Vyplývá to ze statistiky, která mapuje kriminalitu za prvních pět měsíců roku 2008 v Plzeňském a Karlovarském kraji.

„Největší podíl z celkové kriminality zaujímají násilné a majetkové trestné činy. Za prvních pět měsíců roku jsme zaznamenali 596 případů násilné kriminality, což je o šest méně než v loňském roce. Vyšetřovali jsme pět dokonaných vražd a pět pokusů. Ve všech případech se kriminalistům podařilo dopadnout pachatele,“ uvedla mluvčí západočeských policistů Jolana Číhová.

Z násilných trestných činů evidují policisté zejména loupeže, úmyslné ublížení na zdraví, porušování domovní svobody a vydírání. Letos zaznamenali také 5 927 případů nejrůznějších krádeží, což je o 137 případů méně než v loňském roce.

„Jde zejména o krádeže věcí z automobilů, krádeže vozidel a kapesní krádeže. U krádeží vloupáním se objevují nejčastěji případy vloupání do víkendových chat, obchodů a rodinných domů,“ doplnila Číhová s tím, že nejvyšší nárůst případů přetrvává u kriminality, která zahrnuje ohrožení pod vlivem návykové látky, zanedbání povinné výživy, šíření poplašné zprávy a dopravní nehody.

O deset oproti loňsku vzrostl počet mravnostních deliktů. Zaznamenáno jich bylo 58.

„Zejména šlo o pohlavní zneužívání, znásilnění a kuplířství. Dá se ale říci, že početně tato trestná činnost nepřesahuje jedno procento ze všech trestných činů,“ podotkla Číhová.

(red)