Kýchání, svědění nosu, pálení v očích. To je jen několik příznaků, kterou s sebou nese alergie na pyly. Podle odborníků v tomto období nejvíce alergiky trápí kvetoucí trávy.

„Toto období je opravdu děsné. Pořád kýchám, špatně se mi dýchá a z léta si toho moc neužiji. Jezdím tedy alespoň k moři, kde jsou problémy menší,“ stěžuje si Jiří Hájíček, který trpí alergií už od mládí.

Podle alergoložky Marie Tobolkové je nyní opravdu hodně lidí, kteří mají podobné problémy. „V současné době způsobují největší problémy ovsík, lipnice, žito a některé další trávy. Alergiků rozhodně neubývá,“ nastínila karlovarská lékařka.

Alergie je z velké míry genetickou záležitostí. „Měla jsem tady například maminku s dvouměsíčním miminkem, které už mělo příznaky, mnulo si oči a podobně. Někdy naopak přijde třeba šedesátiletý člověk, který si až ve starším věku uvědomí, že ho tato nemoc trápí,“ dodala Marie Tobolková.

Alergici by rozhodně neměli tyto potíže podceňovat. „Jsou samozřejmě lidé, kteří pouze koupí něco v lékárně, my se jako alergologové nikomu nevnucujeme. Problémem ovšem je, že se postupně mohou příznaky zhoršovat a postupně se mohou projevit i příznaky sezónního astmatu,“ nastínila lékařka.

Jediným účinným receptem na takzvanou sennou rýmu je izolace od prostředí, které je pyly zamořeno. „Nejlépe je alespoň mít pořádně zavřená okna, nepomáhá ani mikroventilace, a také odjet třeba někam, kde pylů není tolik. Ideální je pobyt u moře. U nás je dobrá například Macocha, ale i některá další místa,“ poradila Tobolková.

Podle takzvaného pylového kalendáře se střídají období, kdy alergiky trápí určité druhy pylu. „Je to například jarní období, kdy kvetou líska, bříza a další stromy. To pak přechází v letní čas, kdy způsobuje problémy například dub, lípa nebo jitrocel. Bohužel některým pacientům se tato období prolínají,“ informovala alergoložka.