Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Věřím, že projekt K 20 má budoucnost

Karlovy Vary - S Michalem Toufarem, lídrem TOP09, hovoříme o komunální politice, pevnosti koalice K20 a problémech města

5.3.2011
SDÍLEJ:

Michal ToufarFoto: DENÍK/Petr Przeczek

Michal Toufar je nováčkem v komunální politice i v zastupitelstvu. Přesněji řečeno, nováčkem byl. Po sto dnech vládnutí koalice K20 na magistrátu hovoříme s člověkem, který dokázal velmi záhy rozpoznat to podstatné, a nezabývat hloupostmi, které pouze zdržují.

Od nástupu Koalice K20, jíž je TOP 09 členem, uplynulo sto dnů. Mohl byste tuto dobu krátce zrekapitulovat, co bylo zatím nejobtížnější?

Ne zrovna jednoduché období začalo ihned po volbách. Velmi složitá byla vyjednávání o současné koalici, o složení Rady města, o náměstcích, o programovém prohlášení, ale ani po vyřešení těchto základních otázek nemohu říct, že by se situace uklidnila. Náročné jsou přípravy na jednání Rady města, Rada samotná, mezitím se samozřejmě musí jednat i uvnitř koalice K20 o dalším směřování a dalších postupech. Těžko vybrat co bylo zatím nejobtížnější, protože veškerá činnost spojená s vedením města je velmi náročná a pro většinu z nás nová.

Největší kritika opozice se zatím týkala rozpočtu města. Jste přesvědčen o tom, že je postaven dobře? Jak vnímáte výhrady, že koalice K20 nepočítá s rozvojem města, nemá vlastní priority a žije pouze z toho, co jí zanechalo bývalé vedení ?

V prvé řadě, co se týče priorit, jsme své programové priority deklarovali v programovém prohlášení rady. Co se týká rozpočtu je dle mého názoru v rámci současných možností našeho města sestaven dobře. Jedna z hlavních priorit TOP09 – vyrovnaný rozpočet – zatím naplněna není, nicméně oproti původnímu návrhu rozpočtu se schodkem cca 350 milionů korun, jsem přesvědčen, že byla odvedena velmi dobrá práce a aktuální plánovaný reálný schodek pod úrovní 200 milionů korun, je velmi správným krokem k vyrovnanému hospodaření.

Výhradu, že Koalice K20 žije pouze z toho, co jí zanechalo bývalé vedení města, vnímám jako součást opozičního vystupování. Ano je pravda, že spoustu věcí jsme zdědili, například některé kostlivce, jejichž důsledkem může být rozpočet paralyzován na dlouhou dobu. Jedná se o známé kauzy vracení dotací v celkové výši přesahující čtvrt miliardy korun. Menší z obou hrozeb se díky velkému úsilí, především Josefa Malého, podařilo již odvrátit a na druhé se usilovně pracuje. V obou případech sehrála TOP 09 důležitou roli, ale velký kus práce nás ještě čeká. Zároveň ale odmítám výhrady, že město nemá vlastní priority. V rámci možností je rozpočet maximálně investiční a řeší především infrastrukturu města, namísto samoúčelných investičních akcí.

Je TOP 09 plnoprávným členem koalice K20? Dají ostatní členové tohoto uskupení na váš názor, pokud je jiný?

Každý člen koalice je plnoprávným členem. Je jasné, že ne na všechny záležitosti je pouze jeden názor, a proto je velmi důležitá komunikace uvnitř koalice. Existují samozřejmě případy, kdy TOP09, ale i ostatní subjekty, musely ustoupit ze svých názorů,nicméně je pro nás velice důležité naplňovat dva naše hlavní cíle, vyrovnaný rozpočet a transparentní radnici. První kroky k vyrovnanému rozpočtu jsme již učinili a otázka transparentní radnice se řeší, ale v současné době trochu vázne s ohledem na technické možnosti stávajícího webu. Ale i na této záležitosti se usilovně pracuje.

Vy jste v zastupitelstvu nováčkem, politickou kariéru jste zahájil uplynulými komunálními volbami. Co vás na karlovarské politické scéně nejvíce překvapilo? Pozitivně i negativně…

Pozitivně a bohužel zároveň i negativně mě překvapila komunikace mezi zastupiteli města. Pozitivně v tom smyslu, že pokud se člověk chová slušně a korektně, může konstruktivně jednat s kýmkoliv. Negativně v tom smyslu, že existují mezi některými zastupiteli takové osobní averze, že v podstatě nejsou schopni mluvit jeden s druhým.

Jak vnímáte odpor některých podnikatelů proti současnému vedení města? Někteří z nich se s výhradami vůbec netají.

Ten odpor samozřejmě vnímám velmi silně, naštěstí ne proti celému vedení města a myslím, že ani není zaměřen proti TOP09 a jejím zástupcům. Všechny subjekty v koalici jsou plnoprávnými členy a TOP09 se může zodpovídat pouze za své chování a vystupování, v žádném případě nechceme přebírat odpovědnost za vystupování ostatních subjektů. Je však faktem,že jednání některých konkrétních osob z řad koalice dává nejenom podnikatelům dobrý důvod k zamyšlení a také se tím potvrzují skeptické pohledy na fungování K20 . Zastupitelé by si měli trvale uvědomovat, že zastupují v prvé řadě občany a teprve potom sebe.

Rozvoj lázeňství byl jednou z vašich volebních priorit. Co se vám podařilo prosadit? A co připravujete?

Velmi intenzivně začala pracovat Komise pro lázeňství a cestovní ruch, která je v gesci TOP09. Pracuje se na statutu lázeňského místa, snažíme se v rámci našich kontaktů ovlivňovat aktualizaci zákona o lázeňství, probíhají diskuse o funkci Infocentra a jeho úloze do budoucna. Rozhodně se i v koalici podařilo prosadit, že lázeňství je jeden z největších zaměstnavatelů ve městě a je potřeba se k tomuto oboru tak chovat.

Opozice vás na zastupitelstvu nemilosrdně drtí, přesto mlčíte. Proč? Nemáte argumenty?

Nemyslím si, že by nás opozice drtila, kolikrát se vůbec nejedná o relevantní argumenty a konstruktivní diskusi, ale spíše o divadlo a skvělé herecké výkony. Nicméně dotazy a připomínky směřují spíše k představitelům města, to je primátorovi a jeho náměstkům a každý z nich je zodpovědný za svoje reakce a odpovědi. Ono to v životě zpravidla funguje tak, že kdo pracuje, tak za něj hovoří výsledky, no a ti, kteří svoji úlohu nezvládají, tak bouřlivě vystupují na schůzích všeho druhu…co by za ně také jiného hovořilo. Bylo by skvělé, kdyby i média uměla tyto věci rozklíčovat a zprostředkovat veřejnosti.

Myslíte si, že Koalice K20 má další budoucnost, nebo, jak někteří opoziční zastupitelé rádi předpovídají, nevydrží? Co byste opozici vzkázal?

Věřím, že projekt K20 má budoucnost, proto se ho také účastníme. Nicméně si samozřejmě uvědomuji, že se jedná o koalici křehkou a rozhodně to nebude jednoduché.

Opozici bych vzkázal a požádal, aby se s námi pokusila vrátit na karlovarskou (nejenom) politickou scénu slušnost, korektnost a konstruktivní přístup k jednání. A pokud koalice náhodou nevydrží? Pak zatím však hledejme selhání jednotlivých konkrétních osob, které neumí jednat konstruktivně v rámci koalice.

Kdy vám bylo nejhůř? Myslel jste si někdy za dobu sta dnů, že už to dál nepůjde?

Velmi těžké okamžiky jsem zažíval okamžitě po volbách při vyjednávání o koalici. Jinak těžké okamžiky zažívám neustále a to především z pohledu mého osobního života, kde kvůli mé vytíženosti mě už několikrát napadlo, že to nemám zapotřebí, v určitých chvílích se objevují pocity bezmocnosti,přesto stále pevně věřím, že to dál půjde a bude to ku prospěchu města Karlovy Vary a jeho občanům. Proto jsem se pro účast v komunální politice rozhodl a doufám, že mi to jednou děti a manželka nebudou vyčítat.

Jak jste skloubil náročnou práci finančního ředitele lázeňské společnosti s prací radního a městského zastupitele? Jak relaxujete?

Jak jsem již zmiňoval v předchozí odpovědi, je to opravdu vel mi náročné, je to o tom, stanovit si priority. Často přebíhám z jednání v práci na jednání na Magistrátu a obráceně, večer se snažím pravidelně udělat čas alespoň na to, abych dětem přečetl pohádku a poté opět usedám k počítači. V týdnu tedy moc času na relaxaci nezbývá, ale o víkendu je to především sport, chaloupka na horách, a hlavně čas strávený s rodinou.

Autor: Ivana Kalinová

5.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Seniora měsíce trýznila, bila ho, nutila krást a brala mu důchod

Ilustrační foto.

Pod obraz se zpil školák na výletě

Podvodník připravil stát na daních o jeden milion korun

Karlovy Vary - Na téměř 1,1 milionu korun si přišel devětačtyřicetiletý muž, který peníze získal tak, že o ně připravil stát na daních.

Naši prvňáčci ze Základní školy v Dalovicích

Podívejte se na tablo novopečených prvňáčků

Chcete být jedním z autorů? Stíny nad Krušnými horami budou mít své pokračování

Karlovarský kraj - Úspěšná kniha příběhů Stíny nad Krušnými horami bude mít i druhý díl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení