I když část bečovského památkového areálu zůstane letos pro veřejnost uzavřena, přesto správa celého areálu plánuje pro letošní rok mnoho novinek i akcí. Jak už Deník informoval, kvůli reinstalaci takzvaného Dolního zámku nebudou totiž letos nabízeny vstupenky na prohlídku zámeckého okruhu. Ten následně nabídne prostory v takové podobě, v jaké je opustili poslední na bečovském zámku žijící potomci rodu Beaufort Spontini. Největším lákadlem je v současné době nová expozice relikviáře svatého Maura, druhého nejcennějšího klenotu na území České republiky, která byla otevřena na konci listopadu loňského roku. Stalo se tak po dvouleté intenzivní stavební rekonstrukci Pluhovského paláce.

"Novinkou pro letošní sezónu je zprovoznění obnoveného dřevěného mostku pod Bergfritem, který umožňuje návštěvníkům procházet nejen vnější, ale i vnitřní okruh Okružní komunikace s oblíbenou a rozšířenou naučnou interaktivní stezkou. Ve spolupráci s Filmovým klubem Toužim jsme zahájili v našem zámeckém kině pravidelné projekce pohádkou Tajemství staré bambitky 2. Také jsme zachovali volný přístup na hradní vyhlídku s nevšední možností si vedle bezkonkurenčního výhledu do okolí také prakticky vyzkoušet měření rychlosti větru dle takzvané Beaufortovy stupnice," nastiňuje nové možnosti bečovského areálu kastelán Tomáš Wizovský. Novinkou je také nová dokovací stanice s univerzálními nabíjecími kabely pro elektrokola a na horolezce čeká lezecká stěna Bečovský ostroh.

Porcelánové slavnosti, které se konají na jaře a na podzim, mívají v Karlových Varech velkou tradici.
Podívejte se: Lidé opět obdivují krásu porcelánu na Porcelánových slavnostech

Památkový komplex má navíc od letoška i svou oficiální rozhlednu. "Historické městečko Bečov nad Teplou z hlediska cestovního ruchu nabízí snad vše. Pohádkový hrad a zámek, zlatý i tekutý poklad, obnovenou botanickou zahradu a alpinum, několik muzeí, interaktivní naučné a panoramatické stezky, lezecký terén či ferratové cesty, historickou železniční trať s památkově chráněným komplexem technických památek, krajinnou i památkovou zónu a mnoho dalšího. Jediné, co mu donedávna chybělo, pokud nepočítáme dříve vybudované vyhlídkové místo na Zlatém vrchu, byla rozhledna. Díky spolupráci s předním českým odborníkem na rozhledny Jiřím Šteklem, získala hradní věž od roku 2022 statut regulérní rozhledny a stala se tak legitimní součástí širokého portfolia historických i moderních rozhleden České republiky," říká kastelán Wizovský. Atraktivitu tohoto místa podle něho umocňuje také i obnovená technicky velmi náročná mostní konstrukce propojující vnitřní a vnější části - již zmiňovaná Okružní komunikace s oblíbenou interaktivní naučnou stezkou.

Památková správa pořádá během letošního roku několik akcí. Tou nejbližší je Ukrajinský den, který se koná v neděli 15. května a jeho součástí je bohatý kulturní i doprovodný program. Také zámek Bečov se totiž stal dočasným domovem pro ukrajinské uprchlíky, v současnosti tam žije více než 20 maminek s dětmi. "O víkendu 20. až 22. května si pak připomeneme 20. výročí přivezení restaurovaného relikviáře svatého Maura na Bečov. Formou komentovaných prohlídek zavzpomínají pamětníci a přímí účastníci veřejného a kulturního života. Dvacítka se také propíše do mimořádné cenové nabídky doprovodných vstupů a nebude chybět ani překvapení, které chystá Univerzita Karlova v rámci fakultativního pobytu studentů oboru Edukace a interpretace kulturně historického dědictví," doplňuje kastelán.

Situace s praktickými lékaři je celkově suma sumárum v Karlovarském kraji nevlídná. Je jich málo, jsou chvilku před důchodem, nebo zkrátka nejsou vůbec. Lidé si kvůli nedostatku doktorů neustále stěžují na vedení měst a nejinak je to i v Chebu.
Nový praktik v Chebu očekával velký přiliv pacientů, nyní má ale stále volno

Během prázdnin se bečovský objekt opět zapojí do Letní soutěže s Déčkem České televize aneb ZASTAV NEČAS. Heslo děti získají v hradním shopu.