Lázeňské území je plné příběhů zchátralých a zanedbaných památkově chráněných budov. Dvě skutečné perly se podařilo zachránit přitom až v době, kdy už byly značně poničené. Jde o Císařské lázně a budovu bývalé Městské spořitelny na Divadelním náměstí. Naopak komerčně atraktivní areály, jako je pivovar v Rybářích a nebo torzo mototechny na Rozcestí U Koníčka, na své znovuvzkříšení teprve čekají.

Dát zchátralým objektům novou duši není totiž jen o penězích, ale i o velké vytrvalosti a také o nápadu, k čemu budou dále sloužit. Než byly opraveny Císařské lázně, musely přejít z majetku Karlových Varů do Karlovarského kraje, který by se jen těžko obešel bez dotací od ministerstva financí. Objekt se znovu otevřel v polovině loňského června po 130 letech od okamžiku, kdy v dubnu roku 1893 tehdejší městská rada rozhodla o jeho výstavbě. Vrchol své slávy už ale mají zřejmě za sebou, lázeňství totiž už sloužit nebudou, a tak vyvstala otázka, pro jaké účely je vlastně rekonstruovat. Vzniklo tam tak kulturní centrum, které nabízí prohlídky a třeba i koncerty, zázemí tam našli karlovarští symfonici, pro něž byl v Císařských lázních postaven unikátní koncertní sál.

Hasiči vyjížděli v první hodině Nového roku k devíti požárům
Oslavy Silvestra v kraji: sousedské hádky. Muž na sebe sám zavolal policii

Za velké peníze byl opraven také Obchodní palác Sparkasse na Divadelním náměstí. I v tomto případě ale nejsou investice do jeho rekonstrukce zatím ani náznakem rentabilní. Ačkoliv mají vlastníci ročně půlmilionové náklady s energií a provozem, k žádným velkým komercím ji využívat nechtějí. V podstatě ji zatím nabízejí jen na nárazové kulturní akce. Budova Sparkasse tak například sloužila během filmového festivalu jako salón BMW. „Taková budova, která má takovýto charakter, nemůže být zkrátka využita jako kanceláře nebo apartmány. Poslední patro k bydlení slouží. Zatím nemovitost pronajímáme na jednorázové akce. Teď se nám rýsuje konkrétnější spolupráce. Podstatné je, že chceme, aby objekt mohla veřejnost navštěvovat,“ vysvětlovala zástupkyně vlastníků Kateřina Večeřová vloni v září, kdy se památka mimořádně zpřístupnila lidem v rámci Dne otevřených památek.

U mladších zchátralých nemovitostí, jako je třeba pivovar a nebo zmiňovaná mototechna, je situace poněkud jiná. O jejich konkrétní náplni mají investoři velmi dobře jasno. A také mají spočítáno, že se jim to musí rentovat. „Územní rozhodnutí bychom snad mohli obdržet v prvním kvartálu roku 2024. A pak bychom mohli konečně objednat buldozery,“ nastínil sled událostí hlavní projektant Miroslav Příkop ohledně přestavby pivovaru, z něhož se má stát nové městské centrum s bydlením a službami. Obchody má pak nabídnout areál mototechny.

Ilustrační foto
Velké akce nového roku: heliport, otevření stadionu, rekonstrukce Domu kultury

Jaký je aktuální posun a jak se daří výše jmenovaným nemovitostem, si přečtěte během ledna v Deníku.