Zpropagovat a oživit kdysi slavnou a vyhledávanou botanickou zahradu v Bečově.To je cíl nadšenců z řad neziskových organizací, kteřé začínají postupně botanickou zahradu dávat do pořádku. V rámci této snahy pořádají v areálu zahrady i nejrůznější akce, které mají přilákat do Bečova turisty. Jednou z těchto akcí byl i druhý ročník Vítání jara, které se konalo o uplynulém víkendu a nabídlo například soutěže pro děti, hudební vystoupení i informační seminář o práci neziskových organizací. „Tato botanická zahrada byla před šedesáti lety druhou největší v republice. Když v roce 1945 přestala fungovat, rostlinná sbírka postupně chátrala. My jsme se před dvěma lety rozhodli zahradu obnovit,“ vysvětlil Jiří Šindelář, organizátor akce. „Taková akce jako Vítání jara je velmi dobrý způsob, jak o naší činnosti informovat lidi,“ dodal organizátor.
Členové neziskových organizací nezůstávají jen u slov, ale skutečně na návratu bečovské zahrady mezi botanické klenoty pracují. „Odpracovalo se tady čtyři a půl tisíce brigádnických hodin. Pomáhají nám nadšenci z řad studentů, pracovníci z Armády spásy a pomáhá nám velmi dobře i místní radnice a kraj,“ dodal Šindelář. Přestože dobrovolníci pracují na obnově zahrady v podstatě nepřetržitě, cesta k její úplné obnově je ještě trnitá. „Chceme například udělat lepší přístupovou cestu, vybudovat nový most a oživovat rostlinnou sbírku. Celkové náklady tedy odhadujeme přibližně na dvacet pět milionů korun,“ vyčíslil Šindelář. Podle něj nebudou tyto investice nenávratné. „Určitě si nemyslíme, že by se peníze investovaly marně.
Pokud by zahrada získala zpět svůj dávný věhlas, turisté by se do Bečova hrnuli víc, než doposud,“ informoval Šindelář. „Doufáme, že zahradu dáme do úplného pořádku během několika let,“ dodal. Lidé snahu neziskových organizací vítají. „Určitě by si zahrada zasloužila obnovit. Konají se tady dobré akce a navíc by to oživilo zájem o Bečov a jeho okolí a to je vždy dost důležité,“ uvedl Lukáš Pejchar