„Snažíme se najít cestu, jak ve městě najít místo pro výstavbu nových malometrážních bytů," vysvětlila starostka Bečova Olga Haláková.

Město proto podle ní vážně uvažuje o tom, že smění pět hektarů lesa za jednu z prázdných nemovitostí.

„Za pomocí dotací bychom tam pak mohli postavit menší byty," řekla starostka.

Podobné plány mají v Bečově i s bývalým obchodem.

„Také tady uvažujeme o koupi," poznamenala Haláková.

„Obchod je v centru města v památkové zóně a do celkového vzhledu Bečova nezapadá. Případná úprava by to ale mohla změnit," řekla starostka.

Dvoupatrový objekt by po nutné přestavbě mohl nabídnout na každém podlaží až osm menších bytů.

A přesně po takovém typu bydlení někteří obyvatelé Bečova volají. Alespoň podle ankety, již má radnice na svých webových stránkách.

Vedení města se v ní ptá, zda lidé mají zájem o malometrážní byty do 80 metrů čtverečních s případným odkupem nebo jen pronájmem.

„Zatím odpověděly přibližně tři stovky respondentů a výsledek vychází půl na půl. Nevím ale, jak moc vážně se anketa dá brát," poznamenala starostka.

Bečov má v současné době necelou tisícovku obyvatel.

„Občas se někdo na úřad přijde zeptat, jak to je s novou výstavbou ve městě a okolí, ale většina lidí ví, jak na tom s pozemky jsme," popsala situaci v Bečově Haláková.

Prodej a převod pozemků má na programu nejbližší bečovské zastupitelstvo, které se sejde příští týden.

Parcel pro vhodnou výstavbu v dobrých lokalitách v posledních letech stále ubývá a města v regionu hledají nové možnosti jak pro sebe, tak pro developerské firmy.

Stavební pozemky si proto podle některých odborníků pořád drží svou poměrně stálou cenu.

„Na rozdíl od bytů, především těch panelových, kde poměrně významně klesly prodejní ceny. Nabídka bytů totiž stále vysoce převyšuje poptávku," uvedl pro Deník realitní makléř Vít Holý.

Martin Polák