Nejvíce jsou ale zaskočeni chalupáři, chataři a lidé z okolních chyšských obcí vzdálených od Balkové jen půldruhého kilometru. Někteří z nich mají strach. Někteří nevědí, co si vlastně myslet. A další zase víceméně klidně říkají: „To už tady jednou bylo, také se strašilo a nakonec? Nakonec byl klid." Středisko Balková, jež chce Ministerstvo vnitra uvést do provozu jako záchytné zařízení pro uprchlíky, leží na severním Plzeňsku blízko hranic Plzeňského, Ústeckého a také Karlovarského kraje. Komplex budov v přírodním parku Horní Střela vznikl na místě stejnojmenné vísky vylidněné po válce a v roce 1989 začínal jako škola v přírodě. O šest let později se změnil v policejní střední školu, která vydržela dva roky, od roku 1998 do roku 2005 v Balkové fungovalo záchytné zařízení pro cizince, poté ji policisté využívali jako výcvikové středisko. Letos se do Balkové cizinci opět vrátí. Má jich být 210. Obyvatelé i zastupitelé okolních obcí se vše dozvěděli až z médií.

„Zavolal mi to pan starosta. Ptal se mě, jestli si myslím, že by se mělo sejít zastupitelstvo a projednat další postup. Ale nakonec jsme se dohodli, že tady vlastně není co projednávat, protože je všechno teprve v plenkách. Nevíme nic. Kdo by sem přišel, kolik lidí, oficiálně nás nikdo neoslovil," řekla místostarostka Tisu Blanka Nováková.

Jediná příjezdová cesta do Balkové vede přes Tis u Blatna a Kračín. Samotný areál je střežený a civilní dopravě nepřístupný. Zákazová značka vpustí pouze zásobování.

Kračín od Balkové dělí vzdušnou čarou asi kilometr. Ve vsi žije trvale asi dvacet lidí, mnohem více jich tam chalupaří. Nepotkali jsme jediného člověka, který by uprchlíky vítal. „V žádném případě z toho radost nemám. Minulý pátek jsem tady koupil dům, začínám ho rekonstruovat a teď tohle. Myslím, že každému normálnímu to vadí," řekl jeden z chatařů, který si přál zůstat v anonymitě. Svá jména nechtěli zveřejnit ani další. „Já především nechápu," kroutila hlavou jedna z žen, „jak je možné, že uprchlíci nemají žádné doklady. Neví se o nich nic." Další z chatařek s ní souhlasila. „Nejsme rádi, budeme mít strach. Nevíte, co od takových lidí čekat, je to úplně jiná mentalita z jiného prostředí. A kdyby se nám něco stalo? Ostatní nás akorát politují," pokrčila rameny.

Podobně na tom jsou i někteří stálí obyvatelé Tisu. „Jsem připravený volat policii v kteroukoliv dobu, když tady půjde někdo podezřelý. Nechci nic riskovat," podotkl starší muž. Ne všichni jsou ale vyloženě proti. Manželé chatařící v Tisu hovoří o uprchlících klidně. Pamatují si, když v Balkové zařízení pro cizince už fungovalo. „Tehdy se také šířily různé zvěsti, ale nakonec byl naprostý klid. Ten areál musí být dobře hlídaný, to by jinak nešlo. Mnohem větší nepořádek v obci byl v době, když tam fungovala policejní škola a kadeti sem chodili do hospody," řekli.

Podle místostarostky Blanky Novákové navíc v tehdejším azylovém domě byli zaměstnaní i někteří obyvatelé Tisu i z okolí. „Myslím, že lidé teď budou spíše očekávat další postup, co se bude dít, a nebudou vyděšeni," popsala náladu v obci.