Jako na skvělé diskotéce si mohli připadat školáci, kteří včera dopoledne zavítali do kulturního domu v Chodově. Sálem zněla ohlušující hudba a diskžokej na pódiu všechny halasně vítal. Kolem něj tančila veselá partička mladých lidí a nálada se rychle uvolňovala. Pak ale přišel zvrat a na plátně se rozsekalo auto o strom a z něj vypadli mrtví. Co následovalo, mnohé v publiku zarazilo. Slyšeli vyprávění o skutečných dopravních nehodách se smutným koncem. Hlavní roli v nich hrál alkohol nebo příliš rychlá jízda.

„Pamatuji si na jednu hodně ošklivou nehodu. Auto vrazilo do sloupu a celé shořelo. Stejně tak jeho řidič. Byl to skutečně nepříjemný pohled, když ho dávali do rakve,“ řekl s vážným výrazem ve tváři policista Tomáš Zugar. „Neklamným znamením těžkých havárií bývají boty rozházené daleko od místa nehody. Je strašné cítit tu směs zápachu alkoholu, krve a vnitřností,“ zavzpomínal další z účastníků programu The Action, hasič Václav Barták.
O svoji zkušenost se podělil také záchranář Robert Kameník.

Ten školákům na rovinu pověděl, jak může při nehodě skončit člověk, který se nepřipoutá bezpečnostním pásem. „Dívka proletěla sklem ven na kapotu a to ji skalpovalo,“ dozvěděli se ohromení diváci. „Je smutné, když od havárie nejedeme do nemocnice, ale do márnice, kde těla dávají do mrazicích boxů,“ doplnil Kameník.

Na závěr představení se na pódiu objevil třicetiletý Štěpán. Před osmi lety boural na motorce a od té doby je ochrnutý. „Závidím zdravým klukům, že mohou dělat věci, co já ne. S tím, že jsem na vozíku, jsem se nikdy nesmířil. Je to strašné omezení,“ konstatoval Štěpán.

The Action je specifický emotivní projekt zaměřený především na mladé a začínající řidiče. Cílem projektu je prevence užívání alkoholu a jiných omamných látek před řízením motorových vozidel a během něj, zejména ve vazbě na předchozí návštěvu diskoték a nočních klubů. Včera představení zhlédlo téměř tisíc žáků základních a středních škol z Chodova, Sokolova či Karlových Varů.

Kulturní dům program zařadil v rámci filmového festivalu Krimifest.