Rozárium osadili už koncem května a botanickou čekají ještě další práce na jeho zvelebování. „Musíme dodělat mezi záhony chodníčky. Nyní vypadají záhony vysoké, ale opticky se sníží právě navršením materiálu na cesty,“ řekl Deníku ředitel zahrady Jiří Šindelář. Uprostřed rozária bude i altánek. „Stavíme ho z dovezených cihel z bouraček místních staveb. Cihly tak dál poslouží. Altánek i rozárium bychom časem chtěli nabídnout i k pořádání svateb nebo menších komorních akcí,“ dále sdělil ředitel s tím, že už letos některé ze 102 druhů růží rozkvetou, a tak návštěvníci se mohou pokochat květy vzácných druhů vyšlechtěných před mnoha desítkami let.

Růže Jana Böhma si získaly celoevropský věhlas. Vždyť do roku 1950 jich Böhm vyšlechtil 120 druhů. Dával jim vlastenecká a poetická jména jako například Jan Hus, Božena Němcová, Bedřich Smetena, ale také Československý Červený kříž či Kde Domov Můj. Svou vlastní odrůdu od něho na návštěvě v Blatné v srpnu roku 1935 dostal třeba tehdejší ministr zahraničí Edvard Beneš. Když zemřel v roce 1937 prezident Masaryk, poslal Böhm do Prahy 25 tisíc růží k uvití pohřebních věnců.

Grandhotel Ambassador
Klientela hotelů se změnila, nemohou už vsázet na Rusy

Krom nově tvořeného rozária mohou nyní návštěvníci obdivovat celou řadu jarních květů. Krom běžných sasanek nebo pomněnek zde pozorný návštěvník uvidí například modřence, narcisky, čemeřice, tulipány, ladoňky, petrklíče, koniklece, ale i kandíky a množství dalších bylin i dřevin, které teprve nakvétají.

Botanická zahrada vznikla v letech 1918–1935 z popudu Jindřicha Beaufort – Spontina a pod vedením zahradníka Johanna Kodýtka. Jednalo se o unikátní dílo zahradní a krajinářské architektury, které bylo doplněno promenádami, altány, mostky atd. Tento rozsáhlý areál byl ve své době nazýván jako „druhé Průhonice“, čímž bylo odkazováno na podobnost s významným krajinářským parkem nedaleko Prahy, který byl založeno hrabětem Arnoštem Emanuelem Sylva Tarouca, který byl zároveň tchánem posledního Jindřicha Beaufort – Spontina. Bečovská botanická zahrada o rozloze 9 hektarů je původně jedna z nejvýznamnějších historických sbírkových zahrad v Čechách. Po dlouhém poválečném období byla ještě v roce 2005 zahrada zcela zapomenuta a nepřístupná.