Na dotaz, zda svůj tehdejší postoj skutečně svádí na Václava Havla, jako by neměl vlastní mozek, odpověděl: „Byl jsem postaven před hotovou věc. Bylo mi řečeno, že tak to prostě je. Jakým způsobem jsem si měl prověřit informaci zpravodajské služby? Když Bush, Blair a Havel říkali, že tam zbraně hromadného ničení jsou, tak jsem věřil. Jak jsem si to já, naivní kluk z Michle, mohl ověřit? Neměl jsem šanci.“
Obě strany válečného konfliktu musejí couvnout
Obsáhle se také věnuje otázce možného jednání o konci války na Ukrajině. „Když máte dvě tak znepřátelené země, jako jsou Rusko a Ukrajina, dobrovolně nikdo k mírovému stolu nesedne. Na to musí být tlak zvenčí. Rusko potřebuje Čínu kvůli vývozu surovin a dovozu moderních technologií. A pro dobré vztahy s ní má důvody i Ukrajina. Čína má proto dobrou výchozí pozici pro zprostředkovatelskou misi. A že může posílit? Jistě, ale kdo jí tuto roli přisoudil? Nedostala ji shůry, nýbrž díky své mocenské pozici.“
V rozhovoru pro Deník ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba ovšem řekl, že základem pro jakékoli jednání musí být Zelenského desetibodový mírový plán, jehož hlavním pilířem je bezpodmínečné stažení ruských vojsk z Ukrajiny včetně Krymu. Jak to Svoboda vnímá?
„Těžko může říct něco jiného. Musí držet basu se svým státem a se svým prezidentem. Bude to jejich návrh. Stejně nepřekročitelný seznam bude mít ruská strana. Na stole tedy budou dva podklady, přes které nejede vlak. On ale musí jet. Obě strany budou muset couvnout a udělají to pouze pod tlakem.“
Válka jako kšeft
Dezinformační scéna tvrdí, že Američané nechali v Afghánistánu veškeré zbraně právě proto, aby mohli masivně vyrábět nové, jež prodají na jiném trhu, při dalším konfliktu. A pak přišla ruská agrese na Ukrajinu…
Jaké protiargumenty nabízí bývalý šéfdiplomat Cyril Svoboda? „Nemyslím, že primárně šlo o nějakou náhradní válku, výrobu a vývoz zbraní. Tu vyvolal Putin. Avšak každá válka znamená impulz pro válečný průmysl. A vždycky na ní někteří lidé neuvěřitelně vydělávají. Všechny vlády se potřebují zbavit morálně zastaralých zbraní. Buď je prodají hůř vybaveným armádám, nebo se použijí v boji. Pak se může nakoupit novější výzbroj. To je tisícileté pravidlo, žádná dezinformace z Ruska.
A co soudí o vývoji v Izraeli a postoje papeže Františka k válce na Ukrajině? Proč má k němu blíž než kdekterý člen KDU-ČSL? Dočtete se v pátečním tištěném vydání Deníku.