmínkou odešel od klatovského soudu Jaroslav R. (27) z Klatovska, který měl sex s teprve jedenáctiletou školačkou, již mu její matka svěřila na hlídání. Od pobytu za mřížemi, kde mohl strávit až deset let, obžalovaného zachránilo především to, že předčasně vyspělá dívka měla o sex sama zájem a muže k němu vyprovokovala.

Zneužití dítěte, ke kterému došlo vloni v létě v menší obci na Klatovsku, odhalila jeho babička. „Když jsem byla na návštěvě u dcery, tak jsem viděla obžalovaného ležet v posteli vnučky. Bylo mi to podezřelé. Vnučka pak byla divná a brečela, tak jsem ji vzala k sobě do Klatov a pak na gynekologii. Pořád nechtěla nic říct, až cestou od doktorky se mi svěřila, že ji znásilnil,“ vypověděla u soudu babička dítěte.

Znásilnil mě, tvrdila
Verzi o znásilnění sdělila školačka i na policii, kam se rodina obrátila na radu lékařky poté, co ta zjistila, že jedenáctiletá dívka už není panna. „Jarda si ke mně sedl na postel a dal mi ruku na ruku. Já mu řekla, ať mi dá pokoj, on ale chtěl, abych se svlékla. Já odmítla, on mě ale povalil na postel, strhnul ze mě kalhoty a šel zamknout dveře. Pak mě jednou rukou chytil za ruce, druhou mi roztáhl nohy a vnikl do mě,“ popsala dívka událost policistům a dodala, že se to bála oznámit, neboť jí prý Jarda vyhrožoval.

Násilí odmítl
Jaroslav R. (jméno neuvádíme, aby nemohla být identifikována poškozená) sice před soudem přiznal pohlavní styk s jedenáctiletou dívkou, ale jednoznačně odmítl, že by se jí zmocnil násilím. „Když jsem seděl na posteli, přišla ke mně Blanka. Přisedla si, pošťuchovali jsme se a pak jsme se začali líbat. Pamatuji si, že jsme se vzájemně svlíkli a pak se to odehrálo. Rozhodně to bylo z její strany dobrovolné. Ona mě často provokovala a teď to chtěla,“ tvrdil soudu Jaroslav R. Přestože policistům při výsleších přiznal, že měl se školačkou sex čtyřikrát či pětkrát, před soudem to popřel.

Chová se vyzývavě
Z výpovědí, které u soudu zazněly, vyplynulo, že dívka je předčasně vyspělá a skutečně se chová vyzývavě. „Neoblékala se adekvátně svému věku, nosila krátké sukně a výstřihy. Holila se v podpaží, na nohou i na intimních místech, malovala se a voněla,“ řekla u soudu dívčina matka, která přiznala i to, že její dcera kouřila a chodila také za školu. Na tom, že by jí jedenáct let nikdo nehádal a že už v deseti „balila“ i dospělé muže, se shodlo hned několik svědků.
Stejný názor měla i soudní znalkyně. „Nemá žádné zájmy. Zajímá se jen o svůj vzhled a vyhledává obdiv mužů,“ zaznělo v posudku. Znalkyně také uvedla, že k sexu mezi Jaroslavem R. a dívkou zřejmě skutečně došlo, a dokonce i opakovaně, ale z obou stran dobrovolně. Podle dalšího z posudků netrpí Jaroslav R. žádnou sexuální deviací a jeho pobyt na svobodě není nebezpečný.

Dostal podmínku
Senát v čele se soudcem Jaromírem Veselým uložil Jaroslavu R. trest ve výši 26 měsíců, který mu podmíněně odložil na dobu dvou let. Zároveň se musí podrobit dohledu probačního úředníka. „Výpověď dívky ohledně násilí je zpochybňována řadou důkazů, soud se proto k této verzi nepřiklonil,“ uvedl po vynesení rozsudku Veselý.

Rozsudek je pravomocný, obě strany se vzdaly práva odvolání.