Více než dvoumetrový žulový blok připomínající osvobození Aše americkou armádou na konci druhé světové války v roce 1945 stojí na Masarykově náměstí od roku 1990. Při osvobozování padlo osm amerických vojáků, jejichž jména jsou vypsána na pamětní desce. Slavnostního odhalení se zúčastnilo dva a půl tisíce lidí. Čestnou stráž drželi zdejší skauti, uvádí místní kronika. Ašská radnice o přemístění kamenného památníku usiluje od roku 2019. Zatím se ale nepodařilo najít firmu, která by se toho ujala.
Město v té době počítalo s náklady kolem dvou milionů korun, konečná cena ale bude dnes pravděpodobně vyšší. „Očekáváme, že přesun proběhne v příštím roce v období od 1. dubna do 15. srpna,“ uvedl Milan Vrbata z ašské radnice a dodal, že nyní město vyhlásilo nové výběrové řízení.
Důvodem přesunu kamenného monolitu není jen důstojnější poloha v blízkosti ašské radnice. Současná lokalita na Masarykově náměstí totiž koliduje s plánovanou výstavbou bytových domů. Ta má být dokončena do roku 2031 a město Aš se smluvně zavázalo investorovi, který pozemky pro budoucí výstavbu získal, že památník přemístí na vlastní náklady.
Křehkost svobody
Nové stanoviště památníku by mělo obklopovat betonové náměstíčko, přístupové chodníky se schodištěm a stupínkem pro řečníka. Počítá se i s novou zelení a mobiliářem. Architektonická studie, která projekt řeší, je dílem architektů Martiny Kostnerové, Petra Kostnera a Tomáše Dantlingera ze studia Atelierkoncept. „Nové místo lépe odpovídá významu památníku, a to vyžadovalo i náležité uchopení původního odkazu na statečnost amerických vojáků. Chtěli jsme myšlenku povýšit tím, že znázorníme křehkost svobody v podobě skleněného podstavce, na němž stojí těžký kamenný blok. Související úpravy bezprostředního okolí pak umožňují využívat místo k různým veřejným shromážděním," popsal Petr Kostner záměr architektonické studie s tím, že související úpravy s aplikací betonových a ocelových prvků mají architektonicky navazovat na realizovaný Park historie nedaleko, který sám spolunavrhoval.