Závod se po loňské dobré zkušenosti usadil v termínu na sklonku jara, proto se dá předpokládat, že počasí bude pro jízdu na kole ideální.

Bikeři se opět mohou těšit na léty ověřené, technicky i fyzicky poctivé terény se všemi druhy oblíbených povrchů, s krásnými výhledy na proslulé lázně a jejich okolí, ani letos nebude chybět slavnostní zaváděcí okruh hlavní trasy městem.

Děti si kolo a další sportovní aktivity užijí už v pátek v Meandru, v rámci celorepublikového projektu Cyklokroužky, v sobotu roztočí kola v dětském seriálu ČT Déčko Junior Trophy, výukové Bike Academy, na dřevěné pumtrackové dráze Chupa Chups a na rodinné nezávodní vyjížďce pod názvem Family jízda, která je kromě rodin s dětmi určená také všem svátečním jezdcům. Realizace bikerské lahůdky se opět spolu s organizátory z KPŽ ujal místní pořadatel z A. M. bike, z. s., v čele s Josefem Kolářem. Akce se koná s podporou města Karlovy Vary, Karlovarského kraje a pod záštitou primátorky města Karlovy Vary Andrey Pfeffer Ferklové. Roli čestného hosta i v letošním, jubilejním ročníku přijala legenda české cyklistiky, šestinásobný vítěz etap Závodu míru – Antonín Bartoníček.

Zázemí závodu se během dvacetileté historie několikrát stěhovalo, až v posledních pěti letech zakotvilo v nádherném přírodním parku Meandr Ohře.

Také díky tomu je akce přitažlivá pro všechny věkové i výkonnostní kategorie cyklistů i jejich doprovod. Na své si na jednom místě přijdou rodiny s dětmi, začátečníci, hobíci a samozřejmě také zkušení závodníci.

Na dopolední dětské soutěže na kolech v šesti věkových kategoriích po okruhu namotaném přímo v areálu navážou závodní trasy pro dospělé závodníky a příjemná nezávodní projížďka pro pohodáře po okolí Karlových Varů.

Závodní trasy Karlovarského AM bikemaratonu jsou opravdu unikátní. Nezapomenutelným zážitkem pro závodníky a domácí fanoušky i zahraniční turisty je start na Divadelním náměstí uprostřed historického centra největšího lázeňského města. Kolonádou, po které se o čtrnáctí dní později budou procházet hvězdy 54. mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, se prožene několikasethlavý barevný peloton nedočkavých bikerů!

Po slavnostním startu (hlavní trasa B v 11 hodin, kratší trasa C ve 12 hodin) a zhruba jednom kilometru měřícím zaváděcím okruhem po kočičích hlavách čeká na účastníky hlavní trasy 58 km, s převýšením 1500 m.

Ti, co si na tak velkou porci kilometrů a nastoupených metrů netroufají, mohou volit kratší závodní trasu C o délce 35 km, s převýšením 1140 m.

Po zdolání Jánského mostu přes říčku Teplou a strmého Zámeckého vrchu najedou bikeři na známou Sovovu stezku. Dále trasa pokračuje nejkrásnějšími zákoutími lázeňských lesů a bezprostředním okolím města, které proslavily léčivé prameny, porcelán, oplatky a Becherovka. Místní terény se vyznačují pestrými povrchy, výrazným převýšením, dynamičností a romantickými panoramaty. Charakteristické jsou také palouky s vřesovišti a keříky brusinek, brod u tenisového areálu Gejzírpark.

Nebude chybět průjezd kolem rozhledny Diana, hravá pasáž kolem Jeleního skoku, serpentiny zvané „lanýžovka“, nejstrmější stoupání po „Hadí stezce“, rybník Linfart se starodávným kostelíkem a dřevěná vyhlídka nad Doubským lomem.

Nezávodní trasa D – Family jízda na 22 km s nepatrným převýšením 370 m – startuje ve 12.10 přímo z areálu Meandr Ohře. Kromě jednoho kopečku vede po rovinatých cyklotrasách, kouzelnými přírodními zákoutími s pěknými vyhlídkami. Poklidným tempem provede výletníky podél Ohře až ke Svatošským skalám v okolí královského města Lokte.

Jedinou změnou proti loňské vyjížďce je úsek u Doubského mostu, kde trať odbočuje doprava od řeky, aby most objela, a po cca 200 m se vrací zpět na svou trasu. Na trase D je k dispozici také jedna dobře vybavená občerstvovací stanice, kde se jezdci osvěží.

Největším lákadlem, kvůli kterému stojí za to do Karlových Varů přijet s horským kolem, je skvěle vybavené zázemí v kouzelném přírodním zákoutí Meandr Ohře o rozloze 8,7 hektaru. Kromě tradičního nadstandardně vybaveného zázemí KPŽ se skvělými službami pro závodníky i jejich doprovod zde můžete využít dětské hřiště a sportoviště, stezku pro kolečkové brusle, umělé vodní nádrže, písčité plážičky a vkusně upravená vegetační pásma.