Historicky největší sportovní událost v Karlových Varech v neděli skončila. V multifunkční KV Areně se v rámci mistrovství světa v basketbalu žen odehrálo celkem 20 zápasů, které navštívilo přibližně 60 500 lidí. Skvělá atmosféra pomohla českým basketbalistkám k zisku stříbrných medailí. Palubovka, na které se všechny zápasy odehrály, už zmizela a aréna je připravena na dnešní koncert Alexandrovců.

„Mistrovství bylo po sportovní stránce naprosto excelentní. Organizace šlapala na devadesát procent, což je také velmi dobré, jelikož se jednalo o velkou akci. Zástupci basketbalové federace mi při schůzce řekli, že takhle dobře organizované mistrovství už dlouho nebylo. Atmosféra v KV Areně byla úžasná, a to nejen v zápasech, ve kterých hrály naše reprezentantky. Svědčí o tom i rekord, který jsme udělali. Na žádné mistrovství v basketbalu žen nepřišlo na zápasy tolik lidí jako na to v naší republice,“ uvedl Roman Maleček, manažer karlovarských basketbalistek a člověk, který přesvědčil inspektory basketbalové federace o tom, že se rozhodující zápasy odehrají v Karlových Varech.

Maleček viděl při šampionátu nedostatky hlavně v dopravě. „Příprava byla dlouhá a velmi náročná. Starali jsme se o zhruba 850 VIP hostů, 300 lidí z FIBA, 192 hráček a 31 rozhodčích, takže ne vždy je autobus dovezl na letiště či do hotelu přesně na minutu,“ dodal manažer.

Podle jeho slov měli na úspěchu českých basketbalistek velkou zásluhu diváci. „Bylo úžasné pozorovat lidi, jak žijí basketbalem. Když jsem po zápasech mluvil s hráčkami, tak mi některé z nich říkaly, že takovou atmosféru ještě nezažily. Kdyby se mistrovství hrálo v jiném státu, tak si myslím, že by se holky tak daleko nedostaly. Ale jejich výkony byly opravdu parádní,“ pokračoval. Zároveň potvrdil, že by České republika mohla pořádat i další významné mezinárodní akce.

„Je tu velká šance, že bychom mohli uspořádat mistrovství Evropy v basketbale mužů v roce 2015. Také by se v aréně mohl hrát mezinárodní turnaj, jehož by se zúčastnila evropská elita. Některé týmy se nám už dokonce ozvaly. Šampionát se povedl, což v budoucnu pomůže jak Karlovým Varům, tak i multifunkční KV Areně,“ uzavřel Roman Maleček.

Průběh mistrovství světa si pochvalují i zástupci společnosti KV Arena. „Při finále byla hala vyprodaná a diváci byli úžasní. Myslím si, že jsme se tímto šampionátem zapsali do sportovní mapy světa. Karlovy Vary basketbalem žily, což bylo vidět například v hotelech či barech,“ řekl mluvčí Lukáš Pokorný. Nyní je už hala připravena na další významné kulturní akce. „Ihned po skončení světového šampionátu se začala hala připravovat na koncert Alexandrovců. Vše je už téměř hotovo. O víkendu si halu podmaní kapela Chinaski. Poté se po dlouhé době fanouškům na domácím ledě představí také hokejisté Energie,“ dodal.

Mistrovství v číslech

– V KV Areně se odehrálo 20 utkání, která navštívilo 60 500 diváků
– KV Arena byla pětkrát vyprodaná
– Celkem se v rámci šampionátu odehrálo 64 zápasů
– Do zápasů se zapojilo 192 hráček a 31 rozhodčích
– Finále mezi týmy USA a České republiky přilákalo 6 024 diváků
– Ze šampionátu bylo do celého světa zprostředkováno 140 přenosů
– Šampionát v České republice navštívilo o 60 procent víc lidí než poslední mistrovství, které se konalo v roce 2009 v Brazílii