Vyhrály Švédky, které v sestavě Linn Perssonová, Mona Brorssonová, Hanna Öbergová a Elvira Öbergová vylepšily čtyři roky staré stříbro z Pchjongčchangu a získaly ve štafetě první olympijský triumf v historii. Druhé místo vybojovaly Rusky, třetí skončily Němky před Norkami. Obhájkyně prvenství Bělorusky doběhly po pěti trestných kolech třinácté.

Filip Pešán
Peking jako odraz reality. Český hokej tápe, vyhazov Pešána ale smysl nedává

Češky vylepšily dvanácté místo z minulých her v Pchjongčchangu. Nejlépe skončily před osmi lety v Soči, kdy se po dodatečné diskvalifikaci Rusek posunuly na třetí příčku. Biatlonový program na ZOH uzavřou závody s hromadným startem v pátek a sobotu.

Reprezentační štafetu rozjížděla na prvním úseku jednatřicetiletá Puskarčíková, pro níž šlo o první start na této olympiádě. Nejzkušenější biatlonistka v týmu zvládla úvodní položku bez chyby, při "stojce" ale dvakrát chybovala. Kvůli pomalejším běhu předala Davidové jako sedmnáctá se ztrátou 55,8 sekundy na čelo.

Davidová excelovala, Charvátová jela na trestné kolo

První úsek nedokončila kvůli zdravotním potížím Irene Cadurishová ze Švýcarska, která měla podobné potíže jako ve stíhacím závodě Ingrid Tandrevoldová z Norska. Ta v minulých dnech olympijské dějiště v Číně opustila a ve štafetě ji nahradila Karoline Knottenová.

Hlavní česká naděje Davidová na druhém úseku štafetě výrazně polepšila. Po bezchybné střelbě vleže dobíjela vestoje jen jednou a vytáhla tým na páté místo. Naopak jedna z favoritek Tiril Eckhoffová jela na dvě trestná kola a Norky vypadly z první desítky. V polovině závodu ztrácely Češky na čelo minutu a sedmnáct sekund.

Zprava Marek Hrivík a Peter Cehlarik ze Slovenska se radují z gólu.
Slováci si zahrají o olympijské medaile. Ve čtvrtfinále zdolali po nájezdech USA

Jislová na třetím úseku sice jen dvakrát dobíjela, po běžecké stránce ale ztrácela a před předávkou se přes ni dostaly jak Justine Braisazová Bouchetová z Francie, tak Ida Lienová z Norska. Finišmanka Charvátová převzala štafetu na sedmém místě se ztrátou minuty a 41 sekund.

Rodačka z Hradce Králové vleže navázala na úspěšnou střelbu z dřívějších závodů, vestoje ale nedokázala ani s náhradními náboji sestřelit poslední terč a musela na trestné kolo. Přestože se na trati ještě vrátila na sedmé místo, ve finiši s Bilosjukovou neměla tolik sil a dokončila osmá.

Výsledky biatlonu na ZOH v Pekingu
Ženy - štafeta 4x6 km: 1. Švédsko (Perssonová, Brorssonová, H. Öbergová, E. Öbergová) 1:11:03,9 hod. (0 tr. okruhů + 6 dobíjení), 2. Rusko (Kazakevičová, Rezcovová, Mironovová, Nigmatullinová) -12,0 (1+7), 3. Německo (Voigtová, Hinzová, Preussová, Herrmannová) -37,4 (0+6), 4. Norsko -50,7 (2+8), 5. Itálie -1:33,1 (0+5), 6. Francie -2:13,0 (2+10), 7. Ukrajina -3:00,2 (1+6), 8. ČR (Puskarčíková, Davidová, Jislová, Charvátová) -3:02,1 (1+8), 9. Rakousko -4:03,7 (3+7), 10. Kanada -4:30,4 (0+8).