Domov dětí ho musel dotovat jako doplňkovou službu, což česká legislativa neumožňuje. Kvůli špatné ekonomické situaci, kdy bazén každý rok končil v průměru dva miliony korun ve ztrátě, ho chtěl Karlovarský kraj jako zřizovatel uzavřít, což vedlo k velké kritice. A tak se řešil způsob, jak bazén zachovat. Nakonec vzešel návrh, že bazén se od domova dětí oddělí jako samostatná právní organizace s označením Bazén Karlovy Vary.

„Nový ředitel si už nasmlouval školy i spolky, které sem budou docházet na plavání. Je například dohodnutý i s plaveckým oddílem SK Kontakt,“ informoval nyní krajský radní pro školství Jindřich Čermák.

Bazén v domově dětí v karlovarských Drahovicích.
Bazén v Drahovicích má nového provozovatele. Zaměstnanci dostali výpověď

Má i poměrně dobrou zprávu. Ačkoliv se všude zdražuje, nájem za bazén pro spolky bude mnohem nižší než tomu bylo i v roce 2020. Právě dosavadní výše nájmu byla totiž hodně kritizována. „Nájemné za bazén se přitom za poslední roky opakovaně navyšovalo. Ještě v roce 2019 to bylo 700 korun, o rok později už 1700 a dnes se vybírá za hodinu 2300 korun. Takové částky se snad neplatí v žádném jiném bazénu v regionu," konstatovala loni v prosinci exhejtmanka, poslankyně a krajská zastupitelka v opozici Jana Mračková Vildumetzová.

Vysoké ceny měly být důvodem, proč byl bazén málo využívaný. Veřejnost vlastně o možnosti, že si v něm může kdokoliv zaplavat, nevěděla. Vysoké ceny měly kompenzovat značné finanční ztráty. „Nájem pro školy a spolky bude 950 korun za hodinu. Pro veřejnost je to pak dvojnásobek, tedy 1900 korun. S cenami jsme šli dolů, aby byl bazén konkurenceschopný,“ upřesnil Čermák.

Ale zdůraznil, že bazén má přednostně sloužit právě školám a spolkům. „Prioritně tu má být organizované plavání. Ale pokud nějaká skupina z veřejnosti dopředu zavolá, že si chce pronajmout bazén, nebude problém,“ vysvětlil radní pro školství.

Škody po přívalovém dešti v lázeňském centru Karlových Varů.
Moravskou ulici čeká kontrola kanalizace. Projektant chce navrhnout novou úpravu

Během léta s přechodem na novou organizaci dostali všichni dosavadní zaměstnanci výpověď, a to i plavčíci. „Noví se zatím shánějí. Kluby si tedy tuto službu budou muset prozatím zajišťovat sami,“ doplnil Čermák.

Předpokládá, že i když bazén má vlastní právní statut a klesla cena nájmu, což by mohlo vést k vyšší návštěvnosti, organizace stejně skončí v červených číslech. Čermák odhaduje výši ztráty obdobnou jako doposud, tedy až do výše tří milionů korun. Uleví se tím ale domovu mládeže, který už tak nebude porušovat českou legislativu, na což jeho ředitelka vedení kraje opakovaně upozorňovala.