Další dotazník je určený pro více než pětičlenné rodiny. Je pokračováním základního formuláře pro domácnost a jsou v něm bloky stejných otázek jako v základní formě, a to pro dalších šest členů domácnosti.

Poslední je takzvaný Formulář pro osobu. „Ten je určen osobám žijícím mimo domácnosti, tj. jednotlivcům v hromadných ubytovacích zařízeních a jednotlivcům bez přístřeší a neobsahuje otázky na údaje o bytu a domácnostech,“ píší statistici. Navazují tak na minulé sčítání, kdy se zjišťovaly informace o lidech bez domova.

Hlavně elektronicky

InfografikaZdroj: DeníkA co budou dotazníky obsahovat? Z velké části se jedná o obvyklé otázky známé z předchozích sčítání. ČSÚ se tak bude ptát na to, kdo všechno je členem domácnosti, jaké jsou mezi nimi vztahy – tedy zda se jedná o členy rodiny a jaký je příbuzenský vztah, či údaje o bytu. Typově se jedná o dotazy na počet pokojů, patro či způsob vytápění.

U jednotlivých osob se pak bude zjišťovat věk, vzdělání, povolání a způsob dopravy do práce. Nepovinně tam budou i dotazy na víru či národnost.

Většina lidí by tentokrát měla podle plánů ČSÚ vyplnit potřebná data přes internet. Kdo tak neučiní, navštíví ho sčítací komisaři s papírovým formulářem. „Vytvořen bude jak formulář dostupný na webových stránkách zřízených pro účely sčítání, tak formulář v rámci speciální mobilní aplikace,“ uvádí.