Velké problémy způsobují karlovarské nemocnici bezdomovci a lidé závislí na drogách, kteří obývají opuštěné objekty určené k demolici. Ti se dokonce nabourali do potrubní pošty, nebo přerušili telefonické spojení s transfúzní stanicí, která se stále nachází mimo areál na Vítězné ulici.

„Podívejte se na ten nepořádek. A to jsme objekt před třemi týdny vyčistili,“ zlobil se ředitel provozně – technického úseku Karlovarské krajské nemocnice Martin Čvančara při úterní prohlídce někdejšího dětského oddělení v pavilonu M, který čeká za pár dnů demolice.

Právě tento objekt si lidé žijící na hraně společnosti velmi oblíbili a v jedné místnosti si dokonce zřídili i „pokojíček“. „V pavilonu M je přitom zachované zařízení na potrubní poštu. Bezdomovci se nám do něho dostali, čímž způsobili nemocnici nemalé problémy, a to na klientské úrovni,“ stěžoval si ředitel Čvančara.

Prostory někdejšího dětského oddělení jsou plné vzpomínek.
Rozlučte se s dětským oddělením v karlovarské nemocnici. Jde k zemi

Tím ovšem potíže s nezvanými obyvateli nekončí. Přes objekt bývalého dětského oddělení totiž vedou i jiné sítě a kabely, na které jsou napojeny další zdravotnické objekty. „Tím je například i transfúzní stanice, která je navíc mimo areál nemocnice. Bezdomovci přestříhali telefonické dráty, a transfúzní oddělení tak zůstalo bez připojení a spojení s nemocnicí. Jde přitom o zařízení, které nás zásobuje krví. Situaci jsme museli okamžitě řešit a nezbývalo než zakoupit transfúzce jednorázové mobilní telefony, aby jí zdravotnický personál mohl dát vědět, že potřebuje krev,“ vysvětlil Čvančara.

„Bezdomovci spojení narušili opakovaně. Když se tak stalo poprvé, nebylo úplně jednoduché přijít na konkrétní příčinu. Kvůli přerušení potrubní pošty do transfúzní stanice jsme museli pro krev jezdit auty. Vzorky krve od našich pacientů posíláme do stanice právě potrubní poštou, opačným směrem jde krev potřebná na transfúze. Situace s bezdomovci se stala opravdu velkým problémem celého areálu, i proto se demolice dětského oddělení poněkud uspíšila,“ uvedla mluvčí KKN Markéta Singerová.

Jak dodala, lidé bez domova jsou velmi vynalézaví. Odmontovali totiž například zámky, které na opuštěné objekty umístila ostraha a následně tam instalovali své. Ostraha tak měla pocit, že jsou zámky neporušené.

Do nemocnice často zajíždějí strážníci i policisté, jenomže i jejich přítomnost nemá příliš velký efekt. Jediným účinným řešením je proto demolice nevyužitých pavilonů.