Redakce Deníku navštívila pětici vyhlášených provozoven, které se nacházejí poblíž pěší zóny.

Velmi oblíbené je občerstvení New York Burger and Chicken v Zeyerově ulici. Provozovna navíc funguje i na objednávky. „Nejvíce k nám lidé chodí na burgry a na quesadillu,“ říká zaměstnankyně bistra Nella Szebenyiová. V nabídce zdejšího fast foodu jsou ale také kuřecí stripsy, tortilly, taco, nachos či burrito. „Vaříme americká jídla. Receptura je klasická, přivezl ji náš majitel jako zkušenost z amerických fast foodů,“ dodává zaměstnankyně. Že je bistro inspirováno americkou kulturou, je patrné i ve vnitřní malbě, jíž dominuje Socha svobody.

Kompozice regionálních potravin Karlovarského kraje
Do regionální potraviny se přihlásilo 87 výrobků, uspělo jich osm

Kousek dál, na rohu pasáže, která propojuje třídu T. G. Masaryka se třídou Dr. Davida Bechera, se nachází Lékárna. Název je hodně originální a přitom logický, dříve tu totiž sídlila lékárna. Interiér je hodně moderní, a tak není divu, že je provozovna vyhledávána i mezi mladými, především středoškoláky. Lidé sem chodí nejen na kávu, která se připravuje v lokální pražírně na Jáchymovské ulici, ale i na pro Čechy ne právě tradiční jídlo Poke Bowl. Zákazníci tomu říkají „pokéčko“. „Je to vlastně varianta sushi ale v rozbalené formě. Toto jídlo pochází z Havaje. Podáváme ho v misce, kde je vařená rýže třeba s lososem, avokádem a s tradiční i méně tradiční zeleninou. Také nabízíme různé čerstvé sendviče podle moderních trendů,“ vysvětluje provozní Filip Hamar.

Naproti přes ulici na třídě Dr. Davida Engela je už nějakou dobu otevřena kavárna s cukrárnou Krakhmalnikov brothers. I ta nabízí svým zákazníkům ne příliš tradiční české dobroty. „Všechny zákusky a dorty připravuje má manželka podle tradičních receptur. Nejprodávanějším je dort s čokoládovou pěnou, který má stejný název jako náš podnik, tedy krakhmalnikov, popisuje majitel cukrárny Grigorij Fatějev. Krakhmalnikov se skládá ze tří vrstev – čokolodávového korpusu, pak je čokoládová vafle a nakonec čokoládová pěna. Nabízíme i makronky, pusinky nebo několik druhů tartaletek A samozřejmě několik druhů kávy,“ dodává Fatějev.

Restaurant Breitenbach.
Inspektoři kvůli trusu od potkanů zavřeli Sklípek i sklad v indické restauraci

Velmi vyhledávanou je Kavárna Republica na takzvaném Zlatém kříži na pěší zóně. „Sázíme na výbornou kávu, kterou si pražíme sami. Lidé si u nás nejraději dávají Bumble coffee. Je to taková letní káva s pomerančovým freshem, jejíž součástí je dvojtá porce kafe. Velmi oblíbená je i filtrovaná studená káva zvaná Cold brew ,“ líčí Klára Kořánová.

Tato kavárna má ze 70 procent stálou klientelu a patří do ní hodně studentů. Zákazníci sem nechodí jen na kávu, ale i domácí koláče.

Jen pár týdnů je otevřená nová vietnamská provozovna na třídě T. G. Masaryka Hello Vietnam, jejíž interiér zdobí typické asijské rýžové klobouky. „Naším vyhlášeným jídlem je Bún Bó Nam Bó, typicky vietnamský pokrm, který se skládá z restovaného hovězího masa, bylinek, manga, rýžových nudlí a k tomu podáváme typickou zálivku. Je velmi oblíbené,“ říká Minh Thao Le.

Na jejich Bubble Tea, studený nápoj, sem docházejí i teprve žáci ze základních škol. Varianty jsou různé, v nápoji mohou být kuličky želé, různé praskající kuličky i kousky ovoce. Bubble může být čajový, ale i mléčný nebo jogurtový. „Už si nás našli stálí zákazníci. Chodí k nám hodně mladých, hlavně studentů a ještě více dětí, a to právě na Bubble Tea,“ dodává servírka.