Předchozí
1 z 7
Další

Čistý sport jsem našel v naturální kulturistice

Kromě kondičního cvičení pro veřejnost jsme se vždy věnovali i činnostem, spojeným se závoděním. V prvních letech se jednalo zejména o přípravu účastníků soutěží ve sportovním aerobiku, kde naši svěřenci dosáhli mnoha úspěchů na národní i mezinárodní úrovni. Postupně se ale většina mých aktivit přesouvala směrem ke kulturistice a fitness. V průběhu soutěží, kterých se zúčastnili naši svěřenci v ČR v letech 1998 - 2004 jsme však neustále naráželi na to, jak moc je v kulturistice rozšířeno zneužívání dopingových látek, což nás postupně odrazovalo od jakýchkoli dalších snah se v tomto oboru angažovat.

Kulturista Tomáš Procházka.Zdroj: Deník / Roman Kořinek

Ke zlomu došlo v roce 2003, kdy jsem se dozvěděl o existenci občanského sdružení SSNKF, vedeného Peterem Vonsem, které již v té době pořádalo na Slovensku soutěže v naturální kulturistice. Cílem těchto soutěží měla být eliminace sportovců, zneužívajících dopingové látky a pořádání soutěží, kde se utkají jen ti, kteří jsou takzvaně čistí. Po špatných zkušenostech v ČR jsem se rozhodl jednorázově absolvovat na vlastní kůži plnohodnotnou přípravu na soutěž a přihlásit se na Mezinárodní mistrovství Slovenska 2003 v naturální kulturistice, které se konalo na podzim toho roku v Košicích. Na místě jsme zjistili, že přístup místních pořadatelů je zcela odlišný od všeho, co jsme do té doby zažili zde u nás a že to myslí s bojem proti dopingu na svých soutěžích naprosto vážně.

Kulturista Tomáš Procházka.Zdroj: Deník / Roman Kořinek

Už cestou ze Slovenska jsem se rozhodl, že se pokusím založit obdobnou organizaci v ČR, protože jsem znal mnoho lidí, kteří rezignovali na závodění v kulturistice, neboť odmítali doping a zároveň nechtěli být předem na podiu jen "do počtu". Přibližně jeden rok jsem s částečnou pomocí Petera Vonse ze Slovenska vymýšlel a připravoval stanovy i další organizační věci a v lednu 2005 jsem zaregistroval na Ministerstvu vnitra ČR občanské sdružení s názvem Česká společnost pro naturální sport, které od té doby vedu. Na podzim roku 2005 jsem pak uspořádal v Ostrově nad Ohří první pohárovou soutěž v naturální kulturistice v ČR. V té době jsem netušil, zda bude reálné pořádat podobné soutěže opakovaně, nicméně budoucnost překonala veškeré mé představy.

Kulturista Tomáš Procházka.Zdroj: Deník / Roman Kořinek

Od roku 2005 do dneška jsem v rámci ČSNS organizoval více než 50 mezinárodních soutěží v naturální kulturistice a fitness v mnoha různých místech ČR, např. v Praze, Brně, Třinci, Českých Budějovicích, Litoměřicích, Přerově, Mikulově, Bystřici pod Hostýnem, Chocni a samozřejmě také v Karlových Varech. Kromě soutěží typu Mistrovství ČR či tradičního podzimního Natural Cupu jsem pořádal 4x Mistrovství Evropy (2009, 2013, 2014, 2017) a 1x Mistrovství světa (2012 - KV Aréna) v naturální kulturistice a fitness. V roce 2011 jsem se stal spoluzakladatelem a zároveň jsem byl zvolen prezidentem evropského sdružení INBA Europe, které tehdy zaštiťovalo ČSNS a další národní organizace, zabývající se pořádáním soutěží v naturální kulturistice a fitness.

Kulturista Tomáš Procházka.Zdroj: Deník / Roman Kořinek

V roce 2017 jsem se stal prezidentem ICN Europe, která zde od toho roku zastupuje největší světovou organizaci naturálních sportovců iCompete Natural (ICN) se sídlem v Austrálii, jejímž členem je od jejího vzniku i Česká společnost pro naturální sport (ČSNS z.s.). Možná by bylo dobré zmínit, že všechny tyto "funkce" vždy byly a jsou jen o práci a nevyplývá z nich naprosto žádný finanční prospěch.
Soutěže ČSNS/ICN Czech Republic dnes vypadají úplně jinak než před léty. Velmi intenzivně se věnujeme např. rozvoji kategorií Fitness dětí, kterým patří vždy první polovina celodenního nabitého programu. Po nich následuje velmi rozmanitá přehlídka mnoha mužských i ženských fitness kategorií. Nejbližší soutěže, které aktuálně připravuji, se uskuteční v březnu 2019 v Praze (ICN Beauty & Fitness Cup 2019), další pak na konci května 2019 v Kutné Hoře (ICN Mezinárodní MČR 2019).

Kulturista Tomáš Procházka.Zdroj: Deník / Roman Kořinek

Častým problémem celé činnosti je, že nás lidé automaticky srovnávají se sportovními svazy, které dostávají od státu značné finanční prostředky na svou činnost, zatímco my celých 14 let fungujeme pouze "za své". Na veškeré náklady na pořádání soutěží, soustředění, osvětovou činnost, propagaci atd. si musíme vydělat formou vstupného, startovného, občas trochu pomůže některá obec či kraj, kde se soutěž koná, nebo reklamní partneři jednotlivých akcí. Pokud se takto vybere méně peněz, než jsou náklady na uspořádání soutěže, je to pak většinou na mně.

Kulturista Tomáš Procházka.Zdroj: Deník / Roman Kořinek

Pomyslnou odměnou jsou pak zejména společné zážitky a setkání mnoha naturálních sportovců a dalších "nadšenců", na jejichž práci stojí samotná možnost existence naturální kulturistiky a fitness.

Kulturista Tomáš Procházka.Zdroj: Deník / Roman Kořinek