Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Analýza: Jak volby hodnotí politologové?

Karlovarský kraj – Jak hodnotí výsledky parlamentních voleb politologové? Podotýkáme, že oba jsou z Karlových Varů, i když nyní působí v Praze a Plzni

26.10.2013 15
SDÍLEJ:

Volby v Karlovarském krajiFoto: Foto Deník

Dominik JandlDominik Jandl, politolog

Výsledky v kraji se příliš neliší od celostátních. Znatelný rozdíl je snad v tom, že ODS zde skončila až za Úsvitem přímé demokracie Tomia Okamury. Volební účast v kraji byla v porovnání s celkovou o osm procent nižší, podobně jako v minulých volbách.

Jako zcela převratný lze vnímat fakt, že ODS poprvé v historii nezískala v kraji ani jeden mandát. Na ten nedosáhla ani TOP09, zatímco zcela nová strana ANO 2011 získala mandáty dva, když zaostala jen o dvě setiny procenta (28 hlasů) za vítěznou ČSSD, což můžeme označit za obrovské překvapení.

Z hlediska kraje, kde se v jako nejmenším volebním obvodu republiky rozděluje zpravidla jen pět mandátů, jde tak o velkou změnu.

Dva mandáty získala i ČSSD, přičemž bude zajímavé sledovat, jestli se hejtman Novotný rozhodne mandátu vzdát anebo jestli se naopak vzdá funkce hejtmana. ČSSD totiž přijala usnesení zakazující kumulaci funkcí poslance a hejtmana, které by mělo vstoupit v platnost právě teď po volbách. Poslední mandát připadl již tradičně KSČM.

Petr BouškaPetr Bouška, politolog

Na volbách je znát, že se uskutečnily velmi neočekávaně a rychle. To se projevilo na podobách kampaní i výsledku. Jediný, kdo dokázal této situace využít je Andrej Babiš, patrně díky velkým finančním prostředkům, které mohl do kampaně vložit.

Český stranický systém, tak, jak se vytvářel po roce 1989, je úplně rozložen, ovšem vůbec ne překvapivě. Pravice se znemožnila sama dvěma posledními katastrofálními vládami a levici zase velmi uškodil Miloš Zeman, který svou aktivistickou sebestřednou politikou vytvořil prostor zleva pro populistické a xenofóbní uskupení, kterými jsou právě ANO a Úsvit přímé demokracie.

Procházíme podobným vývojem jako Polsko a Slovensko v nedávné době, kdy se tyto nové nepředvídatelné strany budou muset podílet na vládnutí, bez nich sestavit koalici nebude možné.

Karlovarský kraj téměř kopíruje ve výsledcích výsledky celkové. Regionálně stojí za povšimnutí několik věcí. ODS je snad poprvé v nejmenším kraji v ČR bez mandátu, to je pro ni velká rána. Podpora hejtmana Novotného je vysoká, navzdory neutěšené krajské politice a spolupráci s komunistickou stranou. V našem kraji tak přestává být podpora od komunistické strany cejchem. I zde se voliči naučili selektovat kandidáty a tzv. kroužkovat, je to vidět na výsledku ANO a komunistů. Karlovarský kraj je specifický svou velikostí volebního obvodu, tedy tím, že se zde rozděluje jen 5 mandátů, což v kombinaci s naším volebním systémem téměř znemožňuje získat křeslo v Poslanecké sněmovně menším stranám.

Autor: Ivana Kalinová

26.10.2013 VSTUP DO DISKUSE 15
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Snímky z místa požáru na dálnici D6.
5

Osobní auto začalo hořet za jízdy na dálnici. Posádka ohni unikla

Do volební místnosti v Karlových Varech - Bohaticích se hrnuli voliči od otevření místnosti. Volit sem přišla i hejtmanka Jana Vildumetzová a ministr dopravy Dan Ťok.

Volební účast je zatím průměrná

Horní Hrad pod palbou

Horní Hrad - Poslední velká akce před nástupem zimy čeká návštěvníky Horního Hradu na Karlovarsku už tento víkend.

Jak prosté. Kdo volit chce, může

Karlovarský kraj – Pacienti v nemocnicích, senioři v Domovech důchodců, lidé, kteří mají adresu na magistrátu i vězňové, ti všichni, stejně jako ostatní voliči starší osmnácti let mohou v probíhajících volbách do Parlamentu České republiky volit.

OTÁZKA PRO: Marcela Vlasáka, velitele městské policie Karlovy Vary

Jak zajišťuje městská policie bezpečnost občanů a jejich hlasů během voleb?

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení