Již 173 lidí v celých západních Čechách obvinili v prvních dvou měsících letošního roku policisté ze zanedbání povinné výživy svých dětí. S placením na své ratolesti pak za celý loňský rok otálelo téměř devět stovek Západočechů.

Mezi těmi, co na své děti z mnoha důvodů kašlou, jsou jak muži, tak ženy. Jak ale sdělila mluvčí plzeňských policistů Simona Čejková, zanedbání povinné výživy je spíše doménou mužů.

Přímo v západočeské metropoli zahájili policisté v lednu a únoru pro výše uvedený trestný čin stíhání téměř dvacítky osob. Za celý loňský rok se jednalo o 134 lidí. Částky, které takoví rodiče ´svým dětem´ dluží, se většinou pohybují v desetitisících korun.

To je příklad i pětatřicetiletého otce z Plzně, který neplatí na svého nezletilého syna. Jak sdělila plzeňská policejní mluvčí Kateřina Bláhová, tatínek má jeho matce přispívat dva tisíce korun měsíčně. „Okresní soud Plzeň-město v roce 2001 rozhodl, že bude platit 1500 korun. Dle loňského rozhodnutí měl pak každého patnáctého v měsíci platit dva tisíce korun,“ sdělila Bláhová. Otec platil nepravidelně a poslední půl rok nedal ani korunu. „Dohromady způsobil dluh téměř 45 tisíc korun, doplnila Bláhová s tím, že nyní muhrozí až tři roky vězení.

Bič na neplatiče

Novela zákona, která vstoupí v platnost v lednu 2010, zavádí v placení výživného nová pravidla, která tuto povinnost i případné sankce zpřísní. „Zatím je praxe taková, že neplatič může být potrestán odnětím svobody na jeden rok. Pokud ale přivede oprávněnou osobu do nebezpečí nouze, může být potrestán až třemi lety vězení,“ vysvětluje mluvčí Čejková.

Novela počítá s tím, že sazba se od nového roku zvedne z jednoho roku na dva, a ze tří rovnou na pět. A pětileté vězení si už leckterý rodič rozmyslí. Dnes rovněž platí i pravidlo, které však není zákonem dané, a to že neplacení výživného po dobu šesti měsíců se obvykle za trestné nepovažuje. Trestní oznámení tak rodič, který nedostává od svého protějšku peníze, podává až po uplynutí této lhůty. Ta se poté, co vstoupí zákon v platnost, zkrátí na čtyři měsíce.