Prostranství u rekonstruovaného zámku o víkendu ožije jedinečnou akcí. Obec tu ve spolupráci s plzeňským planetáriem a Českou astronomickou společností (ČAS) pořádá Astronomický den. Místo konání akce není náhodné. Štědrá totiž ještě spadá do takzvané Manětínské tmavé oblasti, tedy do místa s nižším světelným znečištěním. Sobotní den plný vesmíru pak návštěvníkům nabídne řadu přednášek, fyzikální pokusy, kurzy a samozřejmě i pozorování oblohy. Startuje se v 17:00 a předpokládaný konec je přibližně hodinu před půlnocí. Obec Štědrá se snaží Astronomický den podpořit ze všech stran. „Snažíme se akci pomoci zapůjčením zámku a kromě toho také malým astronomům zhasneme veřejné osvětlení. Jediné, co tedy neovlivníme, je počasí," doplnil starosta Štědré František Pánek.

Den odstartuje kolem 18:00 přednáška plzeňského meteorologa Martina Adamovského, který objasní jevy jako polární záři, bouřky nebo halové efekty.

Následovat bude rokování s názvem Zachraňme tmu, které bude zasvěceno právě světelné ochraně Manětínska a představení dalších projektů z dílny ČAS. Od osmi večer pak pracovník plzeňského planetária Lumír Honzík přiblíží současný pohled na bývalou planetu sluneční soustavy Pluto.

V případě jasného počasí bude tedy na nádvoří zámku probíhat pozorování sluneční fotosféry a po soumraku i hvězd, planet, galaxií a dalších těles. Jakub Toman zájemce naučí dělat astronomické fotografie a jako doplněk si přítomní okusí chování prvků a kapalin při pokusech.