Obec Božičany by se chtěla rozrůstat, ale má smůlu. Přitom zájem lidí o výstavbu rodinných domů v obci, která leží nedaleko větších měst, jako jsou Chodov a Nová Role, by byl. Problém je ale v tom, že na území Božičan nejsou žádné stavební pozemky, a to ani obecní, ani soukromé. Má to jedno prosté vysvětlení, obec je totiž obehnána ze všech stran chráněnými ložisky kaolínu.

"Ano, jsme průmyslovou obcí, rozvíjet se proto nemůžeme. Na východě má pozemky Sedlecký kaolín, je tam i chráněné ložiskové území Smolnice, na jihu se plánuje další těžba, na západě se má rozšiřovat důl Osmóza, na severu je také chráněné ložiskové území. A obec je uprostřed," konstatuje starosta Miloš Kameš.

Zásahy hasičů Karlovarského kraje u následků silného větru.
Strom spadl na autobus plný dětí. V Bohaticích narazil vlak do stromu

"Rozvojové plochy nemáme. A přitom lidé, místní i přespolní, chodí na radnici a ptají se, zda nějaké pozemky pro výstavbu nemáme. Odpověď je jasná - nemáme. A lidé mají zájem i přesto, že vědí, že jsme průmyslovou obcí, kde se těží kaolín," pokračuje starosta.

Poslední stavební pozemky, jedenáct parcel pod hřbitovem, se v roce 2016 okamžitě rozprodaly. V západní části katastru obce by se sice nějaké pozemky pro výstavbu našly, ale Stavební úřad v Nové Roli tam výstavbu nedoporučil. "Tyto pozemky by celkem v úvahu přicházely, jsou ale poddolované. Navíc nejde o parcely obecní, ale ve vlastnictví Sedleckého kaolinu. Poddolované nejsou ovšem kvůli současné těžbě, ale kvůli někdejší těžbě uhlí," vysvětlil starosta s tím, že i kdyby se na parcelách mohlo stavět, jejich cena by byla kvůli zpevnění tak ohromná, že by se vlastně staly neprodejné.

Spadlý strom na mateřinku v Krymské už likvidují dřevorubci.
FOTO, VIDEO: Na školku v Tuhnicích spadl strom, děti jsou v pořádku

Další stavební pozemky by se nabízely přímo v zastavené části obce, stavba rodinných domů je tam ale také nereálná. Nacházejí se totiž na místě dnešních zahrádek, které vedení města rozhodně nechce lidem zlikvidovat.

"Aktuálně u nás máme hlášeno 620 obyvatel s trvalým pobytem, a tento počet je vlastně maximální. Lidé nám naštěstí neutíkají, i mladí zůstávají, protože pracovní příležitosti díky Sedleckému kaolínu, který u nás sídlí, v Božičanech jsou," dodává starosta Božičan, které se snaží lidem nabídnout veškerý komfort pro volný čas - obec má nové sportovní venkovní hřiště a vybudovala třeba i lesopark.