„Tyto cíle znamenají přelomovou změnu přístupu ke krajině a produkci potravin,“ řekl Deníku předseda České technologické platformy pro ekologické zemědělství Jiří Lehejček. „Všechny členské státy Evropské unie se zavázaly tento cíl splnit,“ konstatoval.

Také Česko podle ministerstva zemědělství snahy o udržitelné hospodaření, posílení biodiverzity a šetrnější přístup k životnímu prostředí podporuje. „Úroveň ambicí EU ale nesmí ohrozit konkurenceschopnost českých zemědělců,“ uvedl mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

Zemědělci, kteří se bez chemických přípravků obejdou už nyní, si šetrný přístup k přírodě pochvalují. „Pole na pozemcích naší farmy jsou důkazem toho, že to jde a funguje, a to i navzdory současnému suchu,“ uvedl Martin Hutař ze společnosti PRO-BIO, která pěstuje plodiny, z nichž vyrábí zdravé potraviny. „Nepoužíváme pesticidy, přesto jsou rostliny mnohem silnější a umí si velmi dobře poradit i se současnou klimatickou situací,“ prohlásil Hutař.

Evropská komise se bude snažit ekologicky orientované cíle podpořit připravovanou společnou zemědělskou politikou pro příští roky. „Komise má v rukou finanční páky, může proto podporovat pouze takový systém hospodaření, který tyto cíle pomůže naplnit,“ dodal Lehejček.