Smlouvami, které uzavřelo město Jáchymov ohledně výstavby apartmánových domů v lokalitě bývalého pracovního tábora Bratrství se společnostní Bratství s.r.o., se začala zabývat kriminální policie.

„Zahájili jsme úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku. Věc je v současné době ve fázi prověřování a zabývají se jí karlovarští kriminalisté. Jakmile bude možné k tomuto případu sdělit další informace, učiníme tak,“ uvedl pro Deník mluvčí policie Jan Bílek.

Developerský záměr v Bratrství, za nímž stojí majitel Skiareálu Klínovec Petr Zeman, Daniela Zemanová a akciová společnost Imos facility, kde předsedou představenstva je Zemanův obchodní partner Jiří Rulíšek, majitel areálu Dolní Morava, měl hrát roli v nedávném odvolání jáchymovského starosty Michala Baláže. Ten se stal prvním mužem na radnici po loňských komunálních volbách, přičemž se netajil, že má s tímto projektem stejně jako s výstavbou stezky v oblacích na vrcholu Klínovec, kterou chtěl realizovat Zeman s Rulíškem, problém. Koalice, která vládla Jáchymovu do podzimu roku 2022, se oběma projektům nebránila, po odvolání Baláže se ale znovu vrátila na radnici.

Řidička v protisměru se chtěla dostat od Drahovic na karlovarský průtah.
Žena najela v Drahovicích do protisměru. Policie radí, nikdy se neotáčejte

Výstavba apartmánových domů v Bratrství se začala probírat na veřejnosti aktivně až v letošním roce, přičemž smlouvy s Jáchymovem podepsalo vedení, které sedělo na radnici před loňskými komunálními volbami, tedy to, které se na úřad vrátilo před pár dny. Podle Baláže byly smlouvy pro město nevýhodné. Ještě za starostování chtěl o nich vyvolat referendum, ale na jednání zastupitelstva neměl pro jeho svolání většinu. Obchodní ředitel Imos facility Jiří Heinl tehdy varoval, že smlouvy jsou platné a že pokud nebudou realizovány jejich plány, Jáchymov to bude stát desítky milionů korun.

„Mohu vás ubezpečit, že město by nic neplatilo. Zodpovědní jsou za to ti zastupitelé, kteří pro smlouvy zvedli ruku. Ohledně Bratrství se už vede trestní vyšetřování,“ prohlásil Baláž na vyhroceném zastupitelstvu 25. října, kde byl odvolán a jeho místo nahradil Jiří Kaucký.

„To trestní oznámení v této věci podal někdo z občanů, já to nebyl. Na polici už jsem byl předvolán k podání vysvětlení, strávil jsem tam asi dvě hodiny,“ komentoval vyšetřování pro Deník Baláž. Nový jáchymovský místostarosta František Holý, který tuto funkci zastával i před rokem 2022 a který je zastáncem apartmánových domů na místě bývalého komunistického pracovního lágru, o průběhu policejního vyšetřování zatím nic neví. „Policie mě ani nepředvolala,“ poznamenal.

Dobrá zpráva pro Rybářské. Majitel pivovaru dostal zelenou od dopravní policie
Dobrá zpráva pro Rybářské. Majitel pivovaru dostal zelenou od dopravní policie

Na policii zatím nevypovídali ani zástupci investora. „Něco o policejním šetření jsem slyšel na jednání zastupitelstva, ale zatím nás policie nekontaktovala,“ odvětil ředitel Imos facility Heinl s dovětkem, že od 25. října už několikrát se staronovým vedením města mluvil. „Řešili jsme čistě technické věci. A také jsme se bavili o možných termínech jednání,“ uzavřel.

Jáchymov v posledních týdnech policisty zaměstnává. Investorský záměr v Bratrství není totiž jediná věc, kterou prošetřují. V současné době se zabývají i karcinogenním eternitem, který místní Tělovýchovná jednota v roce 2020 zakopala na fotbalovém hřišti. Správcem areálu v té době byl bývalý starosta Baláž.