Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Boj 
o radnice vzdalo jen devět starostů

Karlovarský kraj – Další osobnosti sice kandidují, ale už nyní prohlašují, že starosty být nehodlají. Zda to myslí vážně, to se teprve uvidí

22.8.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Miroslav Fuchs

Pouhých padesát dní zbývá do říjnových komunálních voleb, které mohou, ale také nemusí, zásadně zamíchat obsazením na radnicích v Karlovarském kraji. Přestože mnozí starostové se často nechávají slyšet, jak je jejich práce těžká a nevděčná, drtivá většina z nich chce své křeslo obhájit.
Z celkem 131 obcí a měst, kde se volby ve dnech 10. a 11. října uskuteční, už nebude vůbec kandidovat z různých důvodů pouze devět současných starostů. Všichni ostatní na kandidátkách jsou a je jen málo z nich, kteří to berou jako formalitu a neusilují o místo ve vedení radnice.

SOKOLOVSKO
V čele obcí fungovali dlouhá léta. Možná i to je přimělo už v říjnových komunálních volbách nekandidovat. Řeč je o dvojici starostů a jedné starostce, kteří se s politikou na Sokolovsku loučí.

Dlouhých dvacet let usedal do starostovského křesla dnes šestasedmdesátiletý Pavel Pešek ze Šabiny. Coby technik v Sokolovské uhelné si nejprve vždy odpracoval ´šichtu´ a pak úřadoval na radnici. Přiznává, že po dvaceti letech odchází rozmrzelý. „Prožil jsem na radnici krásné roky, kdy se toho hodně udělalo. Poslední volební období ale nestálo za nic. Vše je o lidech a kvůli tomu se celá řada věcí zbortila. Když pak k tomu přidám nalomené zdraví, usoudil jsem, že již kandidovat nebudu," řekl Deníku odcházející starosta Pavel Pešek.

Po třech volebních obdobích se rozhodl již nekandidovat i starosta Dolních Niv Jiří Karásek. Zprvu chtěl být ještě členem zastupitelstva, do jeho rozhodnutí ale také promluvilo zdraví. „Budu se už šetřit," říká Karásek, který z radnice odchází spokojený. „Mám radost z toho, co jsme pro naše lidi udělali. Získali jsme zpět školu, opravili silnice, postavili hřiště. Navíc nemám strach z toho, co bude dál, protože tu jsou schopní lidé, kteří mě zastoupí. A rád jim v novém volebním období poradím," uvedl Karásek.

Dvanáct let měla obec Jindřichovice v čele starostku Annu Polívkovou. I ta se rozhodla, že svůj post obhajovat nebude. „Máme tu mladé lidi plné elánu, kteří pro obec žijí. Je čas, aby se oni začali o nás a o obec starat. My je v tom podpoříme," říká Polívková, která se těší, jak si bude užívat důchod. „Mám spoustu vnoučat, budu cestovat a starat se o své rodiče," těší se.

Na radnicích na Sokolovsku se ale čekají další rošády. To zejména ve větších městech. Post starosty už nebude obhajovat senátor Zdeněk Berka z ČSSD, který je na kandidátce až na třináctém místě. „Nebudu se už ucházet o místo starosty. Věnovat se budu senátorské práci," potvrdil senátor Berka. Naznačil, že ČSSD už ho nenominovala, aby nepokračoval souběh funkcí, tedy starostovské a senátorské .

Měnit starosta se zřejmě bude i v Chodově. Místo současného starosty Josefa Hory (HNHRM) se o post starosty bude ucházet jeho kolega a současný místostarosta Patrik Pizinger (HNHRM).

Výměna vedení města se očekává i v Kraslicích. Starosta Zdeněk Brantl (NK) se také chystá do důchodu. „Necháme prostor mladší generaci, které budeme nápomocní. Nicméně vše ukáží až volby. Pokud lidé projeví o mé služby zájem, uvidíme, co bude dál," sdělil Brantl.

Průzkum Deníku ukázal, že v ostatních městech a obcích se o posty budou ucházet současní starostové. Na vesnicích mají v plánu udržet a zlepšovat občanskou vybavenost. Ve větších městech pak chtějí dál investovat za pomoci dotací od Evropské unie a státu.

KARLOVARSKO

Nejvíce starostů, kteří už do voleb nejdou, je na Karlovarsku. A to pět. Už teď je tedy jisté, že noví lidé stanou v čele Potůčků, Smolných Pecí, Mírové, Dalovic a Pšova. Tedy těch obcí, které patří v regionu k těm malým. V případě větších měst, jako jsou Karlovy Vary, Toužim, Ostrov nebo Jáchymov, jdou současní starostové do voleb.

V komunálních volbách před čtyřmi lety byly na Karlovarsku, kde se volí v padesáti třech obcích, velmi úspěšné ženy. Post starostky jich po tuto dobu vykonávalo patnáct.

A mohlo jich být šestnáct, kdyby Petra Hoffmanová, starostka Kyselky, v polovině funkčního období nerezignovala. Tři starostky už ale letos na podzim kandidovat nebudou. „To víte, že mě přemlouvali, ale už jsem se rozhodla," uvedla starostka Pšova Helena Schmitmaerová. Také starostka Potůčků Jarmila Fořtová už s touto funkcí nechce mít nic společného. „Hodně jsem si toho zažila, byla to taková škola života. Ale dál už starostkou být nechci," zdůraznila i ona. Rozluku s politikou většinou vysvětlují starostí o rodinu, na niž chtějí mít více času.

CHEBSKO
Jedinou obcí na Chebsku, kde se na kandidátce neobjeví původní starosta, jsou Vlkovice u Mariánských Lázní. Starosta Štefan Lepej zemřel na konci letošního ledna ve věku 68 let.
V křesle starostů by se mohly objevit nové tváře také v Chebu a Mariánských Lázních. Starostové obou měst již delší dobu avizují, že už o uvolněnou funkci zájem nemají.

Například Zdeněk Král (ODS ) je starostou Mariánských Lázní druhé volební období, předtím zastával osm let funkci místostarosty. „Je to náročné a člověku to rozhodně na zdraví nepřidá. Navíc bych si rád odpočinul," vysvětlil, proč se chce z vrcholu komunální politiky stáhnout. „Pokud o mě lidé budou mít zájem, mohou mě poslat do zastupitelstva," doplnil Král s tím, že budoucímu starostovi nezávidí jeho pravděpodobně nelehkou pozici. „Kandiduje u nás 13 subjektů a jejich šance jsou vyrovnané. Dá se proto předpokládat, že bude velmi náročné sestavit stabilní koalici. A pokud starosta nebude mít v radě silný tým, bude další volební období spíš o schopnosti vše vybalancovat a najít kompromisy – to ale bývá velmi vyčerpávající a stojí to spoustu sil."

Zdeněk Král už má jasno v tom, čemu se bude po volbách věnovat. „Jsem fotograf a mám svoji malou firmu, takže se vrátím ke svému povolání a budu se věnovat obchodu," dodal.

V čele města Chebu už nechce být ani Pavel Vanoušek (ČSSD), bývalý poslanec a také místostarosta města. „Ještě se nechci vzdávat všech pracovních aktivit, ale ve věku 67 let již nechci vykonávat tak časově, pracovně i psychicky náročnou funkci," sdělil Pavel Vanoušek. „S novými lidmi přicházejí nové impulzy – někdy i činy – a ty jsou motorem vývoje města," doplnil.

Autor: Redakce

22.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Do volební místnosti v Karlových Varech - Bohaticích se hrnuli voliči od otevření místnosti. Volit sem přišla i hejtmanka Jana Vildumetzová a ministr dopravy Dan Ťok.

Volební účast je zatím průměrná

Ilustrační foto.

Horní Hrad pod palbou

Jak prosté. Kdo volit chce, může

Karlovarský kraj – Pacienti v nemocnicích, senioři v Domovech důchodců, lidé, kteří mají adresu na magistrátu i vězňové, ti všichni, stejně jako ostatní voliči starší osmnácti let mohou v probíhajících volbách do Parlamentu České republiky volit.

OTÁZKA PRO: Marcela Vlasáka, velitele městské policie Karlovy Vary

Jak zajišťuje městská policie bezpečnost občanů a jejich hlasů během voleb?

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

SLEDUJEME ON-LINE

Volební místnosti se otevřely. Dnes a zítra přicházejí Češi k urnám

/FOTOGALERIE/ Voliči v Česku začali rozhodovat o tom, jaké složení bude mít nová Sněmovna, a tím i budoucí vláda. Svými hlasy ovlivní také to, co přinesou příští zákony nebo jakou podobu bude mít státní rozpočet minimálně na příští rok. Určovat by to mohli zástupci 31 stran a hnutí, práh dolní komory ale v roli poslanců překročí jen menšina z nich.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení