Konkrétně se bude zabývat žalobou na určení vlastnictví, kterou podal někdejší kupec Národního domu Ivo Ouřada. Ten ve středu znovu dementoval zprávy, že opravě Národního domu brání podáním dalších žalob. „Žalobami, které se nyní budou řešit, jen dobíhají staré záležitosti. Je ale pravdou, že jsem před několika dny podal žalobu pro zmatečnost a soudce se jí musel začít vážně zabývat. Pokud mi dá za pravdu, situace se vrátí do roku 1996, a to opravdu nechci,“ tvrdí Ouřada.

Bývalý vlastník Národního domu se prý chce nadále s vedením města a zástupci firmy Eltodo, budoucím kupujícím, domluvit. Podle jeho slov by byl ochotný přistoupit i na takzvanou trojdohodu, která se rýsovala právě mezi ním, společností Eltodo a Karlovými Vary. „Městu jsem navrhoval jisté ústupky už na dubnovém setkání s primátorem, od té doby na mou nabídku ale nepřišla z radnice žádná oficiální odpověď. Reakce jsem se nedočkal ani ze strany Eltoda,“ pokračuje podnikatel Ouřada.

Společnost Eltodo, která má objekt zatím od města v pronájmu, tak doposud kvůli vleklému sporu nemohla s opravou a dostavbou Národního domu za více než půl miliardy korun začít.

„Stále vyčkáváme. Nic jiného nám ani v tuto chvíli nezbývá,“ konstatuje mluvčí Eltoda Jan Rafaj.

Ten potvrdil, že zájem této pražské společnosti o Národní dům nadále trvá. „Projekt chceme stále realizovat, jinak bychom od něho už dávno ustoupili,“ poznamenává mluvčí Rafaj.

Trvalý zájem o opravu památky včetně její dostavby o moderní hotel dokládá i fakt, že společnost před nedávnem požádala radu města o prodloužení termínu na pronájem objektu. Ten původní totiž končil už letos 30. června a firma se v jeho rámci písemně městu zavázala, že do tohoto data stihne veškeré stavební práce. Ty nyní hatí obnovené soudní spory. Eltodo má podle nové smlouvy nájem prodloužený do 30. června příštího roku.

Představitelé města se ve středu kpřípadu nevyjádřili.