VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Balneologický institut a rozvoj lázeňství, to jsou do určité míry spojité nádoby

Karlovy Vary - Po dlouhodobých diskuzích a přípravách byla v lednu 2O13 v Karlových Varech založena obecně prospěšná společnost Balneologický institut, jediný toho druhu v ČR.

10.3.2018
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/mel

U jeho zrodu stálo statutární město Karlovy Vary, Lázeňská sanatoria Imperial, Léčebné lázně Jáchymov, Společnost AXXOS a Lázeňský hotel Savoy Westend Karlovy Vary. Statutárním orgánem Balneologického institutu je ředitelka Renata Bezdíčková, s kterou jsem se sešla k rozhovoru. K rozhovoru, který je v podstatě jakousi tečkou za jejím působením v institutu, který po několika letech opouští.

Můžete nám přiblížit hlavní úkoly a činnost Balneologického institutu?
Plníme obecně prospěšné služby spojené s rozvojem lázeňství. Máme tři hlavní úkoly. Prvním je zabezpečování a organizování celoživotního vzdělávání lázeňských lékařů. Staráme se, aby se lázeňští lékaři každý měsíc seznamovali v edukačních programech se všemi zajímavostmi a novinkami rozvíjející se světové medicíny, zejména v oblasti balneologie. Zveme vynikající kapacity, aby lékaři z celého západočeského lázeňského trojúhelníku byli co nejkvalitněji informováni.

A co vzdělávání ostatních lázeňských pracovníků?
Dvakrát do roka se podílíme spolu s Českou asociací sester na přípravě seminářů pro zdravotní sestry, s UNIFY pro fyzioterapeuty a s Českou lékárnickou komorou pro farmaceuty a farmaceutické asistenty.

A další úkoly Balneologického institutu?
Spočívají ve vypracovávání odborných posudků a konzultační činnosti v oblasti balneologie, balneotechniky, balneomedicíny a balneoterapie. Vypracováváme také oponentní posudky pro Ministerstvo zdravotnictví Český inspektorát lázní a zřídel. Připravujeme certifikace hodnocení kvality a bezpečí zdravotnických služeb a certifikace MEDISPA čili certifikace kvality poskytované lázeňské péče. Zabýváme se také využitelností přírodních léčebných zdrojů a jejich vydatností. Vytváříme normativy jednotlivých procedur používaných v lázeňské léčbě. Naším posláním je také transfer informací mezi výzkumem a praxí.

Co by se dalo říci k odborné činnosti Balneologického institutu?
Snažíme se o vznik manuálu lázeňských procedur. Přejímáme některou odbornou dokumentaci od Kolegia karlovarských lázeňských lékařů. Chtěli bychom provádět výzkum, ale k tomu potřebujeme finance. Proto úzce spolupracujeme se statutárním městem Karlovy Vary i s krajským úřadem. V současné době statutární město Karlovy Vary zařídilo veřejnou výchovnou instituci Balneologický institut Karlovy Vary, aby se jejím prostřednictvím mohly čerpat dotace na vědu, výzkum a inovace našich dotačních programů. Jsme členem Rady pro vědu, výzkum a inovace Karlovarského kraje, členem Potravinářské komory České republiky a členem Sdružení léčebných lázní Karlovy Vary.

V poslední době přibývají nová lázeňská místa, a to nejen v naší republice. Karlovy Vary jim konkurují svým jedinečným Vřídlem a také Výzkumný ústav balneologický, který tu před lety působil, posunul karlovarskou lázeňskou léčbu na vědeckou úroveň. Lázeňských procedur nabízejí dlouhou řadu. Přesto se ptám: Jak si stojí Karlovy Vary v silné konkurenci dalších lázní?
Dobře. Ale snažíme se vyhledávat další místní benefity, například ve formě specifických klimatických podmínek, souvisejících s vysokou koncentrací lesních porostů. Víme, že les je důležitým doprovodným prvkem lázeňské léčby. Zaměřujeme se na terpeny, což jsou balsamické silice v lesním vzduchu. Potvrzení výrazné hladiny terpenů v ovzduší Karlových Varů a přilehlém okolí by znamenalo významnou konkurenční výhodu oproti lázeňským místům v ČR i zahraničí.

Mnoho karlovarských sanatorií a léčeben je v majetku zahraničních vlastníků. Dodržují všechny běžné podmínky, důležité pro vysokou kvalitu výsledků lázeňské léčby, kterou byly Karlovy Vary v celém světě proslulé? Dodržuje se třeba dvakrát denně pití vody u pramenů hodinu před snídaní a hodinu před večeří? Dodržují se vstupní lékařské prohlídky? Podávají se koupele ve vřídelní vodě? Jak se dělá propagace karlovarského léčení ve světě? Ptám se proto, že potkávám klienty s kalíškem v ruce u pramenů po deváté hodině večer. V některých léčebnách dostává nastupující pacient od recepčního seznam procedur, z nichž si některé zaškrtne a jsou mu dodány, aniž by se poradil s lékařem. Některé lázeňské domy neodebírají do svých balneoprovozů vřídelní vodu.
Mohu vám zodpovědět jen jednu z těchto otázek: lázeňské domy, které odebírají do svých balneoprovozů vřídelní vodu, viditelně označuje Správa přírodních léčivých zdrojů a kolonád. Balneologický institut nemá zákonnou povinnost kontrolovat poskytování lázeňské péče MEDISPA, a proto bychom chtěli provádět certifikaci, která je ale dobrovolná, čili můžeme kontrolovat jen ty léčebny a hotely, které se samy ke kontrole přihlásí. Máme prioritní zájem na tom, aby lázeňské služby byly poskytovány na nejvyšší úrovni a aby nekvalitní péče byla postižitelná. Velmi nám záleží na její kvalitě.

Eva Hanyková

Autor: Redakce

10.3.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Řemeslné práce - Řemeslné práce Sklenář, malíř skla 13 000 Kč

Malíři skla a keramiky TISKAŘ/KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: TISKAŘ/KA - výběrové řízení dne 10.4.2018. , , Kontakt: p. Vávra Karel, tel.: 353 303 123 (PO - PÁ 7:00 - 15:00 hod), e-mail: Karel.vavra@thun.cz, , Pracovní doba: 6:00 - 14:30 hod., Tisk obtisků na porcelánové výrobky., Nabízíme možnost stravování., , Místo výkonu práce: Lesov 119, Karlovy Vary 360 01. Pracoviště: Thun 1794 a.s. - 004, 360 01 Karlovy Vary 1. Informace: Karel Vávra, +420 353 303 123.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 11 000 Kč

Číšníci a servírky SNÍDAŇOVÝ ČÍŠNÍK - SERVÍRKA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 11000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: 5* hotel Imperial hledá nového spolupracovníka nebo spolupracovnici na pozici , , SNÍDAŇOVÝ ČÍŠNÍK / SERVÍRKA , , NABÍZÍME: , * poloviční pracovní úvazek s pracovní dobou 6:30 - 11:00, * zajímavé mzdové ohodnocení, placené zdravotní volno "Sick Days" , * zaměstnanecké benefity (např. Multisport karta multisport.cz, zvýhodněné mobilní volání O2 Family www.o2family.cz, zaměstnanecké plavání zdarma, slevy na produkty a služby partnerů a mnohé další..) , * příjemné, klidné a moderní pracovní prostředí , * mzda od 11 000,- Kč do cca 15 000,- Kč za poloviční úvazek, , PRACOVNÍ NÁPLŇ: , * příprava a aranžování místností a tabulí,přijímání a usazování hostů, poskytování rad při výběru pokrmů a nápojů, přijímání objednávek, servírování a vydávání pokrmů a nápojů , , POŽADUJEME: , * vyučení v oboru a praxe výhodou , * cizí jazyky výhodou - preferujeme RJ a NJ, AJ výhodou , , Místo výkonu práce: hotel Imperial , , Kontakt: FNB manager,tel: 353206014, HR@imperial-group.cz. Pracoviště: Imperial karlovy vary a. s. - 000, U Imperiálu, č.p. 7, 360 01 Karlovy Vary 1. Informace: Zuzana Zátková, +420 353 206 014.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 16 000 Kč

Uklízeči a pomocníci v hotelích, administrativních, průmyslových a jiných objektech POKOJSKÁ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: POKOJSKÁ, , Kontakt: pí Šašková Irena, tel.: 774211858, e-mail: dagmar@hotelspamanagement.com, , Pro lázeňské hotely v centru Karlových Varů hledáme pokojskou. Požadujeme spolehlivost, pracovitost, pečlivost, příjemné vystupování. Znalost základních slovíček v němčině, ruštině, angličtině je výhodou., Nabízíme práci v pěkném prostředí, dobrý kolektiv, dotované stravování.. Pracoviště: Spa hotel management s.r.o. - 000, Zahradní, č.p. 803, 360 01 Karlovy Vary 1. Informace: Irena Šašková, +420 774 211 858.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Ostatní řemeslní pracovníci a 18 000 Kč

Obsluha strojů a zařízení na výrobu keramiky a porcelánu (kromě cihel a dlaždic) OBSLUHA STROJŮ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: OBSLUHA STROJŮ - výběrové řízení dne 10.4.2018. , , Kontakt: pí Chlupová Jaroslava, tel.: 353410143 (PO - PÁ 7:00 - 15:00 hod), e-mail: jaroslava.chlupova@thun.cz, , Pracovní doba: 5:00 - 17:00 hod., 17:00 - 5:00 hod., Odebírání výrobků., Nabízíme možnost stravování., , Místo výkonu práce: Tovární 242, Nová Role 362 25. Pracoviště: Thun 1794 a.s. - 001, Tovární, č.p. 242, 362 25 Nová Role. Informace: Jaroslava Chlupová, +420 353 410 143.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ředitelka rádia Egrensis Gabriela Vosyková.

Rádio posluchače v regionu těšilo přes čtvrt století. Teď však končí

Místostarosta Kraslic Miloslav Poslední.

Školu za desítky milionů dostavíme, rozhodlo město

Je to vřed města, tvrdí o díře u Thermalu radní

Karlovy Vary - Do dopisové akce s Ministerstvem financí se pustil primátor Petr Kulhánek (KOA) kvůli vypuštěnému bazénu u hotelu Thermal.

Koupí město Tržnici? Většina radních je pro

Karlovy Vary - Musela to být ostrá výměna názorů, protože primátor Kulhánek (KOA) prohlásil, že se mu při ní rosilo čelo.

V platech se snaží region dohonit zbytek republiky. Zatím ale marně

Karlovarský kraj - V pomyslné soutěži o nejvyšší růst průměrných hrubých měsíčních mezd byl v loňském roce šampionem Karlovarský kraj.

Příjezd Rudé svině, pálení Morany a otevírání Odry v psím počasí: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 17. až 18. března 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT