Předchozí
1 z 5
Další

Největší odměnou je  obdiv návštěvníků

Přesněji od šesti let, kdy jsem od svého tatínka dostal svoji první sestavu. Už tehdy mne to velice nadchlo a ta vášeň mě stále drží, dokonce mám svůj první vlak doma vystavený dodnes. Po vojně jsem byl osloven modelářským spolkem v Ostrově, jež se svou dlouholetou tradicí řadí mezi nejstarší kluby v České republice, a kde jsem před vojnou působil.

Lidé od vedle fotoZdroj: Deník / Roman Kořinek

Poté jsem se svůj koníček rozhodl se svými dvěma kolegy vyučovat jako zájmovou činnost na Základní škole Truhlářská, ale od roku 2016 je pod patronátem Domova dětí a mládeže v Karlových Varech. Ve svém oboru jsem instruktorem s licencí a reprezentantem České republiky i Evropy, a své mladé svěřence učím modelářské praktiky, společně tvoříme modely a poznáváme provoz, historii i současnost železnice skutečné. V kroužku mám přes dvacet dětí, a to již několik let.

Lidé od vedle fotoZdroj: Deník / Roman Kořinek

Děti se mohou účastnit soutěží oblastních, krajských, republikových, a dokonce i evropských. Prostřednictvím modelů a jejich technologickým postupům se mohou děti také připravit na budoucnost ve stavebním průmyslu. Za nejdůležitější poslání považuji zmapování Karlovarska, protože pomalu mizí železniční stavby, jako je například Dolní nádraží, stanice ve Dvorech, Mírové nebo v Bečově.

Lidé od vedle fotoZdroj: Deník / Roman Kořinek

Chci se svým uměním přiblížit všemu od tunelů, mostů až po přírodu. Co jsme tenkrát měli, nám doslova mizí před očima, ruší se prostranství, bourají stavby. Proto my všechno fotíme, archivujeme a potom stavíme. Zdaleka to není pouze o stavění lokomotiv, ale modeluje se i příroda, lampy, knihy, zvířata nebo třeba kleště a razítka. Spolupracuje také s pražskou developerskou firmou, pro kterou jim podle vizualizace stavíme danou budovu.

Lidé od vedle fotoZdroj: Deník / Roman Kořinek

Největší odměnou jsou pro nás reakce lidí, kteří naše výstavy navštíví a obdivují. Líbí se mi, když lidé při pohledu na naše modely vzpomínají třeba na své dětství a jak přesně na té a oné zastávce čekávali na vlak. Jsem rád, že se nám daří a všechny členy železničního modelářského klubu jejich koníček baví.

Lidé od vedle fotoZdroj: Deník / Roman Kořinek