Nový přehled lékáren pomůže pacientům se sháněním méně obvyklých předepsaných léků. „V průběhu tohoto týdne bude na úřední desce Státního ústavu pro kontrolu léčiv vydán seznam léčiv s omezenou dostupností. Následně bude fungovat nová funkce v aplikaci eRecept v podobě mapy s lékárnami, které mají léčivo s omezenou dostupností k dispozici,“ přiblížil pro Deník mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

Pacient se poté dozví aktuální množství jemu předepsaného (a dosud nevydaného) přípravku. „Je však třeba upozornit, že konkrétní lék uvidí na mapě pouze ti, kterým byl předepsán na eRecept,“ upozornil mluvčí. Mapa bude součástí aktualizované mobilní aplikace eRecept Pacient. Zájemci si ji mohou stáhnout do mobilů s Androidem (Google Play) a telefonů Apple (AppStore).

Člověk tak bleskurychle pozná, zda v okolí přibližně deseti kilometrů je jeho lék v některé z lékáren k dispozici. Nebude tedy muset chodit či jezdit od lékárny k lékárně nebo je zdlouhavě obvolávat a ptát se lékárníků, zda přípravek mají. Mapa léků v eReceptu je součástí novely zákona o léčivech, jehož zásadní část vstoupila v účinnost 1. června.

Zásoby na trhu

Novela zahrnuje kupříkladu i to, že distributoři, kteří Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) ohlásí přerušení či ukončení dodávek vybraných léků hrazených z veřejného zdravotního pojištění, mají nově povinnost držet dva měsíce jejich zásobu na českém trhu. Případně po tuto dobu musí zajistit alespoň adekvátní náhradu daného léku.

Další změna spočívá v tom, že lék, který experti SÚKL označí za omezeně dostupný a nebude možné nahradit jej jiným lékem s odpovídajícími léčebnými vlastnostmi, nebude smět být distribuován do zahraničí. Lékárny a distributoři zároveň musí hlásit jeho zásoby a objednávat ho tak, aby byl všude po republice.

Lékárny a distributoři mají též nově povinnost hlásit skladové zásoby. Jejich objednávání navíc bude regulováno tak, aby zásoby byly efektivně využity a léky byly v maximální míře dostupné na území celé republiky. „Tedy, aby se nestávalo, že někde se hromadí a jinde nejsou,“ řekl Deníku již loni při přípravě návrhu náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček.

Už tehdy upozornil, že opatření nemůže vyřešit všechny výpadky, výrazně ale zkrátí intervaly, během nichž je dostupnost některých léků snížená.

Pravidla eReceptu

Kód k eReceptu lékař pacientovi posílá prostřednictvím esemesky či mailu. Případně mu jej předá skrze aplikaci v mobilu či jiném elektronickém zařízení nebo mu vystaví papírovou průvodku, což není klasický papírový recept.

Doba platnosti eReceptu je zpravidla čtrnáct kalendářních dnů, počínaje dnem následujícím po dni jeho vystavení. „Délku platnosti může upravit předepisující lékař, nikdy ale nesmí překročit jeden kalendářní rok,“ upozornila mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Viktorie Plívová.

Člověk buď v lékárně nadiktuje kód nebo si jej lékárník načte z jeho mobilu. Mluvčí Plívová připomněla, že je též možné, aby lékárník pacientovi vydal léky na eRecept po předložení občanského průkazu nebo cestovního pasu. Průkaz totožnosti totiž slouží pro načtení jednotlivých identifikátorů eReceptu. Na český eRecept si mohou lidé vyzvednout léky i v některých lékárnách v Chorvatsku, Polsku či Španělsku.

Praktické portály

V Lékovém záznamu pacienta si lze zobrazit veškeré léčivé přípravky, které byly pojištěnci předepsány a vydány. Přihlásit se tam lze prostřednictvím bankovní identity nebo Portálu občana: ZDE

Informace a návody k eReceptu na portálu epreskripce.cz, který provuzuje SÚKL: ZDE

Přehled SÚKL o dostupnosti léků, případných přerušených dodávkách, jejich důvodech, plánovaných termínech obnovení dodávek včetně prokliků na případné nahrazující léky: ZDE

Vyhledávač dostupnost-leku.cz, který vytvořili vývojáři ze studia Applifting Tomáš Landovský a Roman Vuchtrl. Člověk na něm zadá hledaný lék, přičemž se mu zobrazí lékárny, kde ho mají. V konkrétní provozovně si jej může případně zarezervovat přes eRecept či si nechat poslat mail, až ho tam budou mít: ZDE