Stavbě nového zkušebního centra pro testy autonomních vozů za desítky milionů eur tak už nyní nic nebrání a znamená novou nabídku stovek pracovních míst. Svým podpisem dokument stvrdila hejtmanka Vildumetzová, projektoví manažeři BMW AG Johannes Maierhofer a Katharina Will a předseda představenstva společnosti Sokolovská uhelná Jiří Pöpperl.

„Myslím, že si všichni uvědomujeme, jak významná je tato investice pro budoucnost našeho kraje. Vděčíme za to jeho strategické poloze, odvaze zástupců automobilového koncernu BMW Group, kteří s projektem přišli, i Sokolovské uhelné,“ zdůraznila hejtmanka Vildumetzová.

Podle hejtmanky svým aktivním přístupem pomáhá Sokolovská uhelná řešit situaci, kdy po útlumu těžby budou lidé hledat nové pracovní uplatnění. „Řekla jsem to již mnohokrát, náš region patří ke třem strukturálně postiženým krajům v zemi, chybí zde výzkum, vývoj a inovace. Vybudování zkušebního centra pro autonomní vozy může být velkou příležitostí pro naše občany. Karlovarský kraj tím samozřejmě na sebe bere závazek podílet se na tomto záměru a přispět k jeho úspěšnému uskutečnění tím, že nechá vybudovat příjezdovou komunikaci, parkoviště, autobusovou zastávku a dobíjecí stanici,“ nastínila hejtmanka budoucí spolupráci s automobilkou a těžaři. Se starosty bude kraj společně řešit případné změny územního plánu a zodpovědnost za realizaci projektu ponese vedení Krajské správy a údržby silnic (KSÚS). „Začínáme už jednání na přípravě potřebné dokumentace,“ uvedl ředitel KSÚS Jan Lichtneger. Stavební povolení by mělo být vyřízeno ke konci roku 2019 a provoz areálu zahájen v roce 2022.

Předběžné odhady na vybudování potřebného zázemí pro automobilku kraj zatím vyčíslil na dvě stě milionů. „To je ale pouze odhad. Vyvineme úsilí, aby byl tento projekt zařazen do REstartu určeného pro postižené regiony, a budeme žádat o dotaci z národních zdrojů,“ doplnila hejtmanka Vildumetzová.

IDEÁLNÍ PODMÍNKY

Johannes Maierhofer, BMW AG, vedoucí projektu nového zkušebního centra u Sokolova, k podpisu smlouvy uvedl, že BMW Group našla u Sokolova ideální podmínky a území, které firma potřebuje pro testování vozidel. „Bude to první vývojové centrum společnosti ve východní Evropě. V plánovaném zkušebním centru v Sokolově bude BMW Group nadále pokračovat v průkopnických tématech, jako je elektrifikace, digitalizace a automatizované řízení,“ uvedl Johannes Maierhofer. Centrum by mělo vyrůst na pozemcích v katastrálním území Boučí, Dolní Nivy, Horní Nivy, Horní Rozmyšl, Lomnice u Sokolova, Týn u Lomnice a Vintířov u Sokolova. V rámci projektu bude vystavěno více jak 100 kilometrů zpevněných vozovek včetně dodatečných technologií, a to tak, aby umožnily co nejvěrohodnější simulaci různých podmínek, za různých situací v reálné dopravě. Do vozovek budou nainstalovány sofistikované technologie pro měření jízdních vlastností testovaných vozů a testovat se zde také bude komunikace s různými technologiemi v chytrých silnicích.

Značnou část nových pracovních míst, která zde vzniknou, by měly tvořit vysoce kvalifikované, většinou inženýrské a technické pozice. Vedení BMW Group počítá také s navázáním partnerské spolupráce s technickými univerzitami. Což už se podle hejtmanky Vildumetzové stalo, protože zájem už mimo jiné projevilo České vysoké učení technické.

NE BYZNYS, ALE POMOC

Garance obřího investorského záměru dala i Sokolovská uhelná. Podle Františka Štěpánka zde nejde o byznys, ale o pomoc regionu. „A to i do budoucna,“ zdůraznil hlavní akcionář firmy František Štěpánek.

Podle kraje je smlouva mezi BMW, Sokolovskou uhelnou a krajem stručná a krátká, ale především v souladu s platnými právními předpisy. „Záleží především na obsahu a ten je kvalitní. Můžete ji s klidným svědomím schválit,“ vyzval krajské zastupitele šéf právního odboru Vratislav Smoleja.

Zastupitelé proti nebyli, pouze Petr Zahradníček (TOP 09) žádal, aby byli v blízkém horizontu informováni, v jakém cenovém rámci se kraj bude při této investici pohybovat. Což hejtmanka přislíbila. Jakub Pánik (ČSSD) uvedl, že jde o největší investici v kraji od revoluce, a ocenil, že nejde o montovnu, ale o centrum vědy a výzkumu.