„Nejhorší je, že dnešní mládež historie vůbec nezajímá,“ postěžoval si karlovarský senior Antonín Pavelka. „Srpen 68 je pro ně jen stránka z učebnice dějepisu. Pro nás, co jsme ho zažili, je to asi největší šok v životě,“ dodal senior. Jak sám říká, dodnes si vzpomíná na vysílání rozhlasu s informací o invazi vojsk Varšavské smlouvy do tehdejší Československé socialistické republiky.

„Bylo to poprvé, co jsem viděl slzy v očích svého otce. Od prvního dne okupace nevěřil, že Rusové ještě někdy odejdou. Naštěstí se dočkal ještě jejich odchodu,“ zavzpomínal Antonín Pavelka.

Zatímco pamětníci si v sobě dodnes nesou vzpomínky na srpnové události, pro jejich potomky je to jen událost z učebnice dějepisu.

„V srpnu 1968 nás obsadili Rusové a v roce 1989 je vyhnal Václav Havel při sametové revoluci. Takhle nějak nám to říkali ve škole,“ reagovala na dotaz Deníku čtrnáctiletá Ivona Bílá z Karlových Varů. „Pro mě dějepis končí průmyslovou revolucí. Pozdější události mne už nezajímají,“ dodala.

„Vím jen to, že tehdy Československo obsadila ruská vojska, což jsem se dozvěděl ve škole. V těchto historických datech se příliš neorientuji, protože když se to stalo, tak jsem nebyl ještě na světě. O historii se příliš nezajímám, ale tím nechci říct, že není důležitá,“ uvedl sedmnáctiletý Roman Parošek z Chodova u Karlových Varů.

Někteří mladí lidé naopak vůbec nevědí, co se 21.srpna v roce 1968 stalo.

„Tak to vůbec nevím. Opravdu nemám ani tušení, co se mohlo stát. Dějepis mě ve škole nikdy příliš nezajímal. Řeším to, co je teď ,a to, co bude,“ uvedl s úsměvem šestnáctiletý student Aleš Gregor z Karlových Varů.

Jan Vaněk, 17 let, Karlovy Vary: Abych řekl pravdu, tak přesně nevím, co se tehdy stalo. Ale mám toto datum spojeno s ruskými vojáky. Učili jsme se o tom ve škole, ale to bylo ještě na základní škole.

Ivěta Krásná, 18 let, Karlovy Vary: Pokud se nepletu, tak právě v tento den vstoupila na území Československa ruská okupantská vojska. Ale to je zřejmě všechno, co o tomto datu vím.