VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Atypická stavba se stala splněným snem

Karlovy Vary - Ve Staré Roli vyrostl unikátní dům. Futuristickou stavbu ale doprovázely technologické komplikace, se kterými si nakonec poradila až místní stavební firma BAU-STAV. Díky nim mohl vzniknout moderní, vzdušný a netradiční dům, který splňuje vše, co po něm jeho obyvatelé od počátku chtěli.

10.1.2018
SDÍLEJ:

Ve Staré Roli vyrostl unikátní dům.Foto: Deník / Redakce

Více o stavbě a vzniku nestandardního obydlí se dočtete v rozhovoru s Michalem Jaklem.

Jak by měl vypadat váš dům snů? Má něco speciálního, co jen tak někdo nemá?

Náš dům vychází z naprosto jedinečné filozofie, která v sobě zahrnuje moderní styl stavby a současně dává pocit maximálního soukromí v omezeném prostoru stávajícího pozemku. Jedná se o princip zahrady v domě, která celým domem přirozeně prolíná v podobě atrií a poskytuje naprostou intimitu vlastního bydlení. Běžné stavby jsou koncipovány jako “domy v zahradě“ tak, že jsou umístěny volně na pozemku a zahrada je pouze obklopuje.

Měl jste jasnou představu o tom, jak má dům vypadat nebo se vám líbila spíš práce architekta?

Zpočátku jsme neměli jasnou představu o vzhledu našeho domu, měli jsme jen základní požadavky na vnitřní prostor a vybavení. Chtěli jsme však dům s velkými skleněnými plochami, všude hodně světla, dimenzi prostoru a volnosti. Dům by měl poskytovat patřičný komfort a současně by v něm neměly být zbytečné a neúčelné prostory. Bez invence architektů bychom takového výsledku nikdy nedosáhli.

O jakého architekta se vlastně jedná? Kdo navrhl váš dům?

Dům vznikl v architektonickém Ateliéru A69. Jedná se o velmi moderní architektonické studio s naprosto neotřelými nápady a jedinečným pohledem na svět bydlení. Hlavním architektem při stavbě našeho domu byl ing.arch. Prokop Tomášek, se kterým jsme brzy našli společný pohled na celý projekt.

Kde jste viděl jeho práci a co vás na ní oslovilo?

Na tento ateliér jsme narazili naprosto náhodně po tom, co jsme hledali architekty, kteří by nám naslouchali a současně vnášeli nové trendy a pohledy. Byl nám doporučen jiným renomovaným architektem z Karlových Varů. Po seznámení na internetu jsme A69 oslovili s požadavkem. Po určité době jsme byli pozváni na první schůzku a začala se odvíjet celá dlouhá cesta k novému domu.

Má nějakou významnou stavbu, kterou bychom mohli znát?

Ateliér A69 má v našem regionu-Karlovy Vary, Cheb, Františkovy Lázně řadu významných staveb jak pro soukromé investory, tak i pro veřejný sektor. Hlavní činnost vykazují architekti v Praze, jejich výjimečné projekty však najdete po celé republice včetně zahraničí. Jsou také držiteli řady domácích i mezinárodních prestižních ocenění a jejich stavby jsou součástí světových architektonických katalogů.

Jak moc architekt ovlivnil vaši původní představu o domu?

Zásadním způsobem! Vzpomínáme s manželkou na naši první schůzku, kdy nám arch.Tomášek podal papír a chtěl po nás, ať nakreslíme spirálu. Tady byl prapůvod celého nápadu-rostoucí dům, chcete-li „ulita, šnek“. Když jsme se potom na celou myšlenku znovu podívali, zjistili jsme, že to je naprosto jedinečné a originální řešení. A celý projekt se začal krok po kroku realizovat nejprve ve fázi návrhů a studie, a až posléze ke konečnému řešení celé stavby.

Předpokládám, že se nejedná o tradiční stavbu. Což mě vede k tomu, že unikátní návrh má svá jasná specifika spojená s výstavbou. O jaká šlo?

Základním stavebním problémem byla a je stále vysoká hladina podzemní vody. Protože v našem domě máme technologie umístěny v podzemí, muselo se s touto situací významně počítat a v řadě případů upravovat a přesně specifikovat projekt. Také celé systémy velkoplošných skleněných stěn, vrchní atika obvodových stěn odvádějící dešťovou vodu, konstrukce vnitřního bazénu, úpravy podlahové plochy (unikátní stěrka), zatravněné ploché střechy- to jsou jen některé originální prvky celé stavby, které potřebují zkušené a profesionální firmy.

Jak jste v závislosti na potřebách výstavby domu vybíral stavební firmu?

Stavební firmy jsme vybírali formou klasického výběrového řízení. Pokud si vzpomínáme, oslovili jsme jich tenkráte asi pět. Velkým překvapením pro nás bylo někdy až extrémní rozpětí nabídkových cen. Protože jsme v podobné situaci nikdy před tím nebyli, nechali jsme si radit jak jednotlivé ceny hodnotit. Měli jsme štěstí na maximálně neutrální a korektní poradce. Jedním z nich se potom stal ing.Jan Chyška (STAVING-INVEST s.r.o. ) jako stavební dozor, který plnil svoji funkci přesně dle našich představ.

Kdo nakonec vyhovoval nejlépe vašim představám?

Jako nezkušení investoři jsme se zpočátku řídili pouze nabídkovou cenou. Později se jasně ukázalo, že to není dobré řešení a vždy se musí hodnotit celá spousta ostatních kritérií. Cena totiž vždy neodráží konkrétní realitu, která se naplno projeví vždy až po zahájení stavby.

Slyšela jsem, že původní firma nezvládla technologický postup výstavby domu a vznikly nějaké komplikace. O co vlastně šlo?

Dnes se nám o tom mluví již poněkud lépe. Základní problém byl s prosakováním spodní vody (jak jsem již výše zmínil) do nižších pater stavby, problematické se též ukázaly některé detaily v projektu a náročně se hledalo možné řešení odpovídající platné normě. V této situaci se prokázal fakt, že firma, která nemá podporu vysoce profesionálního týmu a poradců (pokud si vzpomínáme, řešil se problém i na úrovni ČVUT Praha), nemá šanci si se ctí s tak závažným konstrukčním a technologickým problémem poradit.

Vyřešily se nakonec nečekané problémy v průběhu výstavby?

Nečekané problémy se vlastně vyskytovaly na této stavbě dost často. Bylo hlavní zásluhou stavbyvedoucího p.Milana Niewiaka (BAU-STAV a.s. Karlovy Vary), že se se všemi vypořádal a dovedl dům ke zdárnému konci.

Kdo přišel s řešením problému a následnou realizací?

Po neúspěchu s původní stavební firmou jsme oslovili druhou v pořadí BAU-STAV a.s. Karlovy Vary. Tato stavební firma převzala dílo v rozestavěné podobě, musela celý stav zhodnotit a nastavit nový harmonogram prací a vše s tím spojené. Musíme konstatovat, že výběr této firmy bylo naše malé vítězství pro zdárnou realizaci tak náročného domu a dodnes mezi námi trvají velmi korektní vztahy. Zvláště oceňujeme osobní přístup a vstřícnost i po předání domu, protože je jasné, že se časem vyskytují některé detaily, které je třeba opravit nebo posoudit. Vždy se setkáváme s pochopením a profesionalitou při řešení našich nápadů a potřeb, které si ještě občas vymyslíme.

Co je nakonec na domě jinak, než bylo původně v plánu?

Charakteristika celé stavby odpovídá naprosto přesně architektonickému nápadu. Z této pozice jsme nikdy nemuseli dělat žádné kompromisy. Jiná věc je použití některých navržených materiálů, které se ještě upravovaly, technická řešení se podrobovala různým oponenturám pro nalezení nejlepšího výsledku, vymýšlely se neotřelé a jedinečné postupy. Někdy to bylo dost náročné pro všechny zúčastněné, ale výsledek stojí za to!

Jste s konečnou fází celé výstavby spokojený?

Jednoznačně! Je to přesně ono, co jsme kdysi viděli při vizualizaci na obrázku a neuměli jsme si to přesně představit. Všechny proporce byly zachovány, členění i charakteristika jednotlivých prostor a jejich vzájemná návaznost včetně propojení s venkovními atrii a zelení.

Čím je váš dům tak specifický?

Náš dům je v tomto pojetí naprostý originál. Je to vlastně takový prototyp speciální architektury do satelitního bydlení. Máte naprosto svoje soukromí i v takovém pojetí, kdy pozemky sousedí v těsné blízkosti a přitom se ocitáte přirozeně v zahradě díky propojeným atriím a můžete si užívat vlastní intimitu. To v klasickém pojetí umístění domu jako solitéru na pozemku není možné.

Co byste poradil lidem, kteří se rozhodnou dnes stavět? Na co si mají dát pozor?

Rozhodně bych nechtěl někomu radit. Mohu pouze sdělit naše zkušenosti. Pokud se buduje náročná stavba nejen po stránce architektonické, ale též po stránce nových technologií, použitých materiálů, speciálních řešení, vnitřního vybavení, atd., je dle našeho názoru potřeba silná profesionální firma, která je schopna se s těmito požadavky vyrovnat. Řešit některé práce svépomocí nebo subdodávkami samozřejmě do určité míry lze (také jsem sám technicky založený a nadšený kutil), přesto je to velmi limitované a někdy to nemusí dobře dopadnout. Zvláště, když se používají originální postupy a materiály.

A naopak, čeho by se lidé, co chtějí stavět, měli vyvarovat?

Pro každého to vždy může být jiná priorita. Nemusí se jednat pouze o finanční stránku, ale je třeba dle našeho názoru dobře vybírat vzhledem k náročnosti budoucího díla a velmi podstatné je také to, jak se firma zachová po předání stavby uživatelům. Tady často dochází k velkým nepříjemnostem a noví majitelé mohou být značně zklamáni.

Co máte na svém domě nejraději?

Tady by se asi hodilo říci, že všechno. Hrozně rádi se každý den po práci do něho vracíme a plně si ho užíváme, protože takto jsme to chtěli.

Je něco, co byste v současnosti změnil? Něco spojeného s každodenním užíváním?

Pokud jsme někdy v minulosti odpovídali na podobnou otázku, dodnes se to nezměnilo. Za celou dobu užívání jsme nenašli žádnou zásadní věc, která by měla být jinak, nevyhovovala by nám, nebo to mělo být jinak provedeno. Vše do sebe přirozeně zapadá, plně dům používáme a dělá nám radost.Jak dlouho už v domě bydlíte? A jak je vlastně velký?

Nastěhovali jsme se v létě 2014. V našem domě najdete pracovnu/hostinský pokoj, hobby místnost pro osobní vyžití, tři koupelny, technickou místnost se skladem, prádelnu s vlastním boxem na sušení prádla, prostorný obývací pokoj s přímým napojením na centrální otevřené atrium, moderní kuchyně s navazující jídelnou, vnitřní bazén se sociálním zázemím a šatnou, samostatně je koncipováno křídlo domu pro dceru v podobě apartmánu s plným vybavením a osobní otevřenou terasou. K domu přiléhá též vhodně koncipovaný zahradní přístavek pro uskladnění nářadí a sezonních potřeb pro údržbu. V suterénu domu jsou technologie pro bazén, kotelna a záložní sklad.

Jak dlouho se stavěl?

Vlastní dům se stavěl zhruba dva roky. Se započtením studie a celé projektové části to však bylo zhruba čtyři a půl roku.

Autor: Barbora Šmudlová

10.1.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 19 000 Kč

Zámečníci strojů SEŘIZOVAČ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: SEŘIZOVAČ - výběrové řízení dne 10.4.2018. , , Kontakt: pí Chlupová Jaroslava, tel.: 353410143 (PO - PÁ 7:00 - 15:00 hod), e-mail: jaroslava.chlupova@thun.cz, , Vyučení ve strojírenském oboru., Pracovní doba: 6:00 - 14:30 hod., 14:00 - 2200 hod., Seřizování a údržba strojů na točírně., Nabízíme možnost stravování., , Místo výkonu práce: Tovární 242, Nová Role 362 25. Pracoviště: Thun 1794 a.s. - 001, Tovární, č.p. 242, 362 25 Nová Role. Informace: Jaroslava Chlupová, +420 353 410 143.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 22 000 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) Řidič malého dodávkového automobilu. Požadované vzdělání: nižší střední. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Dobrý zdravotní stav pro práce ve výškách., Řidičské oprávnění B, aktivně, bez omezení., Podmínkou - nevadí služební cesty , Pro cizince - komunikace alespoň v základech v českém, ruském jazyce , Prémie každý měsíc.. Pracoviště: J.p.l. lešení s.r.o. - 000, Družební, č.p. 1279, 363 01 Ostrov nad Ohří. Informace: , .

Gastronomie - Sládci a sladovníci Sládek. Požadované vzdělání: 15 000 Kč

Sládci a sladovníci Sládek. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt: telefonicky pí Blanka Baxová, tel.: 607 075 455, e-mail 607075455@seznam.cz (PO - PÁ 7:30-16:00 hod.) , , Požadujeme: praxe min. 2 roky v pivovaru, , Místo výkonu práce: Přírodní Pivní Lázně s.r.o., Nivy 4, Děpoltovice 362 25. Pracoviště: Přírodní pivní lázně s.r.o. - 000, 362 25 Nová Role. Informace: Blanka Baxová, +420 607 075 455.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 17 600 Kč

Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních POKOJSKÁ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17600 kč, mzda max. 20500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: KONTAKT: telefonicky 353206011, e-mailem HR@imperial-group.cz, , Imperial Karlovy Vary a. s., české lázně, hledají spolupracovníka či spolupracovnici na pozici, , POKOJSKÁ, , Nabízíme:, * placené zdravotní volno "Sick Days", * zaměstnanecké benefity (např. Multisport karta multisport.cz, zvýhodněné mobilní volání O2 Family www.o2family.cz, zaměstnanecké plavání zdarma, slevy na produkty a služby partnerů a mnohé další..), * personální obědy za 15,- Kč, * příjemné a klidné pracovní prostředí, * pracovní doba 7:00 - 15:30, víkendové směny, , Požadujeme:, * bezúhonnost, spolehlivost, pečlivost, smysl pro pořádek, * diskrétnost, příjemné vystupování, , Pracovní náplň:, * příprava příjezdového pokoje, * úklid odjezdového pokoje, * průběžný úklid pobytových pokojů, * hlášení závad, , Místo výkonu práce: Hotel Imperial. Pracoviště: Imperial karlovy vary a. s. - 000, U Imperiálu, č.p. 7, 360 01 Karlovy Vary 1. Informace: Zuzana Zátková, +420 353 206 011.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pálení čarodějnic je v Chodově velmi oblíbenou akcí. Snímek je z loňského roku.

Čarodějnice se stěhují. Filipojakubská noc v areálu TJ Spartak nabídne zábavu

Ilustrační foto.

Opilci si dělají ze strážníků taxi službu

Mladí skláři změří v huti své síly

Karlovy Vary - Junior Glass Ways, to je věhlasná mezinárodní soutěž mladých sklářů.

Platba kartou? Většinou už standard

Karlovarský kraj - Obliba bezhotovostních plateb roste a tomuto trendu se přizpůsobují také různé instituce. I v Karlovarském kraji přibývá míst, kde člověk nepotřebuje hotovost.

Kraslice vystavují stovky originálních kraslic

Kraslice – Jsou jich stovky a každá je naprostý originál. Řeč je o velikonočních kraslicích, které v Kraslicích na Sokolovsku vystavuje Asociace malířek a malířů kraslic České republiky.

Nejlepší webové stránky a Zlatý erb náleží Ostrovu

Karlovarský kraj - Ceny vítězům 20. ročníku krajského kola soutěže Zlatý erb 2018 o nejlepší webové stránky a elektronické služby měst a obcí byly předány na slavnostním ceremoniálu na Krajském úřadě Karlovarského kraje.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT