Jak konstatovala ředitelka školy Petra Kvitová, nejen pro děti, ale i samotné zaměstnance to byl velký zážitek. „Jsme malá škola a malé město. Jsme rádi, že i na nás se nezapomíná a že i k nám přijeli vojáci s takovou výbavou,“ reagovala ředitelka bečovské školy. Obě strany si setkání pochvalovaly, protože se konalo v rodinné atmosféře. Učitelky tak napekly vojákům buchty. Vojáci do Bečova přijelis kompletní výstrojí i vybavením, ke kterému patří zbraně i specializovaná vozidla, ať už velká tatra, vojenská sanitka či landrover. „Všechno si děti mohly osahat, vše si mohly vyzkoušet. Mnohé si oblékly i protichemickou výstroj,“ řekla ředitelka.

Petr Toman z odboru komunikace Ministerstva obrany upřesnil, že projekt POKOS se snaží žákům přiblížit, jaké úkoly musí vojáci v rámci své profese plnit, proč jezdí na zahraniční mise nebo jak se mají civilisté chovat v krizových situacích.

Zastavení v Bečově bylo původně určeno dětem ze 4. až 9. tříd, nakonec se ho kvůli jeho výjimečnosti zúčastnili i ti nejmenší z mateřinky. „I když je nás ve škole jen 150, můžeme se naštěstí podobných projektů účastnit. V pondělí jsme tak měli besedu o kyberspolečnosti. V nejbližší době nás čeká diskuse o morálce a etice,“ dodala Kvitová s tím, že například u divadelních představení k nim pořádající už tak shovívaví nejsou.

„Když zjistí, že je nás ve škole tak málo, tak řeknou, že nepřijedou, protože by se jim to nevyplatilo,“ uzavřela ředitelka.