Historické materiály a fotografie jsou pro abertamskou radnici jedním z vodítek, podle kterých město nyní tuto část Abertam bude rekonstruovat. Opravy by měly být hotové v listopadu letošního roku.

„Loni jsme udělali nové kanalizační a vodovodní sítě ve spodní části náměstí. Zároveň jsme udělali veřejné osvětlení v ulicích Pražské a Dlouhé. Nyní je na řadě další etapa prací,“ uvedl Zdeněk Lakatoš, starosta Abertam.

Město by rádo v budoucnu náměstí více využívalo. „Měla by zde být kašna, socha Nejsvětější Trojice a také reliéf, který bude vlastně takovou plastickou mapou Krušných hor, včetně řady okolních obcí, a to i těch v Německu. V historii mělo náměstí i oddychovou část s parčíkem a shromažďovací plochu na společenské události. Nyní se k podobnému duchu chceme vrátit,“ dodal starosta Abertam. Kromě zmíněných věcí bude na zrekonstruovaném náměstí také infocentrum a zastávka.

„Zároveň zde plánujeme také lépe vytvořit prostor, kde by se mohly konat například dětské dny, pouti a podobné akce. V našem malém amfiteátru zůstanou například rockové akce, ale na záležitosti, které jsem zmiňoval, bude náměstí určitě vhodné. Vše jsme ovšem navrhli tak, aby v zimě nebyla nijak ohrožena zimní údržba a čistota města,“ dodal Zdeněk Lakatoš.

Rekonstrukce přijde zhruba na padesát milionů korun. „Náklady jsou včetně parkoviště, veřejných osvětlení a dalších důležitých součástí. Vše by mělo být kompletně dokončeno v listopadu letošního roku, tak doufám, že vše půjde bez zdržení,“ uzavřel starosta.