Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová už v roce 2004 tušila, že nečekaně rychlý konkurz na golfové hřiště v Cihelnách, v němž figurují lidé z kauzy kolem Právnické fakulty ZČE v Plzni, může skončit arbitráží. Upozorňovala i na podivné praktiky na plzeňské právnické fakultě a chtěla je nechat prošetřit. Krátce nato ji ale tehdejší vláda na návrh ministra spravedlnosti Pavla Němce odvolala z funkce.

Informace o praktikách na právech v Plzni podle ní naznačovaly organizované spiknutí, a to i v případě konkurzu na golfové hřiště.

Benešovou před lety kontaktoval karlovarský právník Karel Jelínek, který je jedním z právních zástupců poškozeného německého podnikatele Petera Vöcklinghause, jenž podal minulý týden v případu golfového hřiště v Cihelnách návrh na arbitráž. „Když jsem se tehdy s těmi materiály seznámila, dost mě z nich mrazilo. Šokovaly mě. Vycházelo z nich, že kruh určitých lidí se uzavřel. Argumenty, které mi doktor Jelínek poskytl, do sebe zapadaly, měly logiku a Jelínek měl na ně i důkazy,“ uvádí bývalá státní zástupkyně.

Případ však stačila předat pouze Krajskému státnímu zastupitelství v Plzni. „Abych měla jistotu, že se konkurz řádně prošetří a někam nezapadne, nechala jsem si předložit i zprávu, co se v této věci děje. Pak už nevím, co bylo dál, protože mě odvolali,“ říká Benešová. „Už tenkrát jsem se obávala, že pokud jde o zmařenou zahraniční investici, může to skončit až arbitráží.“

Podle Benešové se tomu, co se nyní odehrává kolem lidí z bývalého vedení právnické fakulty v Plzni, mohlo dávno předejít. „Už jen s ohledem na to, že na problémy upozorňovala i Bezpečnostní informační služba na základě trestního oznámení právníka Jelínka. Byly to jasné signály, které vyšuměly,“ dodala.

Benešová byla odvolána za rozdílné názory v kauze katarského prince, jehož bývalý ministr spravedlnosti Pavel Němec propustil domů, ačkoliv byl v Česku stíhán za sex s nezletilými dívkami. Podle Benešové překročil Němec v tomto případu své pravomoci. Jak informovala MF Dnes, bývalý děkan Právnické fakulty ZČE v Plzni Milan Kindl, jenž je Jelínkem označován za jednoho z možných strůjců konkurzu golfového hřiště, zpracoval narychlo pro Němce odborný posudek, na jehož základě pak princ legálně Českou republiku opustil.

Proti odvolání Benešové se tehdy postavil exministr vnitra František Bublan (ČSSD). „Jsem toho názoru, že to byla žena na svém místě, která v nás vzbuzovala záruky pro spravedlnost v České republice,“ konstatuje nyní Bublan.

Poznamenává, že o souvislostech mezi katarským princem a konkurzem golfového hřiště nevěděl. „Sociální demokracie chce ustanovit vyšetřovací komisi, která by se situací zabývala. A nejde nám jen o plzeňská práva, ale i propojení na Ústav státu a práva Akademie věd. Proto budeme iniciovat vznik této komise,“ doplňuje Bublan.

Podle Benešové nebyl v případu konkurzu na golfové hřiště problém ani tak na straně policie, jako spíše u státního zastupitelství. Právě na základě rozhodnutí plzeňského státního zástupce Augustina Hrbotického bylo vyšetřování konkurzu ukončeno. Jak už před časem uvedl mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek, nic nenasvědčovalo tomu, že by byl v tomto případu spáchán trestný čin.

„Do telefonu vám nic neřeknu. Pokud se mnou chcete mluvit, dostavte se osobně,“ uvádí Hrbotický. Jeho dcera v té době studovala plzeňská práva. Ani k tomu se však Hrbotický nechtěl do telefonu vyjádřit.