Po vichřici, která zde v minulosti nadělala rozsáhlé škody se celému záchrannému týmu podařilo vrátit vše do pořádku a pro letošek také hlásí zatím největší rozsah odvedených prací. „Do letošního roku se nám už podařilo zpřístupnit veřejnosti dva kilometry cest a díky příslibu Ministerstva životního prostředí chystáme také masovou výsadbu původního porostu," uvedl Jiří Šindelář, organizátor záchranných prací a městský zastupitel.
„Dále jsme již botanickou zahradu vybavili také informačními tabulemi, odpadkovými koši a popelnicemi, lavičkami a nebo zábradlím, které povede ke třem vyhlídkám, které zde v zahradě také budou. Rovněž jsme zde také vybudovali novou pergolu, která poslouží i jako taková základna," doplnil Šindelář.
Tím vším však plány na obnovu zahrady nekončí. Pracovníci mají u botanické zahrady ještě několik es v rukávu. „Máme také velkou snahu o obnovu a znovu napuštění Korunního rybníka, kde bychom rádi vybudovali dětské brouzdaliště a také zde udělali přístav s loďkami, na kterých by mohli návštěvníci plout po jeho hladině," dodal organizátor Šindelář.
Obnova botanické zahrady se však potýká také s několika problémy, z nichž největších rozměrů dosáhla loňská vichřice, která zde zničila několik desítek stromů a poničila také některá její prostranství. „Tento rok zde naštěstí nemusíme řešit nijak závažné problémy či škody. Nejhorší pro nás byla větrná smršť, která se tímto místem přehnala," reagoval Šindelář.
„Letos se nám například vlivem přívalových dešťů odplavila část povrchu nových cest a nebo v části u Studánky mírně sesunul kus svahu. Jednalo se však pouze o lokální škody, které byly snadno opravitelné a nijak postup záchranných prací neovlivnily," dokončil zastupitel Jiří Šindelář.