Reprodukční číslo ke dnešku kleslo na 1,045 a je nejnižší za posledních 18 dnů. Při hodnotě nad jednou epidemie sílí.

Od začátku epidemie loni v březnu zemřelo v Česku 21 325 lidí s prokázanou nemocí covid-19, z toho 9385 od začátku letošního roku. Za čtyři březnové dny je to zatím 638 úmrtí. Z podrobnějších dat hygienických stanic vyplývá, že zhruba 90 procent úmrtí připadá na seniory nad 65 let. V posledních týdnech ale přibývají mezi mrtvými i mladší ročníky. Testy za rok epidemie dosud odhalily v Česku 1,299 milionu nakažených.

Nejhorší epidemická situace je nyní na Kolínsku, kde na sto tisíc obyvatel připadá 1302 nově potvrzených případů za posledních sedm dní. Následuje Tachovsko s 1216 novými případy na sto tisíc obyvatel za týden.

Nápor na zdravotnická zařízení v Česku v souvislosti s epidemií nového koronaviru je stále velký. V nemocnicích ve čtvrtek leželo 8153 lidí s covidem. Bylo to o 261 méně než ve středu, ale zhruba o 740 víc než před týdnem. V těžkém stavu bylo ve čtvrtek třetí den v řadě přes 1700 pacientů. Statistiky hospitalizovaných na webu ministerstva nezahrnují pacienty, kteří po deseti dnech nevykazují příznaky koronaviru, takže celkové počty obsazených lůžek jsou vyšší.

Blízko vyčerpání 

Kapacita intenzivní péče se blíží vyčerpání. Karlovarský kraj nemá aktuálně žádná volná lůžka na ARO a JIP pro pacienty s covidem, Plzeňský má jedno lůžko, Liberecký dvě a Pardubický tři lůžka. Méně než deset lůžek má i Středočeský a Ústecký kraj. V celém Česku je 159 volných lůžek intenzivní péče pro covidové pacienty, vyplývá z dat ministerstva.

V Česku nadále pokračuje očkování proti novému typu koronaviru, které začalo 27. prosince. Zdravotníci dosud aplikovali přes 771 tisíc dávek. Obě potřebné dávky dostalo přibližně 255 tisíc lidí. V Česku žije 10,7 milionu obyvatel.