Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

1. září: Žáci do lavic, učitelé k tabuli

Karlovarský kraj - Odliv třetiny nekvalifikovaných pedagogů Karlovarskému kraji nehrozí, situaci zachránila vládní výjimka

1.9.2014 6
SDÍLEJ:

První školní den pro prvňáčky v Karlových VarechFoto: Petr Toman

Učitelé bez odborné kvalifikace mohou za určitých podmínek nadále ve školách vyučovat. To je legislativní změna, která v podstatě zachránila většinu škol v Karlovarském kraji. Bez ní by totiž školní budovy byly dnes plné dětí, ale pedagogů by bylo poskrovnu.

„V mateřských, základních a středních školách v Karlovarském kraji působilo k 30. září loňského roku celkem 3 432,3 učitelů, z toho 2 735,2 kvalifikovaných a 697,1 nekvalifikovaných. To znamená téměř osmdesátiprocentní kvalifikovanost," vysvětlila Jana Pavlíková, krajská mluvčí. Situace v jednotlivých okresech je podle ní přibližně stejná, rozdíl činí pouhých 0,8 procenta.

„Nejlepší stav v odborné kvalifikaci je u učitelů mateřských škol, dále následují učitelé všeobecně vzdělávacích předmětů ve středním školství, učitelé 1. stupně základních škol, učitelé praktického vyučování a odborného výcviku ve středních školách, učitelé 2. stupně ZŠ a nakonec učitelé odborných předmětů v SŠ. Rozptyl kvalifikovanosti je od nejhorších 70,71 procenta po nejlepších 88,6 procenta," dodala krajská mluvčí.

Někteří učitelé se tak raději snaží doplnit si patřičné vzdělání. O zaměstnání totiž přijít nechtějí. „Kvůli tomu jsem začala studovat. Vedení školy nás upozorňuje už několik let, že pokud si nedoděláme školu, končíme. A to bez nároku na odstupné," uvedla Jana Plachá s tím, že nyní je už ve druhém ročníku na pedagogické fakultě v Plzni. Ta ale patří k mizivému, malému počtu učitelů, kteří se rozhodli nečekat a vzdělání si doplnit. Pro získání odborné kvalifikace učitelů vyčleňuje Karlovarský kraj od roku 2011 ze svého rozpočtu ročně 1,5 milionu korun. „V roce 2011 bylo vyčerpáno 462 tisíc, o rok později 187 tisíc korun," uvedla krajská mluvčí. Další učitelé bez pedagogického vzdělání ale vládní výjimku uvítali. „Byla jsem připravená, že ze školy odejdu. Studium by pro mne bylo náročné. Ale teď mohu zůstat a na děti už se velice těším," uvedla paní Alena.

V Karlových Varech vyučuje děti 355 kantorů. Nekvalifikovaných je z nich 70. „Jedná se o údaje z minulého školního roku. Je pravděpodobné, že v uplynulém období si někteří vzdělání doplnili," vysvětlila Helena Kyselá, mluvčí karlovarského magistrátu.

Odliv nekvalifikovaných učitelů řeší snad všechny školy v kraji.

„U nás máme 60 zaměstnanců, z nich je 33 učitelů," uvedla ředitelka františkolázeňské základní školy Jiřina Fajfrová. „Čtyři ze stávajících pedagogů si dodělávají kvalifikaci a dva navíc zatím mají do konce roku výjimku. V lednu 2015 bych se s nimi měla rozloučit. Z toho ovšem radost vůbec nemám. Jsou to poměrně zkušení učitelé," povzdychla si. Podle ředitelky Fajfrové nemají ani problémy s financováním platů pedagogů. „Máme totiž slušně naplněnou kapacitu školy přes 550 žáků. S vybavením školy jsme po její rekonstrukci v roce 2010 maximálně spokojeni. Navíc si pomáháme také nejrůznějšími granty,"dodala.

Základní škola Dolní Žandov se může chlubit celkem stálým obsazením.

„Pro letošní školní rok jsem přijala jednu učitelku," uvedla ředitelka Základní školy Dolní Žandov Ivana Weinzettlová s tím, že pro učitele je dojíždění do školy na vesnici finančním problémem. V současné době si vysokoškolské vzdělání dodělává pět učitelů, což je podle ní zátěží převážně ve zkouškovém období. Žandovští školáci mohou využívat počítačovou učebnu, notebooky, dvě interaktivní tabule, dva dataprojektory, kamery či fotoaparáty. Ty škola pořídila z projektů v minulých letech. „Chtěla bych, aby v každé třídě byl dataprojektor nebo interaktivní tabule," uvedla k vybavenosti Ivana Weinzettlová. „Ráda bych, aby každý pedagog měl svůj počítač či tablet. Ostatní pomůcky pro výuku se nám daří koupit z peněz ze státního rozpočtu."

Také v Žandově se hovoří o nedostatečném ohodnocení učitelů. „Kvůli penězům ale nikdo neodešel." V loňském roce zřizovatel školy přispěl na mzdové prostředky.

V Základní škole v Březové na Sokolovsku hlásí téměř stoprocentní kvalifikovanost kantorů.

„Z patnácti pedagogických pracovníků máme jednu studující kolegyni. Její magisterské studium končí ve školním roce 2014/2015," říká zástupkyně ředitele Jana Novotná.

Menší školy řeší spíše problém s aprobací na jednotlivé předměty. Mají například hodně češtinářů. Vedení škol se jim proto snaží dávat do rozvrhu předměty podobné jejich specializaci.

Na kvalifikovanost pedagogů si nestěžují ani v Sokolově. „Máme vysoký stupeň kvalifikovanosti učitelů. Vyhlášené výjimky se našich pedagogů takřka netýkají," říká místostarosta Sokolova pro oblast školství a kultury Ladislav Sedláček.

(iva,kuč,bež,roc)

Autor: Redakce

1.9.2014 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Do volební místnosti v Karlových Varech - Bohaticích se hrnuli voliči od otevření místnosti.

Jak prosté. Kdo volit chce, může

Marcel Vlasák, velitel karlovarské Městské policie

OTÁZKA PRO: Marcela Vlasáka, velitele městské policie Karlovy Vary

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

SLEDUJEME ON-LINE

Volební místnosti se otevřely. Dnes a zítra přicházejí Češi k urnám

/FOTOGALERIE/ Voliči v Česku začali rozhodovat o tom, jaké složení bude mít nová Sněmovna, a tím i budoucí vláda. Svými hlasy ovlivní také to, co přinesou příští zákony nebo jakou podobu bude mít státní rozpočet minimálně na příští rok. Určovat by to mohli zástupci 31 stran a hnutí, práh dolní komory ale v roli poslanců překročí jen menšina z nich.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Do boje o hlasy voličů jde v kraji 21 politických stran, hnutí a koalic

Karlovarský kraj – Možná se někomu může zdát, že volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky nejsou pro běžný život v našem regionu až tak důležité. Opak je ovšem pravdou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení