Řidiči mířící za hranice do sousedního Německa by měli zbystřit. V příhraničí se totiž objevilo hned několik případů bleskově vykradených aut, které mají patrně na svědomí organizované skupiny zlodějů. Prvními oběťmi se přitom stali už i Češi. Tamní kriminalisté vyzývají k obezřetnosti a maximální opatrnosti.

Zloději využívají jednoduchého triku, kdy zaparkovanému vozidlu propíchnou zadní kolo na pravé straně vozidla. Když pak motorista nasazuje rezervu, v tichosti mu vykradou odemčené vozidlo, a to v přítomnosti samotného majitele auta, který jen o pár minut později zjistí, že byl okraden. První oběť hlásí už i Sokolovsko a obdobné zkušenosti mají i Němci a například řidiči z Polska, kteří z Německa vyváží ojeté automobily. Právě ty si organizované skupiny často tipují, protože očekávají, že mají u sebe větší obnos peněz.
Doslova během pár minut byl o víkendu okraden podnikatel ze Sokolovska, který se na Deník obrátil a chtěl zůstat v anonymitě. Ten se vydal do německého města Chemnitz, vzdáleného od příhraničních Kraslic zhruba 90 kilometrů.

„Zastavil jsem s autopřepravníkem na velkém parkovišti nedaleko centra Chemnitz, kde jsem přes ulici v autobazaru kupoval auto. Když jsem vyřídil formality, vložil jsem si svou pracovní tašku do auta, abych mohl auto naložit. Všude byl klid a nikde nikdo. Koupený vůz jsem pak naložil na přepravník a připravil pro export, což trvá zhruba čtyři minuty. Když jsem pak chtěl odjet, zjistil jsem, že mi v autě chybí má brašna a že mám prázdnou zadní gumu," líčí podnikatel. „Hned mi došlo, že jsem se stal obětí krádeže. Vše bylo tak rychlé, absolutně nikoho jsem si nevšiml. Využili momentu, kdy jsem na přepravníku kurtoval zadní kolo vozidla. Byl to opravdový mžik. Všiml jsem si jen postávající osoby přes silnici na chodníku, která chodila sem a tam. Klidně to mohl být pachatel, který čekal, až zmizím za autem. Mojí chybou prostě bylo, že jsem si auto nezamkl," ví už nyní.


Muž následně přivolal policii, která na místě potvrdila, že rozhodně nejde o první případ. „Stejný scénář se tu již opakoval. Zloději vykradou auto, zejména zcizí pracovní tašky, ve kterých mají lidé peněženky a finance. Pachatelé následně seberou peníze a zbytek věcí někde odhodí," řekla Deníku jedna z chemnitzských policistek. Její slova potvrdil i vyšetřovatel z Policejního ředitelství v Chemnitz R. S.: „Mohu potvrdit, že vyšetřujeme více takových případů," uvedl. Tamní policie proto nabádá místní i turisty k obezřetnosti. Lidé by neměli podceňovat zamykání svých aut, i když mají pocit, že jsou v blízkosti auta a mají vše pod kontrolou.

„Sami našim zákazníkům nyní říkáme, ať neparkují na místech, kde ke krádežím došlo, a upozorňujeme je na to, že tu došlo k takovým případům. Je to nepříjemné, lidé pak k nám nechtějí jezdit, protože mají obavy, že budou okradeni," řekl majitel autobazaru v Chemnitz Dauran Farah. Připomněl přitom nedávný případ, kdy byli obdobně okradeni i polští dovozci vozidel. „Přistěhovalo se sem za poslední dobu hodně cizinců, hlavně Rumunů, a s tím začaly i problémy," přidala obsluha autobazaru.

A jak dopadl podnikatel ze Sokolovska? Přišel o osobní doklady, peněženku, firemní dokumenty a o technický průkaz kupovaného vozu. „To je velký problém, protože pak člověk musí žádat v Německu o duplikáty, což dlouho trvá. Naštěstí mi ještě týž den večer volala německá policie, že brašna se našla odhozená, a tak jsem si pro ni zajel. Kromě peněz v ní bylo vše, tak alespoň něco," dodal.