Spis viní muže zejména z účasti na zločinném spolčení, vydírání, porušování domovní svobody, výtržnictví, nedovoleného ozbrojování, loupeže nebo poškozování cizí věci.

Na lavici obžalovaných stanuli tito jmenovaní: Milan Zádamský (34), jeho bratr Petr Zádamský (33), Marek Pruckl (38), Alan Treml (34), Zdeněk Hanzelín (33), Dušan Oračko (39), Martin Bláha (37), Pavel Simandl (32), Alois Wohldann (37), Robert Šichman (35), Jiří Bartyzal (33, ve výkonu trestu) a Radek Handlíř (24, vyšetřován na svobodě) – osoby známé jako gang Zádamských.

Obžaloba, která čítá celkem 25 bodů, uvádí množství trestných činů, které se udály v letech 1999 až 2007.

Jmenovaní organizovaně vydírali, a to jak psychicky, tak fyzicky, podnikatele z Karlovarska a Sokolovska. „Založili spolčení, které má vnitřní organizované struktury, založené na páchání zvlášť závažných trestných činů za účelem zisku,“ uvedla Kolářová.

Terorizovali podnikatele

Hlava skupiny Milan Zádamský byl na Karlovarsku známý tím, že půjčoval peníze. Dle státní zástupkyně to však neměli jeho dlužníci jednoduché. „Když nebyli schopni peníze vrátit, byly částky na pokyn Milana Zádamského vymáhány vyvíjením nesnesitelného psychického nátlaku na dlužníka a jeho rodinu, a to například za použití dravé šelmy nebo přikládáním zbraně k hlavě,“ podotkla žalobkyně. Cílem všeho bylo z dlužníků dostat co největší finanční částky, který dalece převyšovaly dluh. Peníze šly do kapes gangu, prospěch z nich vesměs měli bratři Zádamští.

Zmíněné spolčení, které obžalovaní založili, si na sebe vydělávalo z nevýhodných úvěrů a z tvz. výpalného. To vybírali Zádamského ´pracovníci´ v barech a hernách Karlovarska a Sokolovska. Například v červnu 2006 se Marek Pruckl a Zdeněk Hanzelín pověřeni Milanem Zádamským sešli s majitelkou jedné diskotéky a vnutili jí ochranu. Ona na to nepřistoupila a řekla, že se musí poradit s manželem.

„Na diskotéku poté vtrhla převážně romská skupina lidí pod vedením Oračka a Bláhy. Hosty tloukli klacky,“ uvádí spis. Někteří z přítomných skončili nemocnici. Majitelce diskotéky bylo posléze ještě vyhrožováno, a ta tedy z obavy o svůj život a majetek na podmínky gangu přistoupila, a každý měsíc tak přispívala na tzv. fond právní ochrany. Spis zmiňuje hned několik takovýchto případů.

Milan Zádamský a Alan Treml vystupovali kromě všeho ještě jako jednatelé jedné plzeňské firmy provozující automaty. Hrací stroje rovněž pod pohrůžkou násilí vnucovali do barů a heren.

Z poškozených se přihlásili pouze dva

Předseda senátu Milan Štejr jmenoval přes dvacet lidí poškozených jednáním gangu. Náhradu škody však žádají pouze dva z nich, a ne malou. První podnikatel žádá po Milanu Zádamském přes 14 milionů korun. Druhý se u bratrů Zádamských a Simandla dožaduje šesti milionů korun.

Právě zmínění dva podnikatelé zažili dle žalobkyně doslova peklo. Prvý si od Zádamského vypůjčil milion osm set tisíc korun. Gangu ale pod výhrůžkami vrátil téměř čtyři miliony. Bratři Zádamští jej a jeho ženu poté dle obžaloby donutili podepsat smlouvu na prodej své nemovitosti za čtyři miliony korun. K vyplacení peněz ale nikdy nedošlo.

Strčili ho do klece se lvem

Další muž zblízka poznal šelmu. Zádamští po něm také chtěli peníze. Na schůzce, která se konala v Zádamského vile v Ostrově Nad Ohří, strčil Šichman muže do klece se lvem Brutem. „Budeš platit nebo ti poleju nohy krví,“ měl říct Milan Zádamský. Podnikatel ze strachu o život na všechny podmínky přistoupil.

Další z poškozený vedl společnost na vymáhání pohledávek. Zádamský chtěl v tomto oboru podnikat také, takže s mužem spojil své síly. Za vymožené peníze si účtoval procenta, která ale neustále navyšoval. Z toho důvodu podnikatel posléze služby odmítl. Po zastrašování jeho i rodiny slíbil, že gangu dá milion šest set tisíc korun. Peníze ale nesehnal, a tak zločincům po neustálém terorizování odevzdal svůj byt a odstěhoval se.

Policie pozatýkala organizovanou skupinu loni v létě. Akce nesla krycí název Záda.

Na soudní líčení se včera přišla podívat zhruba dvacítka lidí, převážně známí obžalovaných. V následujících dnech bude soud pokračovat jednotlivými výslechy obžalovaných.