„Obecně platí, že obchodníci v České republice platby tuzemskou hotovostí odmítat nemohou. Podle ustanovení § 16 odst. 1 zákona č. 6/1993 Sb., o České národní bance, ve znění pozdějších předpisů jsou platné bankovky a mince vydané Českou národní bankou zákonnými penězi ve své nominální hodnotě při všech platbách na území České republiky. Shora citované ustanovení zákona o ČNB pak doplňuje § 5 odst. 1 zákona č. 136/2011 Sb., o oběhu bankovek a mincí a o změně zákona č. 6/1993 Sb., o České národní bance, ve znění pozdějších předpisů, který stanoví, že každý je povinen přijmout tuzemské bankovky a mince bez omezení, ledaže je oprávněn jejich příjem odmítnout,“ cituje zákon mluvčí ČNB.

Výjimek, kdy je obchodník oprávněn odmítnout příjem hotovosti, je velmi málo a rozhodně se netýkají provozovatelů občerstvení na filmovém festivalu. Jde o případy, kdy by měl podnikatel přijmout více než 50 tuzemských mincí, nebo pamětní bankovky a mince, či nestandardně poškozené tuzemské bankovky a mince a nebo ty, u nichž existuje důvodné podezření, že jsou padělané nebo pozměněné. Dalším důvodem je typický internetový prodej. Z výše uvedeného tedy vyplývá, že nic provozovatele stánku Pilsner Urquell neopravňuje, aby se dožadoval po zákaznících platbu jen prostřednictvím karet.

Bar se tímto omezením navíc netají a informace o omezených možnostech platby jsou zveřejněny u pokladen. „Platbu kartami si přál nájemce. Více k tomu uvést nemůžu,“ reagovala na dotaz redakce v pondělí jedna ze servírek. Poté, co ČNB potvrdila, že bar porušuje zákon a Deník tak chtěl znát názor provozovatele baru, se ho stejně nedočkal. „Nebudeme se k tomu vyjadřovat,“ uvedl muž, který má na starosti catering.

Festivalové návštěvníky omezení plateb rozhodně netěší. „Stále platí, že se mohu rozhodnout, zda platit hotově nebo kartou. Může se přece stát, že u sebe hotovost mít nebudu. A naopak stále žijí v naší zemi i tací lidé, kteří zkrátka karty nemají, protože nemají kvůli finančním problémům účet v bance,“ komentoval platební obstrukce festivalový fanda Dan Žáček, který do Karlových Varů přijel společně s kamarády až z Českých Budějovic.

Bar na festivalu porušuje zákon, když akceptuje jen karty. Musí brát i hotovost | Video: Kopecká Jana