Trestní oznámení ohledně porušování povinností při správě cizího majetku podává v těchto dnech na karlovarské radní advokát Karel Jelínek, právní zástupce několika trhovců z Varšavské ulice. Jelínek zdůrazňuje, že v tomto trestním oznámení nejde jen o situaci, která panuje kvůli nájmům na tržišti ve Varšavské ulici, ale i o celkové nakládání s majetkem města Karlovy Vary.

„Podstatou trestního oznámení je, aby byla přezkoumána zákonnost postupů rady města i hospodaření s majetkem Karlových Varů. Domnívám se totiž, že v tomto směru vedení města obchází zákon o obcích a vytváří prostor k neoprávněnému a bezdůvodnému obohacování třetích osob na úkor města, což je konkrétní příklad tržiště ve Varšavské ulici,“ uvedl právník Jelínek.

Jemu i pěti stánkařům z Varšavské ulice, na které podala městská firma KV City Centrum (KCC) trestní oznámení pro neplacení nájmu, principiálně vadí, že trhovci živí ze svých nájmů hned čtyři subjekty – město, městskou firmu KCC a dvě soukromé společnosti, kterými jsou Linas Trade Groupe (LTG) a Scopio Financial Plus vietnamského obchodníka Hoanga Anha. Zatímco KCC platí městu roční nájem necelých 800 tisíc korun, celkově vybrané nájemné se má podle informací Deníku pohybovat v řádu 4 milionů korun.

Radní a jednatel KCC Martin Zeman (ČSSD) před několika dny připustil, že řetězec nájemců ve Varšavské ulici je skutečně dlouhý a že kvůli němu narůstají konečné nájmy. Ty se pohybují kolem 17 tisíc korun za měsíc, což je jen o tisíc korun méně než pronájem celé budovy pro Vysokou školu Karlovy Vary. Zeman zároveň ale konstatoval, že smlouva s LTG končí až za rok a pár měsíců.
Situace na tržišti mezitím dospěla k tomu, že řada těch, na které podala KCC trestní oznámení, ve Varšavské ulici končí o tomto víkendu nebo už skončila. Jejich stánky už pronajímatelé obsadili vietnamskými obchodníky.

Radní čekají na šetření

A co na chystané trestní oznámení říkají představitelé města? „Zatím jsme neobdrželi žádnou oficiální informaci. Trestní oznámení je činěno orgánům činným v trestním řízení, předpokládáme proto, že v souvislosti s ním bude probíhat šetření. Jsme samozřejmě připraveni podat příslušným orgánům vysvětlení a doklady, které budou požadovat. Dosud se na nás v této věci nikdo neobrátil,“ reagoval mluvčí radnice Jan Kopál.
Pro karlovarského primátora Wernera Hauptmanna (ODS) je ale řetězec nájemců běžnou věcí. „Město se tak zbavuje starostí ohledně nájmu. Nemám pocit, že by to mělo být jinak, protože městu zisk z provozování tohoto tržiště určitě neuniká,“ prohlásil před pár dny primátor.
„Pan Jelínek prosazuje opoziční politiku,“ reagoval Zeman na chystané trestní oznámení a dodal: „Je evidentní, že se pohybuje ve sférách, kde je odborník.“

Stánkaři se brání

Trhovci, kteří čelí trestnímu oznámení, se zároveň ohradili proti některým tvrzením radního Zemana v Deníku. Ten uvedl, že stánkařům nabízela KCC řadu podmínek, na něž ale oni odmítli přistoupit. Konkrétně prý mohli uzavřít smlouvu přímo s KCC a mohli platit původní nájem. Navíc Zeman poznamenal, že někteří stánkaři kradou na tržišti elektřinu.

„To není pravda. Žádné takové podmínky nám nabízeny nebyly,“ ohradil se stánkař Petr Elman.
Jeho slova potvrdil i Karel Dušek, který ve Varšavské končí tuto sobotu. „Že nám byla nabízena smlouva s KV City Centrem? To je lež. To samé platí i u možnosti platit původní nájem. Se mnou nikdo z představitelů této společnosti o takových možnostech nejednal,“ konstatoval podnikatel.
Podle něho to bylo jinak i s odběrem elektřiny. „Když za mnou přišli představitelé Linas Trade Groupe, nabízel jsem jim peníze za elektřinu. Oni je ale nechtěli. Podle mě si pronajímatelé hledají jen záminky, jak nás odtud vyštvat,“ podotkl Dušek.

Ten zdůraznil, že ačkoliv pět stánkařů odmítlo platit navýšený nájem, ten původní hradí dál. „Z počátku roku jsme ho standardně posílali na účet KV City Centra. Když se pak změnil systém pronajímatelů a navýšil se nájem, začali jsme peníze posílat na účet města. To je odmítlo. Uhrazený nájem je nyní uschován na účtu našeho právníka, aby nikdo nemohl říci, že jsme ho neplatili,“ doplnil podnikatel.

Radní Zeman trvá na svém. „Dané podmínky jsme stánkařům nabízeli na jednání u našich právníků, kterého se účastnili asi jen tři podnikatelé,“ reagoval radní.