„Do soutěžního kvízu, který je určen pro žáky základních a středních škol, se letos zapojilo všech 14 krajů České republiky s více než 55 000 registrovanými řešiteli,“ informovala mluvčí kraje Veronika Svobodová s tím, že soutěžící museli správně odpovědět na 20 otázek z oblasti internetové bezpečnosti, kdy z každé kategorie byli vylosováni dva výherci. Nadstavbovou soutěží byl takzvaný Kvíz PLUS, ve kterém bylo pro znalejší kybernetické bezpečnosti připraveno ještě dalších 10 otázek.

„Umělá inteligence a kybernetická bezpečnost – to jsou dnes jedny z nejskloňovanějších témat, pokud se jedná o informační technologie. Jsem proto rád, že prostřednictvím každoročně konaného on-line kvízu můžeme mladým lidem připomenout, s jakými riziky se mohou setkat v prostředí internetu. Zároveň máme i zpětnou vazbu o tom, že je tato problematika zajímá a že se v ní rádi vzdělávají. A kdo ví, třeba si někteří z úspěšných řešitelů kvízu najdou svoji profesní cestu do světa informačních technologií,“ uvedl hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek.

Plzák španělský je opravdu nezvaným hostem českých zahrad.
Extrémní invaze slimáků. Sežerou zeleninu i květiny. Obrana proti nim je slabá

Jak dále řekla mluvčí Svobodová, za účelem zapojení co nejvíce žáků do této preventivní aktivity vyhlašoval Karlovarský kraj již třetím rokem také samostatnou soutěž pro školy. Ceny v podobě poukazů na nákup vybavení a pomůcek pro zvýšení bezpečnosti žáků při jejich práci na internetu byly určeny pro jednu základní a jednu střední školu, včetně víceletých gymnázií, která bude mít v soutěži zapojeno nejvíce úspěšných soutěžících vzhledem k celkovému počtu žáků ve škole.

Slavnostní vyhlášení výsledků se konalo na krajském úřadě. Kromě hejtmana Karlovarského kraje Petra Kulhánka mezi gratulanty nechyběli také vedoucí odboru bezpečnosti a krizového řízení krajského úřadu Vladimír Bervida, za firmu GORDIC spol. s r. o. Eva Krejčí a Adéla Chaloupecká a z Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje územní koordinátorka prevence Lucie Machalová. Vítězové obdrželi produkty od společnosti Microsoft, drobnou elektroniku a tašky se vzdělávacími materiály a propagačními předměty.

Ilustrační foto.
Dobrovolní hasiči obdrží od kraje finanční injekci

Projekt Kraje pro bezpečný internet je realizovaný pod záštitou Asociace krajů České republiky a klade si za cíl zvýšit informovanost o rizicích internetu a možnostech prevence a pomoci. Jeho cílovou skupinou jsou vedle dětí a studentů také rodiče, senioři, pedagogičtí a sociální pracovníci nebo policisté.

Výsledky soutěže:

On-line kvíz

Kategorie 1. stupeň základních škol
Jana Pham, 1. základní škola Cheb, Americká 36
Anna Vachrlonová, Základní škola J. A. Komenského Chodov

Kategorie 2. stupeň základních škol a odpovídající stupeň víceletých gymnázií
Kristýna Kollerová, Základní škola a mateřská škola Dolní Žandov
Václav Tirala, Základní škola Sokolov, Křižíkova 1916

Kategorie střední školy
Nikola Žippaiová, Gymnázium Sokolov a Krajské vzdělávací centrum
Jakub Strnad, Střední průmyslová škola Ostrov

Kvíz PLUS
1. Pavla Schleissová, Gymnázium a obchodní akademie Mariánské Lázně
2. Jiří Hroch, Gymnázium Sokolov a Krajské vzdělávací centrum
3. Jan Derda, ZŠ Jih, Mariánské Lázně
4. František Petřík, Gymnázium Sokolov a Krajské vzdělávací centrum
5. Oleksii Cherednychenko, Gymnázium Sokolov a Krajské vzdělávací centrum

Soutěž škol

Kategorie základní školy
1. Základní škola Kraslice, Dukelská 1122

Kategorie střední školy (včetně víceletých gymnázií)
1. Gymnázium a obchodní akademie Mariánské Lázně