„Žijí tu, o tom není pochyb. Nikdy jsem je přímo neviděla, ale několikrát jsem během cesty kolem Ohře slyšela, jak něco přede mnou s velkým žbluňknutím skočilo do vody,“ uvedla Karlovaračka Andrea Schneiderová, která kolem Ohře mezi Tuhnickou lávkou a Chebským mostem chodí na pravidelné procházky se psem.

Podle mluvčí Povodí Ohře Dany Zikešové bobři zatím žádné problémy vodospodářům v Karlových Varech nedělají. Nicméně potvrdila, že jeden z jejich příbytků už jim museli odstranit. „Na vodním toku Ohře v Karlových Varech i na všech přítocích se bobři vyskytují, přesný počet nesledujeme. Průběžně provádíme kontroly a odstraňujeme stromy poškozené okusem, které by mohly být nebezpečné. Vloni jsme likvidovali jeden bobří hrad. Na odstraňování bobřích hradů a hrází máme výjimku vydanou Krajským úřadem Karlovarského kraje,“ konstatovala mluvčí státního podniku. Bobří hrad se nacházel naproti závodišti ve Dvorech.

Tradiční farmářské trhy v Karlových Varech.
Trhy zaplnila sadba zeleniny. Lidé ji kvůli mrazům sází podruhé

Jak dodal Jan Matějů z karlovarského muzea, ještě před pár lety se bobři vyskytovali hodně na říčce Plesná, na Chebsku, velká populace byla také hlášená na řece Střela na Žluticku. „Bobři se do našeho regionu začali vracet v 90. letech největší vlnou z Německa. Na Střelu do Žlutic doputovali díky řece Berounce. Dnes už o nich víme napříč celým krajem, jsou takřka všude,“ uvedl odborník.

Zdroj: Kopecká Jana

Život bobrů se omezuje na rodiny, netvoří početné skupiny. Když mladí odrostou, musí si podle Matějů najít jiný domov. „Přesný počet bobrů v regionu je těžké odhadnout. Nemají rádi mělké řeky a kameny. Odhadoval bych, že na dva kilometry vodního toku, protože bobři se nezdržují jen na řekách, ale i potocích, žije jedna rodina. Obsazenost říční sítě je tak asi ze 60 procent, což by mohlo znamenat, že celkový počet bobrů v regionu se blíží k tisícovce,“ upřesnil zaměstnanec muzea, který si je dobře vědom, že přítomnost bobrů nemusí všichni vnímat pozitivně. „Bohužel bobři přidělávají řadu starostí, nejsou to rozhodně žádní miláčci. Jsou známy případy, že stavidla ucpali natolik, že je potom rybáři museli vytáhnout jen za pomocí bagrů,“ dodal Matějů.

Atmosféra ostrovského zastupitelstva byla ve středu velmi vyhrocená.
Ty nejsi vůbec chlap, osočila Domalípová rezignujícího Hanakoviče

Podle mluvčí Povodí Ohře vodohospodáři právě v případě bobrů dohlížejí na to, aby toky nechávali průchodné. Zátarasy by logicky mohly způsobit velké problémy.