Letos je ale rozhodnutá, že nepečené cukroví ze seznamu vyřadí. „Suroviny jsou strašně drahé a na cukroví je nás sedm, musela by toho být hromada. Budeme dělat úspornější druhy,“ říká hospodyňka ze severu Čech. Zřejmě nebude sama, kdo se letos uskromní.

Průměrná cena cukroví se nově pohybuje kolem sedmi set padesáti až osmi set korun za kilo. Na vině jsou kromě drahých energií také vyšší ceny za základní potraviny.
Ceny vánočního cukroví jdou nahoru. Za kilo letos lidé zaplatí i tisícovku

Nepečené cukroví, kam patří právě hlavně vosí hnízda nebo oblíbené rumové kuličky, letos radikálně podraží. „Jejich základem jsou ořechy a kandované ovoce, které samy o sobě nejsou levné, a především hotové produkty – piškoty, sušenky, různé čokoládové tyčinky či salko - velmi podražily,“ popisuje Michaela Portychová z Bystrého v Orlických Horách, která peče cukroví na zakázku.

„I přes drahé energie se pořád cenově víc vyplatí cukroví pečené. Já mám v nabídce například pistáciové pralinky. Za kilo pistácií platím okolo čtyři sta korun. I přesto, že mouka rapidně zdražila, je její cena vůči pistáciím úplně jinde, s dobou pečení se vejdete do patnácti minut. Ve výrobě nepečených druhů tak žádnou úsporu nevidím,“ říká Portychová.

Bez vlastních surovin se pečení prodraží

Výhodou podle ní budou mít ty domácnosti, které mají vlastní zdroje ořechů, vajec nebo podomácku dělané zavařeniny a cenu surovin za nepečené cukroví si tak srazí.

Kdo ale vlastní zdroje nemá, ten se při nákupu surovin prohne. Čísla statistiků totiž mluví jasně: zdražení u základních surovin pro nepečené cukroví se pohybuje od 11 do 61 procent. Nejvíce vyskočil cukr, ať už v krystalické nebo moučkové podobě, a také máslo. Nejméně se zvýšení cen projevilo u kakaa. Ceny ale nejsou konečné, rostou dál.

Brambory - ilustrační foto
Kvůli růstu cen energií brzy podraží i brambory. Ušetřit lze nákupem ze dvora

Zákazníky třeba v posledním týdnu nepříjemně zaskočila cena známé značky sladkého kondenzovaného mléka. „Na cenovkách je teď 72 korun, loni jsem žehrala, když se cena pohybovala jen trochu pod čtyřiceti korunami,“ zlobí se Lenka Stehlíková.

Vosí hnízda vedou na plné čáře

Podle průzkumu, který si nechala loni před Vánoci provést společnost Bohemia Sekt, jsou nejoblíbenějším druhem cukroví v Česku vosí hnízda či včelí úlky. „Jako po prvním druhu po nich sáhne skoro třicet procent Čechů,“ přibližuje výsledky průzkumu marketingový ředitel společnosti Martin Fousek.

Vosí hnízda, vanikové rohlíčky, kokosové kuličky - tradiční české cukroví.Nepečené cukroví, kam patří právě hlavně vosí hnízda nebo oblíbené rumové kuličky, letos radikálně podraží.Zdroj: Profimedia

Jen o něco méně sympatií mají lidé k vanilkovým rohlíčkům. Téměř čtvrtina lidí ze všeho nejvíc miluje linecké, desetina zase touží po perníčcích.

Jak meziročně zdražily suroviny na vosí hnízda či nepečené kuličky podle ČSÚ (ceny ořechů a kokosu ČSÚ nesleduje)

Produkt Cena v září 2021 Cena v září 2022 Meziroční růst v %
Kondenzované mléko neslazené 500 g 44,36 Kč 54,46 Kč 22,8%
Pšeničná mouka hladká 1 kg 12,09 Kč 21,21 Kč 75,4%
Cukr krystal 1 kg 13,87 Kč 18,21 Kč 31,3%
Cukr moučka 1 kg 15,32 Kč 22,21 Kč 45,0%
Piškoty dětské světlé 100 g 7,34 Kč 9,88 Kč 34,6%
Máslo 1 kg 142,27 Kč 222,02 Kč 56,1%
Kakaový prášek 100 g 26,36 Kč 29,52 Kč 12,0%
Vejce slepičí čerstvá 10 ks 24,81 Kč 35,51 Kč 43,1%
Pravý včelí med 1 kg 164,35 Kč 198,03 Kč

20,5 %