VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Atypická stavba se stala splněným snem

Karlovy Vary - Ve Staré Roli vyrostl unikátní dům. Futuristickou stavbu ale doprovázely technologické komplikace, se kterými si nakonec poradila až místní stavební firma BAU-STAV. Díky nim mohl vzniknout moderní, vzdušný a netradiční dům, který splňuje vše, co po něm jeho obyvatelé od počátku chtěli.

10.1.2018
SDÍLEJ:

Ve Staré Roli vyrostl unikátní dům.Foto: Deník / Redakce

Více o stavbě a vzniku nestandardního obydlí se dočtete v rozhovoru s Michalem Jaklem.

Jak by měl vypadat váš dům snů? Má něco speciálního, co jen tak někdo nemá?

Náš dům vychází z naprosto jedinečné filozofie, která v sobě zahrnuje moderní styl stavby a současně dává pocit maximálního soukromí v omezeném prostoru stávajícího pozemku. Jedná se o princip zahrady v domě, která celým domem přirozeně prolíná v podobě atrií a poskytuje naprostou intimitu vlastního bydlení. Běžné stavby jsou koncipovány jako “domy v zahradě“ tak, že jsou umístěny volně na pozemku a zahrada je pouze obklopuje.

Měl jste jasnou představu o tom, jak má dům vypadat nebo se vám líbila spíš práce architekta?

Zpočátku jsme neměli jasnou představu o vzhledu našeho domu, měli jsme jen základní požadavky na vnitřní prostor a vybavení. Chtěli jsme však dům s velkými skleněnými plochami, všude hodně světla, dimenzi prostoru a volnosti. Dům by měl poskytovat patřičný komfort a současně by v něm neměly být zbytečné a neúčelné prostory. Bez invence architektů bychom takového výsledku nikdy nedosáhli.

O jakého architekta se vlastně jedná? Kdo navrhl váš dům?

Dům vznikl v architektonickém Ateliéru A69. Jedná se o velmi moderní architektonické studio s naprosto neotřelými nápady a jedinečným pohledem na svět bydlení. Hlavním architektem při stavbě našeho domu byl ing.arch. Prokop Tomášek, se kterým jsme brzy našli společný pohled na celý projekt.

Kde jste viděl jeho práci a co vás na ní oslovilo?

Na tento ateliér jsme narazili naprosto náhodně po tom, co jsme hledali architekty, kteří by nám naslouchali a současně vnášeli nové trendy a pohledy. Byl nám doporučen jiným renomovaným architektem z Karlových Varů. Po seznámení na internetu jsme A69 oslovili s požadavkem. Po určité době jsme byli pozváni na první schůzku a začala se odvíjet celá dlouhá cesta k novému domu.

Má nějakou významnou stavbu, kterou bychom mohli znát?

Ateliér A69 má v našem regionu-Karlovy Vary, Cheb, Františkovy Lázně řadu významných staveb jak pro soukromé investory, tak i pro veřejný sektor. Hlavní činnost vykazují architekti v Praze, jejich výjimečné projekty však najdete po celé republice včetně zahraničí. Jsou také držiteli řady domácích i mezinárodních prestižních ocenění a jejich stavby jsou součástí světových architektonických katalogů.

Jak moc architekt ovlivnil vaši původní představu o domu?

Zásadním způsobem! Vzpomínáme s manželkou na naši první schůzku, kdy nám arch.Tomášek podal papír a chtěl po nás, ať nakreslíme spirálu. Tady byl prapůvod celého nápadu-rostoucí dům, chcete-li „ulita, šnek“. Když jsme se potom na celou myšlenku znovu podívali, zjistili jsme, že to je naprosto jedinečné a originální řešení. A celý projekt se začal krok po kroku realizovat nejprve ve fázi návrhů a studie, a až posléze ke konečnému řešení celé stavby.

Předpokládám, že se nejedná o tradiční stavbu. Což mě vede k tomu, že unikátní návrh má svá jasná specifika spojená s výstavbou. O jaká šlo?

Základním stavebním problémem byla a je stále vysoká hladina podzemní vody. Protože v našem domě máme technologie umístěny v podzemí, muselo se s touto situací významně počítat a v řadě případů upravovat a přesně specifikovat projekt. Také celé systémy velkoplošných skleněných stěn, vrchní atika obvodových stěn odvádějící dešťovou vodu, konstrukce vnitřního bazénu, úpravy podlahové plochy (unikátní stěrka), zatravněné ploché střechy- to jsou jen některé originální prvky celé stavby, které potřebují zkušené a profesionální firmy.

Jak jste v závislosti na potřebách výstavby domu vybíral stavební firmu?

Stavební firmy jsme vybírali formou klasického výběrového řízení. Pokud si vzpomínáme, oslovili jsme jich tenkráte asi pět. Velkým překvapením pro nás bylo někdy až extrémní rozpětí nabídkových cen. Protože jsme v podobné situaci nikdy před tím nebyli, nechali jsme si radit jak jednotlivé ceny hodnotit. Měli jsme štěstí na maximálně neutrální a korektní poradce. Jedním z nich se potom stal ing.Jan Chyška (STAVING-INVEST s.r.o. ) jako stavební dozor, který plnil svoji funkci přesně dle našich představ.

Kdo nakonec vyhovoval nejlépe vašim představám?

Jako nezkušení investoři jsme se zpočátku řídili pouze nabídkovou cenou. Později se jasně ukázalo, že to není dobré řešení a vždy se musí hodnotit celá spousta ostatních kritérií. Cena totiž vždy neodráží konkrétní realitu, která se naplno projeví vždy až po zahájení stavby.

Slyšela jsem, že původní firma nezvládla technologický postup výstavby domu a vznikly nějaké komplikace. O co vlastně šlo?

Dnes se nám o tom mluví již poněkud lépe. Základní problém byl s prosakováním spodní vody (jak jsem již výše zmínil) do nižších pater stavby, problematické se též ukázaly některé detaily v projektu a náročně se hledalo možné řešení odpovídající platné normě. V této situaci se prokázal fakt, že firma, která nemá podporu vysoce profesionálního týmu a poradců (pokud si vzpomínáme, řešil se problém i na úrovni ČVUT Praha), nemá šanci si se ctí s tak závažným konstrukčním a technologickým problémem poradit.

Vyřešily se nakonec nečekané problémy v průběhu výstavby?

Nečekané problémy se vlastně vyskytovaly na této stavbě dost často. Bylo hlavní zásluhou stavbyvedoucího p.Milana Niewiaka (BAU-STAV a.s. Karlovy Vary), že se se všemi vypořádal a dovedl dům ke zdárnému konci.

Kdo přišel s řešením problému a následnou realizací?

Po neúspěchu s původní stavební firmou jsme oslovili druhou v pořadí BAU-STAV a.s. Karlovy Vary. Tato stavební firma převzala dílo v rozestavěné podobě, musela celý stav zhodnotit a nastavit nový harmonogram prací a vše s tím spojené. Musíme konstatovat, že výběr této firmy bylo naše malé vítězství pro zdárnou realizaci tak náročného domu a dodnes mezi námi trvají velmi korektní vztahy. Zvláště oceňujeme osobní přístup a vstřícnost i po předání domu, protože je jasné, že se časem vyskytují některé detaily, které je třeba opravit nebo posoudit. Vždy se setkáváme s pochopením a profesionalitou při řešení našich nápadů a potřeb, které si ještě občas vymyslíme.

Co je nakonec na domě jinak, než bylo původně v plánu?

Charakteristika celé stavby odpovídá naprosto přesně architektonickému nápadu. Z této pozice jsme nikdy nemuseli dělat žádné kompromisy. Jiná věc je použití některých navržených materiálů, které se ještě upravovaly, technická řešení se podrobovala různým oponenturám pro nalezení nejlepšího výsledku, vymýšlely se neotřelé a jedinečné postupy. Někdy to bylo dost náročné pro všechny zúčastněné, ale výsledek stojí za to!

Jste s konečnou fází celé výstavby spokojený?

Jednoznačně! Je to přesně ono, co jsme kdysi viděli při vizualizaci na obrázku a neuměli jsme si to přesně představit. Všechny proporce byly zachovány, členění i charakteristika jednotlivých prostor a jejich vzájemná návaznost včetně propojení s venkovními atrii a zelení.

Čím je váš dům tak specifický?

Náš dům je v tomto pojetí naprostý originál. Je to vlastně takový prototyp speciální architektury do satelitního bydlení. Máte naprosto svoje soukromí i v takovém pojetí, kdy pozemky sousedí v těsné blízkosti a přitom se ocitáte přirozeně v zahradě díky propojeným atriím a můžete si užívat vlastní intimitu. To v klasickém pojetí umístění domu jako solitéru na pozemku není možné.

Co byste poradil lidem, kteří se rozhodnou dnes stavět? Na co si mají dát pozor?

Rozhodně bych nechtěl někomu radit. Mohu pouze sdělit naše zkušenosti. Pokud se buduje náročná stavba nejen po stránce architektonické, ale též po stránce nových technologií, použitých materiálů, speciálních řešení, vnitřního vybavení, atd., je dle našeho názoru potřeba silná profesionální firma, která je schopna se s těmito požadavky vyrovnat. Řešit některé práce svépomocí nebo subdodávkami samozřejmě do určité míry lze (také jsem sám technicky založený a nadšený kutil), přesto je to velmi limitované a někdy to nemusí dobře dopadnout. Zvláště, když se používají originální postupy a materiály.

A naopak, čeho by se lidé, co chtějí stavět, měli vyvarovat?

Pro každého to vždy může být jiná priorita. Nemusí se jednat pouze o finanční stránku, ale je třeba dle našeho názoru dobře vybírat vzhledem k náročnosti budoucího díla a velmi podstatné je také to, jak se firma zachová po předání stavby uživatelům. Tady často dochází k velkým nepříjemnostem a noví majitelé mohou být značně zklamáni.

Co máte na svém domě nejraději?

Tady by se asi hodilo říci, že všechno. Hrozně rádi se každý den po práci do něho vracíme a plně si ho užíváme, protože takto jsme to chtěli.

Je něco, co byste v současnosti změnil? Něco spojeného s každodenním užíváním?

Pokud jsme někdy v minulosti odpovídali na podobnou otázku, dodnes se to nezměnilo. Za celou dobu užívání jsme nenašli žádnou zásadní věc, která by měla být jinak, nevyhovovala by nám, nebo to mělo být jinak provedeno. Vše do sebe přirozeně zapadá, plně dům používáme a dělá nám radost.Jak dlouho už v domě bydlíte? A jak je vlastně velký?

Nastěhovali jsme se v létě 2014. V našem domě najdete pracovnu/hostinský pokoj, hobby místnost pro osobní vyžití, tři koupelny, technickou místnost se skladem, prádelnu s vlastním boxem na sušení prádla, prostorný obývací pokoj s přímým napojením na centrální otevřené atrium, moderní kuchyně s navazující jídelnou, vnitřní bazén se sociálním zázemím a šatnou, samostatně je koncipováno křídlo domu pro dceru v podobě apartmánu s plným vybavením a osobní otevřenou terasou. K domu přiléhá též vhodně koncipovaný zahradní přístavek pro uskladnění nářadí a sezonních potřeb pro údržbu. V suterénu domu jsou technologie pro bazén, kotelna a záložní sklad.

Jak dlouho se stavěl?

Vlastní dům se stavěl zhruba dva roky. Se započtením studie a celé projektové části to však bylo zhruba čtyři a půl roku.

Autor: Barbora Šmudlová

10.1.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Marketing, média a tisk - Marketing, média a tisk Marketingový specialista 20 000 Kč Specialisté v oblasti marketingu SALES AND MARKETING MANAGER. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KONTAKT: , telefonicky 353206405, e-mailem HR@imperial-group.cz , , Imperial Karlovy Vary a.s., významná česká lázeňská hotelová společnost působící v Karlových Varech, hledá pro Spa Resort Sanssouci nového spolupracovníka nebo spolupracovnici na pozici , , SALES AND MARKETING MANAGER / KA , , POŽADUJEME:, * SŠ vzdělání, VŠ výhodou - obor marketing a obchod,, * alespoň 3 roky praxe v oboru, praxe v oblasti cestovního ruchu výhodou, , * velmi dobrá znalost PC, MS Office,, * komunikační znalost RJ, NJ a AJ,, * komunikační a prezentační dovednosti, kreativitu a tvůrčí myšlení, samostatnost a systematičnost,, * loajalitu a týmového ducha,, * odolnost vůči stresu,asertivitu, schopnost definovat a řešit problémy, , NABÍZÍME:, * zajímavé mzdové ohodnocení - MZDA DOHODOU!, , * placené zdravotní volno "Sick Days", * mobilní telefon a notebook, * zaměstnanecké benefity (např. Multisport karta multisport.cz, zvýhodněné mobilní volání, zaměstnanecké plavání zdarma, slevy na produkty a služby partnerů...) , , NÁPLŇ PRÁCE:, * plánuje a realizuje obchodní a marketingový plán,, * komunikuje s obchodními partnery a klienty,, * realizuje aktivity pro zvýšení prodeje,, * připravuje a realizuje marketingové strategie prodeje nových produktů,, * vyhledává příležitosti na trhu, , * zjišťuje požadavky zákazníků atd., , Místo výkonu práce: Spa Resort Sanssouci. Pracoviště: Imperial karlovy vary a. s. - 000, U Imperiálu, č.p. 7, 360 01 Karlovy Vary 1. Informace: Petra Pelíšková, +420 353 206 405. Informační technologie - Informační technologie Specialista výpočetní 32 000 Kč Specialisté v oblasti prodeje a nákupu informačních a komunikačních technologií Prodejce/kyně informačních a komunikačních technologií specialista/ka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 32000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Prodejce/kyně konzultant/ka pro prodejnu T-Mobile v Ostrově. Aktivní nabídka a prodej stávajícím i potencionálním zákazníkům spol. T-Mobile na prodejně. Pracovní poměr na dobu neurčitou. Pracovní doba: PO-PÁ 9-17 hod.SO 9-12 hod. Požadujeme min. SŠ vzdělání s maturitou, obchodní vystupování, komunikativnost, aktivní prodej, příjemný vzhled, znalost práce na PC, zodpovědnost, ochota učit se novým věcem, loajalita. Kontakt pro zájemce: POUZE e-mailem, zájemci zašlou životopis a motivační dopis na e-mail: xercom@xercom.cz. Pracoviště: Xercom s.r.o. -006, Brigádnická, č.p. 709, 363 01 Ostrov nad Ohří. Informace: Kabelák, . Výroba - Výroba Mechanici a opraváři 42 000 Kč Mechanici klimatizací a chladicích zařízení OPRAVÁŘ CHLADICÍCH ZAŘÍZENÍ A KLIMATIZACE. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 42000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: OPRAVÁŘ CHLADICÍCH ZAŘÍZENÍ A KLIMATIZACE, Kontakt: p. Holub Ondřej, e-mail: jana@chladicispolecnost.cz, Prvotní kontakt e-mailem., Požadujeme:, - vyučen v oboru, - Osvědčení dle vyhl. 50/78 Sb., - organizační a komunikační schopnosti, - samostatnost, spolehlivost, zodpovědnost a ochota učit se novým věcem, - výpis z rejstříku trestu, - řidičský průkaz skupiny B, , Pracovní doba: 8:0 - 16:30, , Místo výkonu práce: Karlovarský kraj, Ústecký kraj, Středočeský kraj, Praha a okolí. Pracoviště: Chladící společnost cz s.r.o. - karlovy vary, 360 01 Karlovy Vary 1. Informace: Ondřej Holub, . Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 15 000 Kč Zedníci, kamnáři, dlaždiči a montéři suchých staveb ZEDNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: ZEDNÍK, Kontakt: pí Hauserová Radka, tel.: 702 120 877 (9:00 - 14:00 hod), e-mail: konopa@konopav.cz, S doporučenkou na adresu Dolní 98, Dalovice, Pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení na dobu neurčitou. Práce na stavbě rodiných domů a jiných objektů.. Pracoviště: Konopa vladimír s.r.o. - 003, 360 01 Karlovy Vary 1. Informace: Radka Hauserová, +420 702 120 877.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek

Rehabilitační klinika usnadní lidem návrat do života

V Chodově se lidé nadýchali kouře z dýmovnice.

V Oloví hořel dům, v Chodově se lidé nadýchali dýmovnice

Město přitvrdí v boji proti drogám

Chodov – Drogy jsou velký problém i v Chodově. Zejména v některých lokalitách se nachází větší počet osob, které drogu vyhledávají, je zde problém s distribucí i prodejem drog.

Pokles obyvatel v kraji se nedaří zastavit. Lidí ubývá od roku 2009

Karlovarský kraj - Dříve za to mohlo především stěhování, teď je to více zemřelých než narozených. Ať tak či onak, výsledkem je, že v Karlovarském kraji za první pololetí letošního roku opět ubylo obyvatel.

Policisté dopadli drzého bytaře, když ukládal lup do auta

Karlovy Vary – Sérii vloupání do bytu po celém Karlovarském kraji má na svědomí dvaapadesátiletý muž, kterého dopadla policie.

Bikrosová dráha místo odpadků a zloděj, co se s okradeným hádá: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 18. září 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT